به گزارش پلاتو هنر، امروز جمعه ۲۸ مهرماه دومین روز از جشنواره فیلم کوتاه تهران کار خود را به سرانجام رساند.

در دومین روز از جشنواره نیز مانند روز گذشته شاهد استقبال خوب مخاطبان از فیلم‌ها بودیم تا جایی که این روند نوید روزهای خوب جشنواره‌ها را می‌دهد و امیدواریم این روند در تمام جشنواره‌ها و استقبال از فیلم‌ها ادامه داشته باشد.

سالن شماره یک و دو در روز دوم جشنواره هم به اکران فیلم‌های داستانی راه‌یافته اختصاص داشت. در سانس اول و از ساعت 14 تا 15:30 فیلم‌های «بازسازی» به کارگردانی علی توکلی، «آپولو» به کارگردانی فرزاد رنجبر، «افسانه کوه ننوک»‌ به کارگردانی محمدرضا مرادی، «پیله» به کارگردای مونا فرخنده و «صوراحیل» به کارگردانی اسماعیل عظیمی روی پرده رفتند.

در سانس دوم سالن شماره یک از ساعت 16 تا 17:30 فیلم‌های کوتاه «تاکسیدرمیست» ساخته بهزاد علوی و سوسن سلامت، «شریف» ساخته محمد علیزاده‌فرد، «زمرد» ساخته مجتبی اسماعیل‌زاده بلوچ، «مدیر مدرسه» ساخته میکائیل  دیانی و «خیال آبی» ساخته الناز قنبری به نمایش درآمدند. در سانس سوم سالن شماره یک نیز از ساعت 18:30 تا 20 با اکران «شیهه دور» به کارگردانی صمد قربان‌زاده، «زاک» به کارگردانی علی خسروی، «همه چیز به نظر آقای کاف بستگی دارد»‌ به کارگردانی حسن حکمت روش، «اکو» به کارگردانی یوسف شفیق، «برادران آبتنی» به کارگردانی سروش البخشی نائینی و «نیمکت» به کارگردانی بهروز شمشیری دنبال شد.

همچنین در سانس پایانی سالن شماره هم از ساعت 20:30 تا 22 فیلم‌های کوتاه «نابومی»‌ ساخته سعید قندهاری، «آخرین شیهه اسبی که خواب پروانه شدن دیده بود»‌ ساخته مهدیه محمدی،‌‌ «خودکشی به سبک نیچه» ساخته پیام کردستانی، «ترموستات» ساخته روزبه اخوان و «بعد از نیمه‌شب» ساخته محمد باقری روی پرده رفتند.

از طرف دیگر در سالن شماره دو و در سانس اول از ساعت 14 تا 15:30 فیلم‌های کوتاه داستانی «لاری» به کارگردانی میثم مرادی، «دنیا منم فوعه» به کارگردانی مصطفی آقامحمدلو، «کرم چاله»‌ به کارگردانی سید احسان طالقانی اصفهانی، «سردست» به کارگردانی فاطمه سادات جوادی، «اوروبروس»‌ به کارگردانی فرهنگ عمرانی و «صونا» به کارگردانی زهرا ترکمنلو اکران شدند.

در دومین سانس این سالن، از ساعت 16 تا 17:30 فیلم‌های کوتاه «داستان اسباب‌بازی» به کارگردانی علیرضا استوار، «سربسته» به کارگردانی یاسر خیر، «دد چوپان» به کارگردانی سهیلا پورمحمدی، «اذان صبح به افق یزد»‌ به کارگردانی زهره صباغیان و «زنان لجمن» به کارگردانی زیور حجتی روی پرده رفتند و در سانس سوم از ساعت 18:30 تا 20 نیز میزبان اکران فیلم‌های کوتاه «تاخاریها» به کارگردانی محمد آریانیک، «گربه ماهی»‌ به کارگردانی امیرحسین مهماندوست، «رویای نیمه‌جان» به کارگردانی آرمین اعتمادی، «مورچه» به کارگردانی فرهاد شنتیایی و «استیک» به کارگردانی کیارش دادگر بود.

همچنین در آخرین سانس نمایش فیلم‌های داستانی در روز دوم جشنواره چهلم هم از ساعت 20:30 تا 22 فیلم‌های کوتاه «پسر خورشید» ساخته راد پورجبار، «بی‌هوا» ساخته رویا پارسا، «آلفا» ساخته مسعود محمدی تاکامی و مهیار صیفوری، «خوانا بنویسید» ساخته مرتضی علیزاده و «کمپانی» ساخته ایل‌ناز خیرخواه اکران شدند.

