پیشنهاد فیلم به مناسبت روز معماری

 

هنر معماری بخشی از فرهنگ ما می باشد که همانند نمودهای مختلف  هنر، بر جامعه، زندگی و نیز آنچه پیرامون ماست، تأثیر می گذارد و به صورت نمادین در زندگی ما نقش دارند. معماری رقم زننده فضاها و محیط های مختلف زندگی، همچون خیابان، محل کار، کوچه ها،رستوران ها، سینماها، موزه ها، پارک ها و… هستند که ما با آنها پیوند معنایی ایحاد می کنیم.

سال ۱۳۸۳ انجمن مفاخر معماری ایران در مراسمی روز ۳ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی را پیشنهاد داد تا این روز به نام روز معماری شناخته‌ شود.

این روز می تواند دلیلی باشد تا آثار بزرگ دنیای باستان و مدرن را مرور نماییم و یا با  افراد و چهره های فوق العاده و درخشانی که آنها را طراحی کرده اند، آشنا شویم. معرفی فیلم یکی از راه های آشنایی با این هنر است که علاوه بر شناخت برزگان و آثار مهم آنها، شاید روشی باشد تا شما را عاشق طراحی، چیدمان و ساختن چیزها کند.

 

 

1.کویانیس کاتسی: زندگی بدون توازن

کارگردان: گادفری رجیو، فیلمنامه نویس : ران فریک، مایکل هونیگ، گادفری رجیو و آلتون والپول، تدوین: ران فریک و آلتون والپول، فیلم بردار : ران فریک ، موسیقی: فیلیپ گلس، تهیه کننده : گادفری رجیو.

سال تولید : 1982

محصول : آمریکا

زمان : 85 دقیقه

 

 

 

 

درباره فیلم :

«کویانیس کاتسی: زندگی بدون توازن» فیلمی بدون بازیگر، بدون خط داستانی و دیالوگ است. چیزهایی که در طول 87 دقیقه مستند تجربی می بینیم مناظر طبیعی، تصاویر شهرها و مردم واقعی با موسیقی جذاب فیلیپ گلس است که به زندگی عادی خود می پردازند. هزاران تصویری که بسیاری از آنها در چشمان شما محبوس خواهند ماند. این فیلم است که به شکلی قدرتمند بیان می‌کند که چرا «تمدن» کنونی ما ممکن است به سمت نابودی پیش برود.واقعاً یک دستاورد سینمایی عالی و یک تجربه فوق‌العاده تکان دهنده است و آن را به یک تجربه فیلم منحصر به فرد تبدیل می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.دیوارهای کناری

بازیگران: خاویر درولاس، پیلار لوپز دی آیالا، اینس افرون، رافائل فرو، کارلا پترسون و آدریان ناوارو.

کارگردان: گوستاوو تارتتو، فیلمنامه نویس: گوستاوو تارتتو، تدوین: پابلو ماری و روزاریو سوارز ، فیلمبردار: لئاندرو مارتینز، موسیقی: گابریل چووژنیک، تهیه کننده : ناتاشا سروی، هرنان مسالوپی، کریستوفر فریدل، لوئیس مینارو و لویی سارتور.

سال تولید : 2011

محصول : آرژانتین، اسپانیا و آلمان

زمان : 95 دقیقه

 

 

درباره فیلم :

مارتین و ماریانا غریبه‌هایی هستند که در آپارتمان‌های همسایه زندگی می‌کنند. مارتین یک طراح وب است و عکاسی را راهی برای کنار آمدن با ترس خود از شهر در نظر می گیرد. ماریانا، یک معمار مشتاق، پس از جدایی مجبور می شود به آپارتمان قدیمی خود برگردد. آنها با زندگی انفرادی در آپارتمان های یک اتاقه “جعبه کفش”، هر دو به تغییر منظره شهر فکر می کنند، و با اضطراب و تنهایی دست و پنجه نرم می کنند و احساس می کنند که ارتباطشان با افراد دیگر در عصر دیجیتال قطع شده است.

