درباره فیلم  ” هایپاور؟ “

 

خلاصه داستان:

این فیلم بر اساس مستندات تصویری و صوتی عملیات والفجر هشت و سرنگونی 78جنگنده دشمن شکل گرفته است. هایپاور دومین فیلم با موضوع زندگی حرفه‌ای شعید منصور ستاری است و از طرح ابتکاری او ساخته شده است. اولین فیلم در این رابطه، فیلم منصور ساخته سیاوش سرمدی  بود که در جشنواره سی‌ونهم حضور داشت و به زندگی و فعالیت‌های این شهید والامقام پرداخته بود.

بازیگران و سایر عوامل فیلم:

بازیگران: اتابک نادری، فرزاد حسنی، علیرام نورایی، سپیده خداوردی، مهرداد ضیایی، مجید پتکی، الناز اسماعیلی، رضوان خدامی، آرمان جوکار و هادی محمدپور

 کارگردان: هادی محمدپور، تهیه کننده : مهدی عظیمی و اباذر جوکار، نویسنده: امیر شایان‌مهر، تصویربردار: عارف نامور، مدیر جلوه‌های ویژه بصری: سعید خیلی، صدابردار: محمدرضا مرتضایی

درباره فیلم:

کارگردان این فیلم، پیش تر با تهیه کنندگی در حوزه تئاتر و موسیقی پا به دنیای هنر گذاشت. او که کارگردانی و نویسندگی آثار مستند و کوتاهی همچون “آلزایمر” ،”ماهی های خاکی”، “سفر به قطعه‌ای از بهشت” “یک لحظه از زندگی” و “رد و پای شغال ” را برای تلویزیون در کارنامه هنری خود ثبت کرده است با این فیلم وارد سینما شد. مهدی عظیمی تهیه‌کننده این کار به تازگی فیلم عینک را با موضوع کودکان و نوجوانان در گروه هنر و تجربه اکران کرده است.

نشست خبری فیلم سینمایی هایپاور

نشست مطبوعاتیِ فیلم سینمایی «هایپاور» روز چهارشنبه 19 بهمن در سانس اول برای اصحاب رسانه و جامعه منتقدان در سینمای رسانه (پردیس سینمایی ملت) با حضور عوامل فیلم در حال برگزاری است.

در نشست خبری فیلم سینمایی «هایپار»، هادی محمدپور (کارگردان)، اباذر جوکار و مهدی عظیمی (تهیه‌کنندگان)، امیر شایان‌مهر (نویسنده)، عارف نامور (تصویربردار)، سعید خیلی (مدیر جلوه‌های ویژه بصری)، محمدرضا مرتضایی (صدابردار)، اتابک نادری، فرزاد حسنی و مجید پتکی از جمله بازیگران این فیلم هستند که در این نشست حضور دارند.

هادی محمدپور کارگردان این اثر گفت: نوزدهم بهمن سالروز نیروی هوایی است و این روز را به نیروی هوایی و پدافند هوایی تبریک می گوییم و این فیلم و رویداد رسانه ای را به این عزیزان تقدیم می کنیم.

تهیه کننده این فیلم‌ درباره پرداختن به یک قهرمان در هایپاور گفت: قهرمان فیلم یکی از برجسته ترین فاکتورهای است که در سینما با مخاطب ارتباط برقرار کند و حالش را خوب کند و قهرمان یکی از ضروریت های سینماست در دفاع مقدس و هشت سال دفاع قهرمانان بسیاری دارد که خیلی هایشان شناخته نشده اند. شناختن این قهرمانان برای جوانان مهم و ضروری است.

کارگردان فیلم «هایپاور» بیان کرد: معتقد هستم که اگر اهل رسانه و پوشش خبری خبرنگاران نباشد، هیچ فیلمی به نتیجه نخواهد رسید. من به عنوان برادر شما از شما خواهش می‌کنم، اگر ارزش قائل هستید برای مردم شهرم (خوی) در فضای مجازی پست و یا مطلب جمع‌آوری کمک‌های مردمی را منتشر کنید.