سالن شماره 9 پردیس سینمایی ملت در روز دوم جشنواره چهلم هم به اکران فیلم‌های راه‌یافته به بخش بین‌الملل اختصاص داشت و در سانس اول و از ساعت 14 تا 15:30 فیلم‌های کوتاه داستانی «کم‌حرف‌ها»، پویانمایی «سگ چشم‌سیاه»، داستانی «از دید چهره‌ات خوشحالم»، مستند «باسمه‌کاری»، تجربی «نتایج ممکن است متفاوت باشد» و داستانی «سیمو» روی پرده رفتند. در دومین سانس اکران از ساعت 16 تا 17:30 فیلم‌های کوتاه داستانی «خانه‌ای که داشتیم»، مستند «دیروز امروز فردا»، پویانمایی تجربی «ماه‌پیمایی»، داستانی «ماهی عصبانی»، پویانمایی «پل» و داستانی «لطفا یک کارش بکن» از آثار بخش بین‌الملل اکران شدند.

همچنین در سانس سوم و از ساعت 18:30 تا 20 هم فیلم‌های کوتاه پویانمایی «در کنار»، داستانی «مونگاتا»، مستند «اسرار بخارا»، داستانی «فاز6»، مستند «گلاب گل»، داستانی «معدود» و تجربی «جیرجیر بی‌صدای اعداد نامرئی» اکران شدند و از ساعت 20:30 الی 22 و در آخرین سانس نمایش فیلم‌های بخش بین‌الملل در روز دوم جشنواره چهلم، فیلم‌های کوتاه پویانمایی «خط 23»، مستند «امید»، پویانمایی «چکامه‌ای درباره میهن‌های‌مان»، داستانی «فهرست»، مستند «شب عروسی»، داستانی «ملخ‌ها» و داستانی «اگرچه شب است» به نمایش درآمدند.

آثار پویانمایی در سانس دوم از اکران‌های سالن شماره 10 روی پرده رفتند و در این سانس از ساعت 16 تا 17:30 فیلم‌های پویانمایی «پتتیک» ساخته نرگس ذاکری، «کاسه برنجی» ساخته حسین حبیبی‌اصل، «ققنوس» ساخته مونا شمس، «همه دیوارها کوتاهند» ساخته حسن دهقاندوست، «ده سالگی» ساخته فاطمه جعفری، «بالاتر از نور» ساخته سمیه نیلی و «ملودی» ساخته مهدی امینی، به نمایش گذاشته شدند.

سانس اول و سوم اکران فیلم‌ها در سالن شماره 10 نیز به اکران فیلم‌های کوتاه مستند ایرانی اختصاص پیدا کرد و در سانس اول از ساعت 14 تا 15:30 مستندهای کوتاه «چوپان راستگو» به کارگردانی محمدصادق عالی شواندی، «مه‌لقا» به کارگردانی مریم جمالی، «ناهاتاک» به کارگردانی سید افسر و «تا بادها، یادها را نبرند» ساخته احمد صراف یزد روی پرده رفتند.

همچنین در سومین سانس سالن شماره 10 از ساعت 18:30 تا 20 سه مستند کوتاه «مانلی» به کارگردانی جابر قربانی، «میراث باد» به کارگردانی نسیم سهیلی و «دیوارهای مرز» به کارگردانی فاطمه مرزبانی به نمایش گذاشته شدند.

یکی از جذابیت‌های جشنواره چهلم بخش‌های جنبی متنوع آن است که در روز دوم جشنواره و در قالب 5 سانس در سالن‌های شماره 8 و شماره 10 آثار مربوط به بخش اکران‌های جنبی به نمایش گذاشته شدند. از ساعت 14 تا 15:30 در قالب اکران جنبی فیلم‌های بخش «بر بال خاطرات» میزبان اکران فیلم‌های «آرزو» به کارگردانی ساعد نیک‌ذات، «نوروزگلی» به کارگردانی رهبر قنبری، «تکیه بر جام» به کارگردانی میردولت موسوی و «مراسم» به کارگردانی سعید روستایی بود.

