پلاتو هنر


از جنبش هنر پاپ تا جادوی هوش مصنوعی

به گزارش پلاتو هنر، امروزه اکثر هنرمندان نگران تاثیرات هوش مصنوعی روی خلاقیت و کپی رایت آثارشان هستند اما پیتر بلیِک(Peter Blale) که یکی از مهم‌ترین هنرمندان جنبش هنر پاپ به شمار می‌رود، با کمک این فناوری پرتره‌های جدیدی خلق می‌کند.

بلیک در سن 91 سالگی به سمت استفاده از هوش مصنوعی رفته است و تجربه همکاری‌اش با رباتی مجهز به هوش مصنوعی را «جادویی» توصیف می‌کند. این ربات با هدایت‌های بلیک و متخصصان این حوزه، عکس‌های پرتره مردم را تنها در چند دقیقه به نقاشی تبدیل می‌کند.

پیتر بلیک

آشنایی با پیتر بلیک

پیتر توماس بلیک نقاش انگلستانی و متولد 25 ژوئن 1932 است. این هنرمند یکی از پیشگامان جنبش هنر پاپ بود و تحصیلات خود را در کالج سلطنتی هنر لندن به اتمام رساند. نقاشی‌های او شامل تصاویری از تبلیغات‌ها، سالن‌های موسیقی و کشتیگران بود و اغلب در آثارش از عناصر کلاژ شده، بهره می‌برد.

یکی از آثار معروف کارنامه هنری او، طراحی کاور هشتمین آلبوم گروه موسیقی «بیتلز» به نام «گروه کلوپ بی‌کسان گروهبان فلفل» است. علاوه‌ بر گروه «بیتلز»، او برای گروه «دِ هو» و «بَند اِید» نیز کاور طراحی کرده است.

پیتر بلیک

کاور هشتمین آلبوم گروه موسیقی «بیتلز»

بلیک در سال 2012، تندیس جشنواره جوایز بریت را طراحی کرد. اتحادیه موسیقی بریتانیا سالانه این جشنواره موسیقی را برگزار می‌کند.

پیتر بلیک

تندیس جشنواره جوایز بریت

از لندن تا هنگ‌کنگ

پیتر بلیک 26 اکتبر 2023، برای شصتمین سالگرد هتل Mandarin Oriental واقع در هنگ‌کنگ، با کمک هوش مصنوعی پرفورمنسی یک روزه در سالن لابی این هتل اجرا کرد.

این پرفورمنس، تلفیقی از هوش مصنوعی با هنر باستانی چین(نقاشی با قلمو) بود که در آن از حدود 300 شرکت‌کننده، عکاسی پرتره انجام دادند و سپس یک ربات با دریافت این داده‌ها، شروع به کشیدن این پرتره‌ها روی بومی به ابعاد 3.4 در 5 متر کرد.

میشل یئو برنده اسکار بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم «همه چیز همه جا به یکباره»، از شرکت‌کننده‌گان این پرفورمنس بود.

پیتر بلیک

پس از اتمام اجرا، پیتر بلیک این نقاشی را امضا کرد و اصل نقاشی به همراه 300 نسخه چاپی از آن را برای فروش گذاشتند.

این پرفورمنس توسط استودیو Art & Commerce و با همکاری پیتر بلیک و آژانس London Advertising طراحی شد.

گفتگویی با Guardian

5 نوامبر 2023، پیتر بلیک در گفتگویی با نشریه Guardian درباره آن پرفورمنس گفت: نشستن کنار آن نقاشی و تماشای به اتمام رسیدنش، خیلی جالب بود.

او درباره هوش مصنوعی عنوان کرد: ای آی خیلی شگفت انگیز است و امکان انجام کارهایی که دارد، بی‌انتها است. هوش مصنوعی برای خیلی‌ها گنگ است ولی من را به خودش جذب می‌کند. من خودم هنوز خیلی از آن سر در نمی‌آورم ولی هر طوری که آن را محک زدیم، سربلند بیرون آمد. بنابراین فکر می‌کنم که دریچه کاملا جدیدی از اکتشافات را باز می‌کند. همه چیز ممکن است.

او درباره پرفورمنسش در هنگ‌کنگ بیان کرد: چیزی که من را به وجد می‌آورد این است که مهمان‌های هتل از راه می‌رسند و از آنها عکاسی می‌کنند، اطلاعات را می‌دهند به… و مهمان‌ها به خودشان می‌آیند و می‌بینند که چهره‌شان دارد نقاشی می‌شود. انگار جادویی در کار است، مگر نه؟ با چشم خود ظاهر شدن خطوط را دیدن، اتفاقی جادویی است. یک دفعه تصویری از خودتان ظاهر می‌شود. تماشای آن ربات خارق العاده است چون موقع نقاشی کردن، انواع خط از کوچک و نازک گرفته تا خطوط خیلی پهن را می‌کشد.

بیشتر بخوانید: