حسن اسدی فیلمبردار سینما و تلویزیون در گفتگو با پلاتو هنر درباره شروع کار خود گفت: تقریبا از سال 65 بود که به صورت متمرکز کار را شروع کردم و در همان سال‌ها بود که در گروه نور و تصویر سریال «گرگ‌ها» به کارگردانی آقای داوود میرباقری به کار مشغول شدم و بعدتر نیز توسط آقای حسین جعفریان نیز در سینما مشغول شدم.

وی ادامه داد: حوالی سال 74 بود که اولین فیلمبرداری مستقل خود را انجام دادم و از همان موقع تا به امروز حدود 100 فیلم بلند در کارنامه خود دارم و علاوه بر این در حوزه کارگردانی هم ورود پیدا کردم و 3 فیلم کوتاه و 3 تله فیلم را کارگردانی کردم.

اسدی درباره تجربه بازیگری خود نیز بیان کرد: در سال 76 یک سریالی را با حسین قاسمی جامی کار می‌کردیم که من فیلمبردار آن بودم و در یک قسمت از آن نقش کوتاهی را بازی کردم و بعد از آن هم چند کار کوچک انجام دادم. علاوه بر این 9 فیلمنامه بلند دارم که یکی از آن ها را بهمن گودرزی در سال 87 تحت عنوان «دوباره عاشقی» ساخت. «سنت خورشید» را نیز خودم ساختم. اما در عین حال تمرکز اصلی من روی فیلمبرداری است و در این حیطه ورکشاپ هم برگزار کرده ام و از جشنواره های «سینماحقیقت» و جشنواره فیلم وحدت نیز جایزه گرفته ام.

این فیلمبردار در بخش دیگری از صحبت های خود مطرح کرد: در حال حاضر فیلم کوتاه «دستهایم را میکارم» را کارگردانی کرده ام و به دنبال سرمایه گذار هستم که اگر مهیا شود به سراغ ساخت فیلمنامه هایم خواهم رفت.

حسن اسدی در پایان گفت: در پایان برای سینما و جامعه سینمایی آرزوی سلامتی دارم. متاسفانه این روزها در فرهنگ، سینما، اقتصاد و… روزهای سختی را می‌گذرانیم. تمام خانواده من اهل هنر بوده‌ و هستند و از کودکی در فضای سینما زندگی کرده‌ام، این سینمایی که در حال حاضر وجود دارد، چیزی نیست که در کنار همه همکاران و بزرگان برای آن تلاش کرده ایم. این روزها را هیچ کدام ما نمی‌خواستیم. امیدوارم این روزها بگذرد و از همه نظر به سلامتی و آرامش برسیم.

 

محمد زکی زاده