در سانس دوم این سالن از ساعت 16 تا 17:30 از میان فیلم‌های بخش «کتاب و سینما» فیلم‌های «کمپانی» به کارگردانی ایل‌ناز خیرخواه، «خوانا بنویسید» به کارگردانی مرتضی علیزاده، «افسانه کوه ننوک» به کارگردانی محمدرضا مرادی، «شیهه دور» به کارگردانی صمد قربان‌زاده، «قو» به کارگردانی بهناز سلیمانی و «خانه دورافتاده» به کارگردانی امیر رستمی روی پرده رفتند و در قالب اکران‌های جنبی بخش «بر بال خاطرات» از ساعت 20:30 تا 22 فیلم‌های «روی آسفالت داغ» ساخته مسعود مددی، «بوم‌رنگ» ساخته داریوش غریب‌زاده، «سوگند به شب» ساخته عطا مجابی، «زندگی بداهه» ساخته عاطفه خادم‌الرضا، «حفره مشترک» ساخته اسما ابراهیم‌زادگان، «صراحی» ساخته سعید نجاتی و «حیوان» ساخته بهرام و بهمن ارک اکران شدند.

آخرین سانس سالن شماره 8 در دومین روز جشنواره چهلم هم در قالب اکران جنبی به بخش ویژه «شاخه زیتون» اختصاص پیدا کرده است. در این سانس ویژه از ساعت 22 تا 22:30 فیلم‌های کوتاه «حنان» به کارگردانی محمدمهدی توکلی، «شورشی» ‌به کارگردانی علی سلمانی، «حمله بعدی به جنین» به کارگردانی کریس جیامو، «شهرور» به کارگردانی مومن غنین حسانین و یعفا عزت شهرور، «فرار بزرگ» به کارگردانی حمید نخعی امرودی و «خونه دزد» به کارگردانی حمید نخعی امرودی به نمایش درآمدند.

سالن شماره 10 هم در سانس چهارم نمایش خود در روز دوم، از ساعت 20:30 تا 22 در قالب اکران جنبی فیلم‌های بخش «استعدادهای نو»، میزبان اکران فیلم‌های کوتاه «یادگاری» به کارگردانی سونیا فردی‌پور، «نعش‌کش» به کارگردانی محمدمهدی گراوند، «تبعید» به کارگردانی سیدسجاد حسینی، «کئچی» به کارگردانی رضا میرزایی، «فراگ7» به کارگردانی حسین بنیاد و «معارفه» به کارگردانی مهدی میرباقری بود.

یکی دیگر از بخش‌های روز دوم جشنواره در سانس سوم از جدول اکران سالن شماره 8 بود که به اکران ویژه آثار وحید بیوته مدیر تصویربردای باسابقه سینمای کوتاه اختصاص پیدا کرد و در این سانس از ساعت 18:30 تا 20 فیلم‌های کوتاه «عاشق» به کارگردانی محمد ثریا، «راعون» به کارگردانی مسعود دهنوی، «جبرئیل» به کارگردانی یوسف کارگر، «ساختمان شماره 13» به کارگردانی امیر غلامی، «آرامگاه» به کارگردانی علی دارایی و «دریا موج‌موج می‌زند» به کارگردانی امیر غلامی روی پرده رفتند.

همچنین در بخش نشست‌های تخصصی «۴۰-۲۰» جشنواره نیز از ساعت ۱۰ با نمایش فیلم‌های کوتاه ژانر مبتنی بر اردوی فیلمسازی همدان و ژانرهای رازآلود، کمدی و ملودرام آغاز شد و در این نشست‌ها با کارشناسی حسن حسینی از ساعت ۱۱ تا ۱۳ به گفتگو با علی ملاقلی پور با موضوع یاد شده پرداخته شد. همچنین کمال تبریزی فیلمساز و دبیر نشست‌های تخصصی گفتگوی کارگردان با عوامل تولید از ساعت ۱۵ تا ۱۶:۳۰ به گفتگو با مصطفی احمدی مدیر برنامه ریزی سینما اختصاص داشت.

تبریزی همچنین از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ با محمود کلاری فیلمبردار برجسته سینمای ایران هم صحبت شد و نشست‌های بین‌المللی تخصصی جشنواره نیز از ساعت ۱۹ تا ۲۱ با موضوعات فیلمسازی کوتاه به بلند و تلاقی مستند با داستانی به ترتیب میزبان مارینا میگونوا و یورگوس زوئیس بود.

نمایشگاه و‌ مسابقه عکس «ایران من» و نمایشگاه کتاب و سینما نیز در پردیس سینمایی ملت میزبان علاقه‌مندان بود.

 

بیشتر بخوانید:

استقبال مخاطبان از فیلم‌ها و اضافه شدن دو سالن برای نمایش