پلاتو هنر

سیاوش چراغی‌پور در گفتگو با پلاتو هنر:
کارگردانان فیلم کوتاه آینده سینمای ایران هستند

به گزارش پلاتو هنر، چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار از ۲۷ مهر آغاز شده و تا ۲ آبان ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

سیاوش چراغی‌پور بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفتگو با پلاتو هنری با اشاره به سینمای فیلم کوتاه گفت: بسیار به سینمای ایران خوش‌بینم. به نظرم فیلم کوتاه یک گام خودش را نسبت به سینمای بلند ما جلو کشیده است. اتفاقات خوبی که در جشنواره‌های جهانی برای فیلم‌های کوتاه ما می‌افتد، نشان دهنده این موضوع است. جوانان فیلمساز این نسل بسیار جسور، خلاق، پرشور و پیشرو هستند و برای سینمای کوتاه امید می‌آورند.

او ادامه داد: در سینمای فیلم کوتاه تمامی فیلمنامه‌هایی که به من پیشنهاد می‌شود حتی آن بخش از فیلمنامه‌هایی که ممکن است من آنها را دوست نداشته باشم و آنها را رد کنم نیز، کیفیت متوسط رو به بالا دارند.

14 فیلم کوتاه، فقط در یک سال

این بازیگر با اشاره به علاقه خود به فیلم کوتاه عنوان کرد: من فیلم کوتاه را دوست دارم، زیرا تجربه‌های عجیب و خوبی در بر دارد. اگر اینطور نبود من طی یک سال 14 فیلم کوتاه بازی نمی‌کردم. در سینمای فیلم کوتاه نقش‌های متفاوتی به من پیشنهاد می‌شود که برایم جذاب است. آخرین فیلم کوتاهم را هم 10 روز پیش بازی کردم.

او با اشاره به سختی‌های کار کارگردانان جوان گفت: نسل جدید کارگردانان با مشقت و نداری شروع به کار کرده‌اند. آنها با وجود کم لطفی‌هایی که از طرف نهادها و ارگان‌هایی که وظیفه‌شان حمایت از آنهاست اما این وظیفه را دریغ کرده‌اند، همچنان به آب و آتش می‌زنند تا فیلم بسازند.

سیاوش چراغی پورورود پول‌های مشکوک به سینمای فیلم کوتاه

چراغی‌پور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فیلم‌های کوتاهی که با هزینه‌های سرسام‌آور تولید می‌شوند، تصریح کرد: من فیلم کوتاهی که با هزینه‌های نجومی ساخته می‌شود را درک نمی‌کنم و اعتقاد دارم اینگونه فیلم‌ها مشکوکند. اینگونه فیلم‎‌ها اگر از مجاری واقعی یک شرکت یا کمپانی خصوصی یا حتی یک برند با هدفمندی ساخته و برای آن هزینه شود، مشکلی ندارد زیرا تبلیغاتی بوده است. اما اگر با منطق معمولی ساخت فیلم کوتاه به ماجرا نگاه کنم می‌توانم بگویم این پول مشکوک و معلوم الحال است.

این بازیگر با اشاره به تمام عواملی که منجر به دیده شدن یک فیلم کوتاه می‌شوند، گفت: اعتقاد دارم در فیلم کوتاه چیزی که خیلی تاثیرگذار است و می‌تواند به یک فیلم معنی بدهد، مخاطب است. متاسفانه باتوجه به اکران‌های بدی که برای فیلم‌های کوتاه در نظر گرفته می‌شود، این حوزه خیلی مخاطب ندارد.

فیلم‌های کوتاه درخشان، کم هزینه بوده‌اند

او ادامه داد: اگر یک فیلم کوتاه در هر بخشی مورد توجه قرار می‌گیرد نتیجه چیزهای متعددی به غیر از مسائل مالی است. این موضوع می‌تواند حاصل از یک بازی، کارگردانی یا فیلمنامه خوب باشد. هرکدام از این سه مورد از یک فیلم کوتاه گرفته شود، هر چقدر هم که برای آن هزینه شده باشد و پروداکشن‌ حرفه‌ای داشته باشد، آن فیلم اتفاقی برایش نخواهد افتاد. در تاریخ فیلم کوتاه در جهان، فیلم‌هایی که در جشنواره‌ها درخشان بودند اکثرا کم هزینه بوده‌اند. پس هزینه زیاد برای یک فیلم کوتاه، دلیلی بر موفقیت آن نخواهد بود.

ذات جشنواره‌ها، بسترسازی برای کارگردانان جوان و خلاق است

چراغی‌پور با اشاره به هدف اصلی برپایی جشنواره گفت: ذات جشنواره‌ها نه در ایران، که در تمام جهان شناسایی و کشف استعدادهای جدید و ایجاد موقعیت و بسترسازی برای کارگردانان جوان خلاق است تا بتوانند فیلم‌هایشان را عرضه کنند و دیده شوند تا بتوانند برای آینده حامی مالی جذب کنند.

فیلم کوتاه از دید بعضی تهیه‌کننده‌های سینما شوخی است

او ادامه داد: جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران زمانی می‌تواند موفق‌تر عمل کند که علاوه بر معرفی فیلم‌ها و عوامل، حمایت از فیلمسازان را هم در دستور کار خود قرار دهد. مسئولان جشنواره باید از تمام دفاتر تهیه کنندگی دعوت کند و به تولید کننده‌های فیلم در ایران فراخوان بدهد تا حامی و تامین کننده فیلم‌های بعدی این کارگردانان باشند. تهیه‌کننده‌های سینما باید به اهمیت فیلم کوتاه پی ببرند زیرا هنوز فیلم کوتاه برای بعضی از آنها شوخی است. درصورتی که کارگردانان فیلم کوتاه آینده سینمای ایران به حساب می‌آیند.

دست جوانان برای ساخت فیلم‌های جدید باید باز باشد

چراغی‌پور تصریح کرد: مهمترین چیز برای فیلم کوتاه این است که خیلی دست جوانان را برای ساخت فیلم‌های جدید نبندند و موضوعات دسته‌بندی و خط‌کشی شده نباشد. اگر به جوان امروزی گفته شود که درمورد یک موضوع خاص فیلم بسازد او به سراغ موضوعی می‌رود که کاملا متفاوت است. جوانان این نسل یاغی و پرشور هستند و دنبال ایده‌های خودشان می‌روند و قطعا از موضوعاتی که سفارش شده باشند هم استقبال نمی‌کنند.

جوانان باید تراوشات فکری‌شان را برون‌ریزی کنند

او در پایان تصریح کرد: مسئولان جشنواره‌ها باید اجازه بدهند جوانان تراوشات فکری، روحی و روانی خودشان را برون‌ریزی کنند. با محدود کردن و چهارچوب دادن جشنواره‌ها شکوفا نخواهند بود.

بیشتر بخوانید:

از هر بهانه‌ای برای پخش فیلم کوتاه استقبال می‌کنیم