پلاتو هنر

گزارش اختصاصی

1403/03/25
«اردیبهشت» را در روزهای پایانی بهار بشنوید
3, گزارش تولیدی موسیقی
1403/03/20
گذری بر موسیقی تاجیکستان و کتاب‌های پژوهش موسیقی
3, گزارش تولیدی موسیقی
1403/03/19
خوانندگان پاپ به صحنه برگشتند/ فهرستی از کنسرت‌های پایتخت
3, گزارش تولیدی موسیقی
1403/03/11
معرفی تازه‌های موسیقی/ از خیام تا فاضل نظری
3, گزارش تولیدی موسیقی
1403/03/09
زنی که موسیقی اصیل ایرانی را به جهانیان معرفی کرد
3, گزارش تولیدی موسیقی
1403/03/07
رئیس‌جمهور بر ما حرام کرده بود از مشکلات حرفی بزنیم
3, گزارش تولیدی سینما, گزارش تولیدی موسیقی, گزارش تولیدی هنرهای تجسمی, گزارش تولیدی هنرهای نمایشی

مهمترین اخبار

جدیدترین پوسترها

آهنگ «صخره» با صدای احسان دریادل منتشر شد
«بزن تبر» با صدای گروه «ایهام» منتشر شد
آرون افشار
آهنگ «ماه شدی» با صدای حسین توکلی منتشر شد

سایر اخبار

اخبار روز موسیقی
هنر موسیقی
موسیقی ایرانی
سبک های موسیقی
اخبار موسیقی
در فضای مجازی
هنر موسیقی

موسیقی را به‌عنوان هنر اول معرفی می‌کنند. موسیقی را هنری می دانند که قادر به برقراری ارتباط مطلوب با اقوام و ملل مختلفِ بدون هیچ تشابه فرهنگی، قومیتی و زبانی، می باشد. . از موسیقی گاهی به‌عنوان زبان مشترک یاد می‌کنند. گاهی یک قطعه موسیقی، قادر است شنونده خود را بدون آنکه زبان مشترکی با آهنگساز داشته باشد، به گریه، شادی، غم و هیجان وادار کند. عناصر تشکیل‌دهنده موسیقی، صدا و سکوت است که با ریتمی خاص توسط نوازندگان مختلف نواخته می‌شود. موسیقی را صدایی بازسازی شده از طبیعت هم می‌دانند. در بسیاری از فرهنگ ها موسیقی جزئی از فرهنگ آن جامعه محسوب می‌شود. و مردم آن جامعه اخبار روز موسیقی را با حساسیت خاص دنبال می کنند.

موسیقی ایرانی

دستگاه‌های موسیقی، اصطلاحی در موسیقی سنتی ایرانی است که از چند نغمه و گوشه تشکیل شده است. دستگاه‌های موسیقی با هم در گام، کوک و فواصل نت هم‌آهنگی دارند. در اخبار روز موسیقی ایران، دستگاه های، همایون، ماهور، شور، سه گاه، چهارگاه، راست پنجگاه، نوا بعنوان هفت دستگاه موسیقی ایرانی معرفی می شوند. پنج آواز به نام‌های ابوعطا متعلق به دستگاه شور، آواز بیات اصفهان متعلق به دستگاه همایون، آواز بیات ترک متعلق به دستگاه شور، آواز افشاری متعلق به دستگاه شور، آواز دستگاه دشتی متعلق به دستگاه شور و آواز بیات متعلق به دستگاه شور مرتبط با این هفت دستگاه موسیقی هستند.

سبک های موسیقی

در حال حاضر سبک‌های سنتی، پاپ، راک، رپ یا هیپ هاپ، بلوز، رگه، جاز، کانتری، ترنس، هاوس، الکترونیک و بسیاری دیگر از سبک‌های موسیقی در ایران به شکل‌های مختلف اجرا می‌شوند. گفتنی است موسیقی محلی که هر قوم در هر جای ایران مختص خود به آن موسیقی می‌پردازد را هم نباید فراموش کنیم. بررسی کلید واژه اخبار روز موسیقی نشان می دهد که موسیقی های محلی، رپ ، پاپ و سنتی در حال حاضر پرطرفدارترین گونه موسیقی در بین مردم ایران هستند 

اخبار موسیقی

پلاتوهنر به‌عنوان یک رسانه تخصصی هنر، در بخش اخبار روز موسیقی، سعی کرده به هنر موسیقی، نگاه ویژه و متفاوتی داشته باشد. اکنون سمیرا اسدیان به‌عنوان، خبرنگار حوزه موسیقی در پلاتوهنر مشغول به فعالیت است و تاکنون با نوازندگان، ترانه‌سرایان، خوانندگان، آهنگسازان، پیشکسوتان و اساتید حوزه موسیقی، گفتگوهای جذابی داشته است.

در فضای مجازی

 هنر موسیقی پلاتوهنر، در اینستاگرام فعالیت خود را از اواسط سال ۱۴۰۲ به آدرس platohonar_music آغاز کرده است. و در آن اخبار روز موسیقی و گفتگوهای سمیرا اسدیان با هنرمندان موسیقی کشورمان منتشر شده است. برای ورود به صفحه اینستاگرام هنرموسیقی، اینجا کلیک کنید.