وی افزود: درست است که درباره شهید ستاری فیلم ساخته شده بود اما ما سعی کردیم از بُعد دیگری فیلم را بسازیم. ساخت «هایپاور» برای ما بسیار دشوار بود. در کنار سختی‌های مشکلات فنی، همواره من باید به فضای هنری فیلم هم اهمیت می‌دادم‌.

اباذر جوکار تهیه کننده گفت:  پدافند هوایی و سایت موشکی و … ساخت این موارد خیلی هزینه‌دارد و دسترسی به آنها خیلی سختی داشته و آقای محمدپور به این موارد اشاره کردند.

امیر شایان‌مهر نویسنده فیلم در ادامه ذکر کرد: کارگردان فیلم به من ایده‌ای را پیشنهاد داد و من هم استقبال کردم‌. فیلم  «هایپاور» در ژانر بیوگرافی نیست بلکه ما کاراکتر به نام امانی خلق کردیم و به شهید ستاری اشاره کردیم.

امیرحسین شایان مهر نویسنده بیان داشت: ما یک شخصیتی را انتخاب کرده که تاریخ به آن اشاره ای کردیم به خاطر همین شخصیت امانی خلق شد و توانستی با آن در روایت فیلم به تاریخ وفادار باشیم.

من بعضی وقت ها کار سفارشی می گیرم فکر می کنم نویسنده هستم و توانمندی آن را دارم. ولی در این بار سخت بود چون هر چی تخیل می کردیم دوستان می گفتند این واقعیت ندارد.

اتابک نادری از جمله بازیگران این فیلم درباره نقش خود عنوان کرد: من اکنون سر پروژه‌ای هستم که در بیابان‌های اطراف ورامین فیلمبرداری می‌شود و خودم را به نشست خبری رساندم تا انجام تکلیف کرده باشم. من بازیگری را ابتدا در شهر خودم یعنی اردبیل با عشق آغاز کردیم و جایزه برای من اولویت نداشته است‌. خانه من سینما و تئاتر است، اینجا خانه اول و آخر ماست و حتی اگر دلخور هم باشیم هیچ‌گاه خانه‌مان را ترک نخواهیم کرد. ما تا آخر پای کار هستیم.

وی افزود: من به عنوان فرزند آذربایجان، باید بگویم که در شرایط حادی هستیم. ما داغدار هم‌وطنانمان هستیم و فکر نکنند که آن‌ها را تنها گذاشته‌ایم. از طرف عوامل فیلم «هایپاور» بگویم که ما آن‌ها را تنها نخواهیم گذاشت. دست امثال پرویز پرستویی را می‌بوسم که پای کار است و به زلزله‌زدگان کمک می‌کند. این تکلیف انسانی بر دوش همه ماست.

آرمان جوکار با اشاره به نقش خود در این فیلم سینمایی خاطر نشان کرد: پیش‌تر تجربه زیست شبیه به فضای فیلم داشته‌ام و بسیار دوست داشتم که مخاطب هم تماشاگر این نوع فضا باشد، بازی در «هایپاور» را قبول کردم.

مدیر جلوه‌های ویژه بصری گفت: من آخرهای پروژه به کار اضافه شدم و باید بگویم با توجه به زمان کمی که داشتیم، این فیلم 40 دقیقه جلوه‌های ویژه داشت. امیدوار هستم که برای پیش برد این فیلم کمکی کرده باشم. در ساخت «هایپاور» چند پلانی بود که به کارگردان پیشنهاد دادم؛ اما اگر از ابتدای ساخت آن حضور داشتم بی‌شک در روند کیفیت کار تاثیر داشت.

جوکار درباره ضعیف بودن دیالوگ ها مورد پرسش قرار گرفت و توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در بحث دیالوگ بود. من هم در دفاع مقدش و پافندی و هم سالها فرمانده بودند این اتفاقات را به خوبی درک کردم دیالوگ ها سینمایی بود و ما نظرمان بود که همان حرف ها و اتفاقاتی می افتاد انجام شود. دوستان کار سینمایی شان را درست انجام‌ دادند دیالوگ درست و واقعی پدافند هوایی همان است که در فیلم می بینیم.

شایان مهر عنوان کرد: تا به حال اثری سفارشی به این دشواری ننوشته بودم زیرا حتی سلام علیک کردن کاراکترها هم برخی ملاحظات داشت که ما باید رعایت می‌کردیم. امروز هم موقع تماشای فیلم سینمایی در سالن رسانه، متوجه شدم که برخی سکانس‌ها حذف شده و فکر می‌کنم به دلیل همین ملاحظات بوده است‌.

تهیه‌کننده در پاسخ به برخی انتقادها به محتوای فیلم بیان کرد: پدافند هوایی، 88 فروند در یک عملیات را منحل کرده است و دانستن همین پیام برای مخاطب کافی‌ست که احساس قدرت کند.

نادری عنوان کرد: در پروژه «منصور» حضور داشتم و نقش آیت‌الله رفسنجانی را بازی کردم که در تدوین حذف شد. ما اصلا نباید فیلم‌ها را با هم قیاس کنیم. تصویرهای مختلف، روایت‌های مختلف دارد. برای مثال کاراکترهای رضا شاه را چندین بازیگر بازی کرده‌اند؛ مهم این است چه روایتی شود. شهید ستاری در فیلم «هایپاور» به گونه ای نشان داده شده که او را مرد عمل ببیند و به شدت با فیلم «منصور» تفاوت دارد.

وی افزود: من جزئی از خانواده نیروی هوایی هستم و زمانی که من را برای نقش شهید اردستانی برای سریال «شوق پرواز» انتخاب کردند، به آن‌ها گفتم که من شبیه او نیستم. یدالله صمدی به من گفت مهم شباهت تو با ایشان نیست؛ بلکه مهم روایتی است که ما این افراد می‌کنیم.

فرزاد حسنی در واسخ به این سوال که نظرتان درباره عدم حضور بقیه همکارهایتان و بازیگران چیست، دلیل حضور شما چیست و آیا این را بی احترامی به اهالی رسانه نمی دانید، گفت: خودشان این را پاسخ دادند.

وی ادامه داد: من سالیان سال در همین جشنواره حضور داشتم. سالهای پرفراز و نشیب و جلسه های خبری را گردانده ام. امسال هم که فیلم دارم  وظیفه دارم که در مقابل شما حاضر باشم و به سوالات شما پاسخ دهم.

حسنی در پاسخ به این پرسش که آیا بازیگری را تفننی را انتخاب می‌کنید یا خیر، بیان کرد: بازیگری برای من تفننی نیست و من چند ماه پیش هم یک تئاتر روی صحنه داشتم. البته نقشی که در این فیلم دارم کوتاه است و کوتاه یا بلند بودن نقش برای من اهمیت ندارد. برای بازی در «هایپاور» احساس مسئولیت کردم و تصمیم به ایفای نقش آن گرفتم.

کارگردان این اثر به کوتاه شدن زمان این فیلم سینمایی اشاره کرد و گفت: فیلم ما نزدیک به 110 دقیقه بود که بنا به دلایلی، بسیاری از سکانس‌ها حذف شد و تبدیل به فیلمی 81 دقیقه‌ای شد.

محمدپور در پایان در پاسخ به این سوال که آیا خانواده شهید ستاری در جریان ساخت فیلم بودند و از ان رضایت دارند؟ گفت: بله فیلمنامه که تکمیل شد آن را برای آقای دکتر سورنا ستاری فرستادم، ایشان گفتند این اطلاعات را از کجا اوردید خیلی دقیق است. گفتم از امیر غلامی گرفتم. گفت: عمو برات، آفرین! و بعد پرویز کرمی را به ما معرفی کردند و ایشان در جریان تولید فیلم به ما ملحق شدند.

 

تیرز فیلم: