به گزارش پلاتو هنر، نوا رضوانی بیان کرد که مسئولان کشور رومانی بعد از دیدن فیلم کوتاه «ماسک» این فیلم را برای حضور در سیستم آموزشی کشور خود انتخاب کرده اند.

نوا رضوانی کارگردان فیلم کوتاه «ماسک» که در بستر آموزش کشور رومانی قرار گرفته است در گفتگو با پلاتو هنر درباره این اتفاق گفت: در سال 2021 بود که فیلم کوتاه «ماسک» در بخش اصلی لوکارنو سوئیس حضور داشت و سیستم این جشنواره به این صورت است که تمام آثار سال گذشته خود را به مدت یک ماه و به صورت آنلاین و کاملا رایگان در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد.

وی ادامه داد: در همین راستا خانمی از کشور رومانی فیلم «ماسک» را از همین طریق دیده بود و با من ارتباط گرفت و قضیه از این قرار است که در کشور رومانی یک پلتفرم آموزشی آماده کرده اند که برای مقطع دبیرستان است و دانش آموزان به عنوان یک واحد درسی باید با این فیلم ها مواجهه داشته باشند. یک پکیجی از فیلم های کوتاه داستانی وجود دارد که با موضوع آموزشی آن ها را جمع آوری کرده اند و «ماسک» نیز جزو این فیلم ها قرار دارد.

رضوانی در ادامه درباره پروسه طی شده انتخاب این فیلم مطرح کرد: همانطور که می دانید این فیلم به مقوله عمل های زیبایی در سنین پایین می پردازد و در کشور رومانی هم بعد از دیدن این فیلم توسط افراد مربوط، فیلم را در شورای اصلی خود برده اند و از آن جا که در رومانی نیز با این مساله دست و پنجه نرم می کنند و نه تنها دختران که پسرها هم به مقوله عمل زیبایی و جراحی های مربوط به آن می پردازند، فیلم «ماسک» را انتخاب کردند که طی قرارداد قرار است به مدت یک سال در آن پلتفرم آموزشی حضور داشته باشد و به دانش آموزان نیز یک کد می دهند تا با استفاده از آن بتوانند از این بستر آموزشی استفاده کنند.

کارگردان فیلم کوتاه «ماسک» درباره مواجهه خود با چنین اتفاقی توضیح داد: خیلی اتفاق مهمی است که یک کشور اروپایی که استانداردهای خاص خود را دارد، فیلم تو را برای کاربرد آموزشی انتخاب کرده است. نکته جالب و مهمی که برای من وجود داشت این بود که این کشور اروپایی با ما قرابت فرهنگی دارد و به چنین موضوعی مبتلا بوده اند که به سراغ فرهنگسازی و کار کردن زیربنایی بوده اند.

نوا رضوانی در پایان گفت: مدت ها است که در حوزه زنان و آسیب های اجتماعی آن ها کار می کنم و اصلا مطالعه تخصصی من نیز روی همین موضوع است.

فیلم کوتاه «ماسک» که نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر بود در جشنواره هایی مانند جشنواره لوکارنو سوییس و بیست و دومین دوره جشنواره موتوون کرواسی نیز حضور داشته است.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «دختری برخلاف میلش و بخاطر دوستش کاری را انجام می‌دهد که در نهایت شرایط جدیدی را برایش رقم می‌زند… »

عواملی که در ساخت این فیلم همکاری داشته‌اند عبارتند از: بازیگران: کتایون سالکی، هومان محمد حسینی، مدیر فیلم‌برداری : بهروز بادروج، تدوین: امید عبدالهی، طراح صحنه و لباس: نوا رضوانی، صدابردار: سامان شهامت، طراح صدا: احسان افشاریان، طراح گریم: عظیم فراین، عکاس: محمد کشوری، اصلاح رنگ و نور: نیما دبیرزاده و طراح پوستر: مجید کاشانی (استودیو دفتر)، تهیه‌کننده: نوا رضوانی و تهیه شده در انجمن سینمای جوانان تهران.

 

بیشتر بخوانید:

سینمای مستند بزرگ‌تر ندارد/ حضور در فجر چهل و دوم با «ستار الکلاسیکو»