این فیلم درباره زندگی و تنهایی در پایتخت مدرن آرژانتین است. فیلم به ما می گوید هرج و مرج شهری، سبک زندگی مدرن و تکنولوژی جدید مردم را از هم دور می کند و عنوان دیوارهای کناری فقط استعاره از چیزهایی است که تنهایی، اضطراب، نارضایتی و استقامت را توصیف می کند.

 

از نظر بصری «دیوارهای کناری» نماهای زیبا و چشم گیر دارد، نماهای جالبی که از یک سو یکنواختی زندگی و از سوی دیگر نحوه برخورد و تلاقی مسیرهای زندگی هر از گاهی ما انسان ها است.

در این فیلم شهر نقش اصلی را در فیلم ایفا می کند زیرا مارتین معماری منحصر به فرد خود را توصیف می کند، شامل تمام ساختمان های هنری کلاسیک آمیخته با هیولاهای مدرن و اینکه چگونه در زندگی آنها نقش ایفا می کند. او همچنین این ساختمان ها را با شخصیت های مختلف مقایسه می کند و اینکه چگونه این ساختمان ها به سرعت از طریق توسعه شهری و تجاری سازی تغییر می کنند. ماریانا همچنین از داستان های معماری به عنوان تمثیلی برای عشق استفاده می کند، زیرا او ساختمانی در بوئنوس آیرس را توصیف می کند که صرفاً به دلیل کینه توزی بر سر یک رابطه ناموفق ساخته شده است.

«دیوارهای کناری» کار باورنکردنی، جذاب و درگیرکننده ای است که همه دانشجویان معمار باید آن را تماشا کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.شادی بی نهایت

کارگردان: ایلا بیکا و لوئیز لموئین، تدوین: ایلا بیکا و لوئیز لموئین، فیلمبردار: ایلا بیکا، تهیه کننده: بکا و پارتنرز.

سال تولید : 2015

محصول : فرانسه و دانمارک

زمان : 85دقیقه

 

 

 

 

 

درباره فیلم :

ایلا بیکا و لوئیز لموئین «شادی بی نهایت» 8 خانه ساخته شده توسط معمار دانمارکی در حومه کپنهاگ، به نام “بهترین ساختمان مسکونی جهان” در سال 2011 بازگو می کنند. خانه هایی که 500 نفر از ساکنان آن می توانند هر 9 طبقه را با دوچرخه طی کنند در حالی که بچه هایشان در طبقه همکف به مهدکودک می روند.

 این مستند پرجنب‌وجوش، ساکنان (عمدتا) شاد را نشان می‌دهد و تصویری امیدوارکننده و الهام‌بخش از زندگی مشترک با طراحی ارائه می‌دهد.

«شادی بی نهایت» مجموعه‌ای از داستان‌های زندگی را می‌سازد که همگی با رابطه شخصی آنها با ساختمان به هم مرتبط هستند. این فیلم خطوط یک نقشه انسانی را ترسیم می کند که به بیننده اجازه می دهد تا ساختمان را از طریق یک دیدگاه درونی و صمیمی کشف کند.

فیلم شادی بی‌نهایت توجه بینندگان را از طریق نمایش داستان‌های خنده‌دار و شاد روزمره به خود جلب می‌کند و تمرکز آن بر نحوه تعامل طراحی و فضا با لحظات مختلف زندگی انسان مثل تولدها، فعالیت‌های بیرون از خانه، هالووین و گردهمایی‌های خانوادگی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.معماری ابدیت

بازیگران: رافائل کلامر، کریستینا ایگلسیاس، پیتر زومثور، پیتر مارکلی، جوجو مایر، جیمز تورل.

کارگردان: کریستوفر شاوب، نویسنده: ساموئل امان و کریستوفر شاوب، روایتگر: رافائل کلامر، فیلبردار: رامون گیگر.

