به گزارش پلاتو هنر، نمایش «یادگار» به نویسندگی و کارگردانی مهرداد کورش‌نیا تولید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است که از 16 آبان در مجموعه تئاترشهر سالن چارسو روی صحنه رفته و تا 13 آذر هر شب ساعت 18:30 با مدت زمان 50 دقیقه میزبان مخاطبان خواهد بود.

این نمایش که با موضوع دفاع مقدس روی صحنه رفته روایت عاشقی و دلدادگی، دلبستگی و فراق، با نگاهی متفاوت و غافل‌گیرکننده است.

برای تماشای این نمایش به تئاترشهر رفتیم و با عوامل آن به گفتگو نشستیم.

مهرداد کورش‌نیا کارگردان نمایش «یادگار» با اشاره به موضوع آن گفت: این نمایش توسط نسیم ادبی به عنوان بازیگر راوی، داستانی را روایت می‌کند. در نمایش «یادگار» به یکی از موضوعات مهم ایران با زاویه دیدی متفاوت نگاه کردیم.

او ادامه داد: شیوه اجرایی نمایش «یادگار» ایستا و بدون میزانسن است و بازیگر تنها روایت‌گر داستان به حساب می‌آید. همچنین عناصر بصری و شنیداری را آمبیانس صحنه از طریق افکت‌های صوتی و همچنین نورپردازی‌های لیزری و رنگی منتقل می‌کند.

کورش‌نیا با بیان اینکه این نمایش شکل جدیدتری از شیوه‌های نقالی و نمایش‌های سنتی ایرانی است، گفت: در نقالی داستان توسط یک راوی روایت و از یک پرده برای تجسم‌بخشی و ایجاد تخیل برای تماشاگر استفاده می‌شود. در نمایش «یادگار» جز پرده از نور و همچنین عناصر صوتی استفاده می‌شود تا تماشاگر داستانی را که راوی روایت می‌کند، در ذهن خود تجسم کند.

این کارگردان می‌گوید که امیدوار است اینگونه تجربه‌ها در نمایش‌های ایرانی بیشتر شود زیرا بازگشتی برای استفاده مجدد از شیوه‌ها و شکل‌های روایتی نمایش‌هایی است که قبلا در ایران بوده و می‌توان با امکانات و تکنولوژی جدید آنها را بازتولید کرد.

از نمایش‌های دفاع مقدسی استقبال نمی‌شود

همچنین نسیم ادبی بازیگر این نمایش نیز با اشاره به نمایش «یادگار» گفت: اصولا در نمایش‌هایی که هیچ میزانسنی ندارند و تنها یک بازیگر نمایش را روایت می‌کند فشار بسیار زیادی بر دوش بازیگر است.

او ادامه داد: اصولا از نمایش‌هایی که درمورد دفاع مقدس یا جنگ است استقبال زیادی نمی‌شود. این مونولوگ برای اولین بار از زبان یک انسان نیست و قطعا برای هر کسی جذاب خواهد بود. من از دانشجویان دعوت می‌کنم که برای دیدن این نمایش بیایند.

گزارش پلاتو هنر از نمایش «یادگار» را به صورت کامل ببینید: