به گزارش پلاتو هنر، حتما پیش از این کلمه NFT به گوش‌تان خورده است! با شنیدن دوباره این کلمه، چه موضوعاتی در ذهن‌تان نقش می‌بندند؟ شاید خرید‌وفروش آثار هنری در بازارهای دیجیتال، یکی از آن موضوعاتی باشد که به ذهن‌تان می‌آید که درست هم هست اما آیا این تنها کاربرد ان‌اف‌تی است؟ خیر! هنرمندان می‌توانند از طریق ان‌اف‌تی، از آثار خود نیز محافظت کنند.

آشنا شدن با حوزه NFT کمی پیچیده به نظر می‌رسد چون با کلماتی مانند توکن، بلاک چین و رمزارزها همراه است. به همین دلیل، علاوه‌بر سلسله گفتگوهایی که با فرهنگ پارسی‌کیا استاد دانشگاه و پژوهشگر، درباره هوش مصنوعی شروع کرده‌ایم، تصمیم گرفتیم تا یک سلسله گفتگو هم با او درباره ان‌اف‌تی‌ها داشته باشیم. همان طور که رویکردمان در سلسله گفتگوهای هوش مصنوعی، رویکردی هنری است، در اینجا هم پای‌بند به همان رویکرد هستیم تا به زبانی ساده، با جهان ان‌اف‌تی آشنا شویم.

با ان‌اف‌تی (NFT) آشنا شوید

پارسی‌کیا ان‌اف‌تی را این‌گونه تعریف کرد: NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token به معنی توکن‌های غیرقابل تعویض است. همه ان‌اف‌تی‌ها در بلاک چین‌ها ساخته می‌شوند. بلاک چين يک دفتر كل ديجيتالی است كه اطلاعات را به صورت غيرمتمركز ذخيره می‌كند. NFTها می‌توانند انواع مختلفی از دارایی‌های ديجيتال را نشان دهند، از جمله آثار هنری، موسيقی، ويديو، بازی‌ها و موارد ديگر. هنگامی كه یک NFT ايجاد می‌شود، يک كد منحصربه‌فرد به آن اختصاص داده می‌شود كه آن را از هر NFT ديگری متمايز می‌كند. اين كد منحصربه‌فرد به عنوان مدرک مالكيت NFT عمل می‌كند.

یک اشتباه رایج!

او به یک اشتباه رایج در این موضوع اشاره کرد و گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند که ان‌اف‌تی آن تصویر، صدا، ویدئو یا گیفی است که در سایت خریدوفروش می‌بینند اما در حقیقت اینها، داده‌هایی هستند که به یک توکن در داخل بلاک چین وصل شده‌اند. آن توکن در واقع شناسنامه بلاک چینی آن تصویر یا اثر هنری است. موقع فروش ان‌اف‌تی آن اثر، این شناسنامه است که از کیف پولی به کیف پول دیگر منتقل می‌شود. بنابراین، ان‌اف‌تی آن شناسنامه است، نه آن اثر هنری.

بلاک چین چیست؟

پارسی‌کیا در رابطه با مفهوم بلاک چین افزود: بلاک چين يک فناوری مبتنی بر رمزنگاری است كه برای ثبت اطلاعات به صورت غيرمتمركز استفاده می‌شود. اطلاعات ثبت شده بر روی بلاک چين غيرقابل تغيير و غيرقابل دستكاری هستند.

بلاک چین از آثار هنری محافظت می‌کند!

او درباره بلاک چین تصریح کرد: ان‌اف‌تی‌ها از بلاک چين برای ثبت مالكيت آثار ديجيتال استفاده می‌كنند. با ثبت آثار ديجيتال بر روي بلاک چين، هنرمندان می‌توانند مالكيت آثار خود را به طور قطعی ثابت كنند. بلاک چین به هنرمندان کمک می‌کند تا از آثار خود در برابر سوء استفاده‌های احتمالی محافظت کنند.

گفتگوی کامل پلاتو هنر با فرهنگ پارسی‌کیا درباره «ان‌اف‌تی و بلاک چین» را می‌توانید در ویدئو زیر مشاهده کنید.

 

بیشتر بخوانید: