پلاتو هنر

مهمترین اخبار

گزارش اختصاصی

1403/01/27
اولین فیلم واقعیت مجازی‌ در جشنواره کن
3, گزارش تولیدی سینما, هوش مصنوعی
1403/01/18
بدرقه رضا داودنژاد به خانه ابدی
3, چند رسانه ای, گزارش تولیدی سینما
1403/01/11
سفری به گذشته با بازخوانی ترانه‌های نوستالژی
3, گزارش تولیدی سینما, گزارش تولیدی موسیقی
1403/01/09
خواننده‌ای که پلی‌بک را انتخاب نکرد
3, گزارش تولیدی سینما, گزارش تولیدی موسیقی
1402/12/21
معرفی بهترین فیلم های 2024
2, گزارش تولیدی سینما, گزارش ویژه
1402/12/19
فیلم کوتاه تاثیرگذاری عمیق تری دارد
2, گزارش تولیدی سینما

سایر اخبار

«زنان لجمن» و «خروس» به آمریکا رفتند
فیلم‌های کوتاه «زنانِ لَجمن» ساخته زیور حجتی به جشنواره بین‌المللی فولک آمریکا و «خروس» به جشنواره راه کوتاه سائوپائولو برزیل، راه یافتند.
«بی پایان» مقابل دوربین رفت
فیلمبرداری فیلم داستانی «بی‌پایان»، روایتی متفاوت از شهید حسن طهرانی‌مقدم پدر موشکی ایران آغاز شد.
«قوی‌دل» به هنر و تجربه رسید
فیلم مستند «قوی‌دل» محصول مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی به کارگردانی علی فراهانی صدر در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود.

جدیدترین پوسترها

موزیک ویدیو «مست عشق» رونمایی شد
پوستر فیلم سینمایی «تمساح خونی» رونمایی شد
پوستر فیلم سینمایی «سال گربه»
پوستر فیلم سینمایی «خجالت نکش ۲» رونمایی شد
اخبار سینمای ایران و جهان
درباره سینما
دوران سینما
اخبار سینمای ایران و جهان
در فضای مجازی
درباره سینما

سینما هنوز، مخترع اصلی خود را نمی‌شناسد، هرچند برخی “برادران لومیر” را بخاطر اختراع سینماتوگراف، مخترع سینما می نامند، اما در اصل، سینماتوگراف برای پیدایش، نیاز به پیش زمینه های بسیاری داشته است، که برادران لومیر هیچ سهم قابل توجهی در پیدایش آن ها نداشته اند و در اصل با جمع آوری همه ی آن مقدمات در یک دستگاه سینماتوگراف را اختراع شد. اما شاید همان موقع برادران لومیر نمی دانستند دست به چه کار بزرگی زده اند و اکنون بعد از گذشت یک قرن از اختراع سینماتوگراف، فقط در کشور ما اخبار سینمای ایران و جهان هنوز مورد توجه بسیاری از کاربران است.

دوران سینما

سینما اگر چه طول عمر کوتاه تری نسبت به سایر هنرها مانند، نقاشی، تئاتر، موسیقی و … داشته است، اما سعی کرده در طول حدود 100 سال از پیدایش خود، مسیر رشد را با سرعتی خیره کننده طی کند تا جایی که اکنون توانایی جای دادن همه هنرها، در خود را دارد. در این حدود یک قرن، سینما، دوران صامت را که صدا حرفی برای گفتن نداشت تجربه کرده است. اما تصویر خالی مخاطب را اقناع نمی کرد و سرانجام سال 1927 صدا هم وارد سینما می شود تا این هنر کامل تر گردد و حالا این هنر به هنر سمعی و بصری تبدیل گردید. سپس رنگ به سینما هویت بخشید تا دیگر چیزی از نقاشی و عکاسی هم کم نداشته باشد و در نهایت با ورود دیجیتال تنها محدودیت در این هنر، خلاقیت نویسنده و کارگردان باشد. در سینما شما هر کاری که بخواهید می توانید انجام بدهید. سینما اگر چه وقتی در آمریکا و اروپا متولد شد هنری مردمی و برای سرگرمی مردم کوچه و بازار و فقیر شناخته می شد و مورد توجه درباریان و اشراف قرار نگرفت اما این موضوع در ایران متفاوت بود و تقریبا بعد از پنج سال از اختراعش به ایران وارد شد و مورد توجه درباریان و اشراف زادگان قرار گرفت و هنری مردمی در آن روزها بحساب نمی آمد. اما کم کم با راه افتادن سالن های سینما و ساخت فیلم هایی مانند دختر لر، آبی و رابی و … اخبار سینمای ایران و جهان مورد توجه مردم ایران قرار گرفت و سینما از حالت درباری تبدیل به هنری مردمی شد.

اخبار سینمای ایران و جهان

از آنجا که اخبار سینمای ایران و جهان علاقه مندان بسیاری دارد، رسانه های بسیاری به پوشش اخبار و حاشیه های سینمای ایران و جهان می پردازند. پلاتوهنر کمی به سینما نگاه متفاوتی دارد از نگاه پلاتوهنر، سینما فقط کارگردان و بازیگر نیست. عوامل بسیاری در سینما دست به دست هم داده و تحت رهبری کارگردان اثری را خلق می کنند. از نویسنده گرفته تا تدوین گر که آخرین محصول را به تهیه کننده تحویل داده و جهت اکران و پخش در اختیار پخش کنندگان می گذارند. محمد زکی‌زاده اکنون بخش اخبار سینما در پلاتوهنر را در دست دارد.

در فضای مجازی

در حال حاضر پلاتوهنر، در اینستاگرام صفحه مستقلی به آدرس platohonar_cinema دارد که فعالیتش را از اوایل سال 1400 ابتدا با نام آوینافیلم، آغاز کرد و بعدها این نام به پلاتو هنر سینما تغییر کرد. و هم اکنون مخاطبان و علاقه مندان به اخبار سینما ایران و جهان می توانند در اینستاگرام اخبار متفاوتی از حوزه سینما را در اینستاگرام پلاتوهنر ببینند. 

برای ورود به صفحه اینستاگرام سینمای پلاتوهنر ، اینجا کلیک کنید.