سال تولید: 2018

محصول: سوئیس

زمان: 90دقیقه

 

 

درباره فیلم :

کریستوفر شاوب کارگردان سوئیسی، در این فیلم نسبتا جدید به معماری مراکز معنوی و عبادی می پردازد. از طریق مصاحبه هایی با متخصصان و با تجربه های این حوزه، این فیلم فضاهایی را بررسی می کند که به طور ویژه برای عبادت و تجربیات متعالی ساخته شده اند.

کریستوفر شاوب معنویت را در معماری و هنرهای زیبا و همچنین در طبیعت دنبال می کند و فراتر از محدودیت های فکری حرکت می کند. دوربین شناور به آرامی بیننده را در تصاویر خواب آلود غوطه ور می کند و ما را به سفری حسی و حسی در فضاهای وسیع می برد و چشمان ما را به سمت بی نهایت آسمان پر از ستاره و اعماق اقیانوس هدایت می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.ایمز: معمار و نقاش

بازیگران: چارلز ایمز، ری ایمز و جیمز فرانکو.

کارگردان: جیسون کوهن و بیل جرسی، نویسنده: جیسون کوهن، روایتگر: جیمز فرانکو، تهیه کننده : جیسون کوهن و بیل جرسی.

سال تولید : 2011

محصول : آمریکا

زمان : 84دقیقه

 

 

 

 

درباره فیلم :

«ایمز: معمار و نقاش» یک فیلم مستند این فیلم بین روایتی در مورد تیم زن و شوهر به روایتی در مورد دفتر Eames و دستاوردهای آن، با طراحی صندلی شروع می شود، اما در معماری، عکاسی و فیلم نیز حرکت می کند. هدف این فیلم، روشن کردن ثروت خلاقیت در این ذهن هاست. باید گفت که اگر چیزی برای طراحی دارید، این بسیار الهام بخش است. صحبت‌های همکاران همگی در قرار دادن زمینه داستان فوق‌العاده است، اما این انبوه مواد آرشیو است که شما را به وجد می‌آورد. به روایت جیمز فرانکو، ما از طریق داستان اولین صندلی، محدودیت‌های آن، ملاقات زوج‌ها، فرصت‌های جنگ و کار زیاد راهنمایی می‌شویم. آزمایش و آزمایش من اغلب فکر می کردم بهترین راه برای یادگیری و درک است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.آکوستیک بصری

بازیگران: جولیوس شولمن، فرانک گری، دانته اسپینوتی، کلی لینچ، ریچارد نوترا، اد روشا، تام فورد، باربارا لمپرشت، کیف های بندیکت و توماس هاینز.

کارگردان: اریک بریکر، نویسنده: اریک بریکر، فیل اتینگتون، جسیکا هاندلی، لیزا هیوز و دبورا دیچ، روایتگر: داستین هافمن، فیلمبردار: آیکن وایس و دانته اسپینوتی،تدوین: چارلتون مک میلان، موسیقی: چارلی کامپایا، تهیه کننده: اریک بریکر و بابت زیلچ.

سال تولید : 2008

محصول : آمریکا

زمان : 84دقیقه

 

درباره فیلم :

این مستند الهام‌بخش در سال 2008 بر اساس زندگی جولیوس شولمن، یک عکاس بزرگ معماری، گذری از حرفه، آثار و ایدئولوژی‌های او است. جولیوس شولمن مشتاقانه به معماری مدرن آمریکایی علاقه‌مند بود و عکاسی او به معماران مشهور کمک کرد تا حرفه خود را بهتر هماهنگ کنند. این فیلم روایتی ناب از داستین هافمن از طریق تصاویر بصری است که به بررسی آثار عکاس می‌پردازد و در جریان مدرنیسم کالیفرنیای جنوبی، یکی از آثار منحصربه‌فرد جولیوس را برجسته می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.معمار من

کارگردان: ناتانیل کان، نویسنده: ناتانیل کان، تدوین: سابین کراینبوهل، فیلمبردار: رابرت ریچمن ، موسیقی: جوزف ویتارلی، تهیه کننده : ناتانیل کان و سوزان رز بهر.

