به گزارش پلاتو هنر، با شروع یک هفته دیگر طبق روال مروری خواهیم داشت بر نمایشگاه‌‌هایی که میزبان آثار هنرمندان هستند.

جمعه ۱۴ اردیبهشت چند نمایشگاه هنرهای تجسمی در تهران و شهرهای دیگر افتتاح شد. اگر شما هم به هنر و آثار هنری علاقه دارید می‌توانید گزارش زیر را مطالعه کرده و گالری مورد توجه خود را برای بازدید انتخاب کنید

به‌زودی از آثار این هنرمندان گزارش‌های تصویری تهیه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهیم داد.

نمایشگاه انفرادی «سوختن»

نمایشگاه انفرادی آثار علی مجاهدی با عنوان «سوختن» از ۱۴ اردیبهشت در گالری ثالث به نشانی تهران، کریمخان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۴۸ افتتاح شد و تا ۲۵ اردیبهشت ادامه دارد.

روزهای تعطیل: ندارد

نمایشگاه سوختن

نمایشگاه انفرادی «تلاشی»

نمایشگاه انفرادی آثار فاروق محتاجی با عنوان «تلاشی» تا ۲۸ اردیبهشت در گالری امکان به نشانی تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر (جم)، خیابان غفاری، پلاک ۵۱، طبقه اول دایر است.

در بیانیه این نمایشگاه می‌خوانیم:

«فرآیند غیرانسانی و ناگزیر اضمحلال بدن و تلاش بی‌حاصل برای غلبه بر آن به صورتی مزمن درگیری ذهنی‌ام بوده و هست، تا جایی که حتی به شکلی وسواسی آن را دور و برم جستجو می‌کنم و می‌بینم. پس از سال‌ها مراقبت شبانه‌روزی از بیمار مبتلا به آلزایمر، دیده‌ام که بیماری به عمیق‌ترین لایه‌های زندگی افراد رسوخ می‌کند، تا آنجا که چیزی جز خودش به‌جا نماند. زندگی بیمار به فهرستی از عوارض ناشی از زوال تنزل پیدا می‌کند و حافظه به تکه‌هایی از خاطراتی گنگ بدل می‌شود. جهانِ پیش روی او، دیگر گویای هیچ چیز نیست و تنها تصویر مبهم ذهنی‌اش از آن، گویای همه چیز است. او در بازه‌هایی کوتاه و پریشان از زمان، زندگی می‌کند. عواطف معنایی تازه می‌یابند و هر حسی، جز تشویش و اضطراب، زودگذر است. تکرار، عنصر بنیادین ارتباط با فرد مبتلا به آلزایمر است. عبارات، حالات و وضعیت‌هایی که از منطق بیرونی تبعیت نمی‌کنند، پیوسته تکرار می‌شوند و از این راه معنا می‌یابند. برای درک این وضعیت، سعی کردم، پدر و مادرم و حالاتشان را با نقاشی مطالعه کنم. از آنها، عکس گرفتم و از آن عکس‌ها به عنوان نقطه شروع استفاده کردم. این مجموعه تلاشی‌ست برای درک این وضعیت از طریق استمرار در مشاهده و ثبت‌کردن.»

روزهای تعطیل: شنبه‌ها و یکشنبه‌ها

نمایشگاه تلاشی

نمایشگاه انفرادی «درخت جان»

نمایشگاه انفرادی آثار حسین اسماعیلی با عنوان «درخت جان» تا ۱۹ اردیبهشت در گالری کاما به نشانی تهران، جردن ،خیابان دیدار شمالیف کوچه کیش شرقی پلاک ۲۰ ،طبقه اول دایر است.

روزهای تعطیل: شنبه‌ها

نمایشگاه درخت جان

نمایشگاه گروهی «مشاع:حیات خلوت»

نمایشگاه گروهی «مشاع:حیات خلوت» تا ۲۶ اردیبهشت در گالری بستان به نشانی تهران، خیابان مطهری، خیابان لارستان، نبش بیست و دو، پلاک ۷۱ برپا است. 

روزهای تعطیل: دوشنبه

نمایشگاه انفرادی «چهره‌ی بی‌شمار»

نمایشگاه انفرادی آثار رویا ابراهیم با عنوان «چهره‌ی بی‌شمار» تا ۲۰ اردیبهشت در گالری آداپا به نشانی تهران، میدان ولیعصر، کوچه‌ سازش، کوچه‌ی پنجم، کوچه‌ صومعه‌سرا، پلاک ۵ برپا است.

در بیانیه این نمایشگاه می‌خوانیم:

«بی سر و صدا شروع شد. شهر را مانند آدمی پر‌تناقض و اسرارآمیز بر تن، بین آدم‌ها پرسه می‌زنم. آدم‌ها! سنین مختلف، اندام‌های مختلف، چشم‌هایی انباشته از رازهای گوناگون. صدای او را می‌شنوم، ولی نمی‌توانم ببینمش. او می‌خندد. یک خنده‌ی بلورین! کلمات بی‌معنی می‌شوند. پرنده‌ای دیده‌ نمی‌شود. او عاشق پرنده‌های شهری بود وقتی دسته‌جمعی بر فراز خیابان‌ها و ساختمان‌ها پرواز می‌کردند. ما آنجا شاهد بودیم. آزادی رئوف نیست. هیچ‌چیز کامل نیست. این را هیچ‌کس نگفت.»

نمایشگاه چهره بی‌شمار

نمایشگاه انفرادی «اسبگاه»

نمایشگاه انفرادی آثار کمال طباطبائی با عنوان «اسبگاه» تا ۲۵ اردیبهشت در گالری طراحان آزاد به نشانی تهران، خیابان ولیعصر (عج)، خیابان فتحی شقاقی، میدان سلماس، پلاک ۵ دایر است.

در بخشی از بیانیه آمده است:

«از شاهنامه شروع شد.اسب‌ها، اسب‌ها از شاهنامه پیدایشان شد. شاید در دنیای کنونی رویارویی مستقیم با موجودی چون اسب، از دور از ذهن ترین اتفاقات ممکن باشد اما ناخودآگاه و اساطیر کار خودشان را خواهند کرد.»

روزهای تعطیل: پنجشنبه‌ها

نمایشگاه اسبگاه

نمایشگاه انفرادی «فرار از واقعیت، با سرعت»

نمایشگاه انفرادی آثار صدرا بنی‌اسدی با عنوان «فرار از واقعیت، با سرعت» تا ۴ خرداد در گالری زیرزمین دستان به نشانی تهران، خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۶ برپا است.

روزهای تعطیل: شنبه‌ها و یکشنبه‌ها