به گزارش پلاتو هنر، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، طی توضیحاتی از آخرین پیگیری‌های این اداره‌کل درباره تخریب ساختمان مجاور تماشاخانه سنگلج خبر داد.

نظری با تاکید بر اهمیت حفظ بنای تماشاخانه سنگلج گفت: اداره‌کل هنرهای نمایشی در همان ساعات اولیه آگاهی از تخریب ساختمان مجاور تماشاخانه، طی صحبت‌ با جناب آقای دکتر سالاری، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نامه به خانم دکتر داوری، مدیرکل حفظ و احیای بناها و بافت‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، خواستار همراهی و حمایت آن‌ها در روند حفظ و حراست از این میراث ملی، فرهنگی و هنری کشور شد.

او ادامه داد: همچنین در ادامه روند پیگیری‌ها، طبق گفته آقای جان‌نثار، معاون دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عملیات تخریب بنای مجاور تماشاخانه اکنون در مرحله صفر است و در این شرایط هیچ آسیبی از نظر کارشناسی به ساختمان سنگلج وارد نمی‌شود چرا که مرحله گودبرداری انجام نشده است. اما در صورت نیاز به گودبرداری قرار بر این است تا مجوزهایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی گرفته شود زیرا تماشاخانه سنگلج، میراث ثبت شده ملی کشور است.

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور افزود: قطعا عملیات تخریب و ساخت‌وساز در مجاورت بناهای تاریخی پروتکل‌هایی دارد که دوستان ما در سازمان شهرداری از آنها باخبر هستند و اعمال خواهند کرد اما انتظار ما این بود که همکاران محترم شهرداری قبل از تخریب با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت‌وگو یا نامه‌نگاری انجام می‌دادند.

او تاکید کرد: آقای اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به آگاهی‌شان از اهمیت این بنا در ایام نوروز طبق خواسته هنرمندان نمایش ایرانی و در ادامه تلاش پیشکسوتانی چون زنده‌یاد استاد عزت‌الله انتظامی، به دنبال الحاق این ساختمان به تماشاخانه سنگلج و همچنین ثبت اساسنامه بنیاد تئاتر ملی به‌منظور توسعه مکان برای اجرای نمایش‌های ایرانی بودند.

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: با توجه به اینکه اداره‌کل هنرهای نمایشی با حمایت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون محترم امور هنری، بنیاد ملی تئاتر ایران را راه‌اندازی کرده و همچنان در روند نگارش و ثبت اساسنامه آن هستند؛ انتظار داشتیم عزیزان شهرداری این ساختمان را محلی برای هنرمندان نمایش ایرانی که عمرشان را در جهت توسعه فرهنگ و هنر این مملکت صرف کرده‌اند، در نظر می‌گرفتند و در طرح توسعه تماشاخانه به عنوان مرکز پژوهش و احیای نمایش ایرانی به عنوان میراث ناملموس این مرزوبوم با ما همراه و هم‌قدم می‌شدند که متاسفانه این تخریب ما را ناامید و شوکه کرد.

این مدیر هنری با تاکید بر لزوم حفظ و پاسداشت بنای تماشاخانه سنگلج تاکید کرد: دوستان ما در دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است با استقرار در سنگلج، مسائل ساخت‌و‌ساز بنای مجاور را دنبال کنند. قطع به یقین، عزیزان ما در شهرداری هم متوجه ارزش تماشاخانه هستند و می‌دانم که مراقبت‌های لازم را در جهت نگهداری آن خواهند داشت.