سال تولید : 2003

محصول : آمریکا

زمان : 110 دقیقه

 

 

 

 

درباره فیلم :

سفر یک پسر یک فیلم مستند در مورد معمار آمریکایی لوئیس کان ساخته پسرش ناتانیل کان است که در سال 2003 به شرح فعالیت فوق العاده معمار و میراث خانوادگی او پس از مرگش در سال 1974 می پردازد. ناتانیل کان، زندگی پدرش را از استونی تا زاغه‌های فیلادلفیا شمالی تا دانشگاه پنسیلوانیا در غرب فیلادلفیا که در آن تحصیل و تدریس می‌کرد، بررسی می‌کند. او برای کشف نبوغ خلاق پدرش به بنگلادش، کانکتیکات، ترنتون و لا جولا، کالیفرنیا و همچنین شهر نیویورک سفر و از تمام ساختمان‌های پدرش از جمله مرکز هنر بریتانیایی ییل، موسسه سالک، جاتیو سانگشاد بابان و موسسه مدیریت هند احمدآباد بازدید می‌کند.

«معمار من» فیلمی عالی در مورد جستجوی ناتانیل کان برای خود از طریق میراث پدر معمار مشهورش است. آنچه که به عنوان یک بحران هویت به ظاهر گمشده چهل و چند ساله شروع می شود، به شکلی آشکار می شود. داستانی زیبا با معنایی بسیار عمیق تر با توجه به اهمیت عشق، فقدان، خانواده و شاید مهمتر از آن، کار زندگی ما.

در این فیلم از لوئی کان نقل شده است که «زمانی که به دبیرستان رفتم، معلمی در رشته هنر داشتم که رئیس بخش مرکزی دبیرستان، ویلیام گری بود، و او یک دوره در رشته معماری، تنها درس، گذراند. مطمئنم در هر دبیرستانی، در معماری یونانی، رومی، رنسانس، مصری و گوتیک، و در آن نقطه من و دو نفر از همکارانم متوجه شدیم که فقط معماری زندگی من است. وجود ما واقعاً چقدر تصادفی است و چقدر تحت تأثیر شرایط است.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.کلمبوس

بازیگران: جان چو، هالی لو ریچاردسون، پارکر پوزی، روری کالکین، جیم داتری و میچل فوربز.

کارگردان: کوگونادا، نویسنده: کوگونادا، تدوین: کوگونادا، فیلمبردار: الیشا کریستیان، موسیقی: هاموک، تهیه کننده : دانیل رنفرن برنز، آرون بوید، جیولیا کاروسو، کی جین کیم، آندرو میانو و کریس وایتز.

سال تولید : 2017

محصول : آمریکا

زمان : 104 دقیقه

 

 

درباره فیلم :

«کلمبوس»درباره پسر یک محقق مشهور معماری (جان چو) است که در کلمبوس، ایندیانا گیر می‌کند و با یک جوان علاقه‌مند به معماری (هیلی لو ریچاردسون) که در کتابخانه محلی کار می‌کند، آشنا  می‌شود.

تماشای «کلمبوس» صبر می خواهد اما نتیجه می دهد. تجربه بسیار ارزشمندی است که با وجود تعلیق در روابط، حقایق قصه فیلم، بیننده با عکاسی زرق و برق دار و اجمالی از معماری فوق العاده، چه داخلی و چه بیرونی سرگرم می شود.

فیلم او بیشتر شبیه یک آرامبخش برای شماست که آرام بگیرید و تمام مقاومت های خود را در جایی که در آن لحظه خاص هستید کنار بگذارید. فیلمی بسیار هوشمندانه، عمیق و ظریف با دیالوگ و خط داستانی عالی و بهترین زوایا برای نگاه کردن به یک صحنه، سازه ساختمان، نما، بیرون، داخل، مبلمان، اشیا ثبت می کند.  حتی داخل یک ساختمان، حیاط، درختان، پل ها، درختان … ترافیک کاملا شاعرانه به نظر می رسد.