به گزارش پلاتو هنر، مجموع 1200 اثر توسط 288 عکاس به دبیرخانه لاله ارسال شده است و پس از بررسی هیئت داوران 200 عکس از 120 عکاس به مرحله نمایشگاهی و تبادل اولین سالانه تبادل عکس راه یافتند.

سیدمحسن حسینی، محمدعلی سعیدی و بهداد نجفی اسدالهی شورای سیاست‌گذاری و استادان، افشین بختیار، بهنام جلالی جعفری، حسین چنعانی زاده، جمال الدین شاهرخ و محمد قلم سیاه داوران این رویداد هنری هستند. دبیری این سالانه را نیز داریوش محمدخانی برعهده دارد.

داوران این سالانه پس از برگزاری جلسه داوری و انتخاب و گزینش آثار برتر، اذعان داشتند که این سالانه می‌تواند راه گشای آمدن هوش مصنوعی باشد که بیشتر هنرمندان و به‌ویژه عکاسان، از آن واهمه و ترس دارند.

همچنین برگزاری این سالانه را که هدف آن تبادل عکس و مجموعه‌داری است، حرکتی ستودنی دانسته و نیز معتقد هستند که در حقیقت عکس‌های تکنیکی و خلاق را نمی‌توان در تک عکس یک عکاس دید، بلکه روند تفکر زیبایی‌شناسانه را باید با مجموعه و استیتمنت آن بررسی کرد و به همین رویه، داوری را به سمت دیدن مجموعه آثار شرکت‌‌کننده نزدیک کردند که بسیار قابل توجه بود.

محمدعلی سعیدی، مدیر گالری لاله و ربیس سالانه در‌باره روند تبادل عکس گفت: برگزاری این رویداد هنری را که برای نخستین بار در سطح ملی برگزار می‌شود، فرصتی جهت حضور افتخارآمیز سرآمدان این هنر و آشنایی با این دیدگاه نوین هنری و معرفی نسل نوگرای این رویکرد عکاسی در سطح  علمی – هنری و دانشگاهی با حضور حداکثر قشر دانشجویی کشور است.

او افزود: پرورش خلاقیت، ورود حرفه‌ای به این نوع عکاسی و فراهم‌آوری مجموعه‌ای ماندگار در تبادل عکس از مهم‌ترین اهداف این سالانه است.

این هنرمند ادامه داد: نهمین سالانه تبادل چاپ دستی نیز توسط نگارخانه لاله سال پیش به اجرا درآمد که بسیار موفق بود و ظرفیت آن نیز برای رشته عکاسی وجود داشت به همین سبب فرصت این تبادل برای هنرمندان عکاس نیز فراهم شد. روند تبادل به این صورت است که یک عکسِ انتخاب شده‌ از 20 ادیشن مجموعه عکس‌های ارسالی در گالری لاله به نمایش درمی‌آید. یک ادیشن جهت فروش و 2 ادیشن توسط دبیرخانه سالانه آرشیو می‌شود و 12 ادیشن دیگر به همراه شناسنامه و امضای اثر، چاپ شده و بین عکاسان به صورت یک مجموعه‌ دارای هویت با سایر آثار تبادل خواهد شد. همچنین 4 ادیشن برای تبادل آثار هنری به خارج از کشور فرستاده می‌شود.

ربیس این سالانه در پایان گفت: با برگزاری اولین سالانه عکاسی فاین‌آرت که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نگارخانه لاله برگزار می‌شود، امید است شرایط حضور آثار هنرمندان عکاس در سطح بین‌المللی نیز فراهم شود.

داریوش محمدخانی، عکاس و مدرس دانشگاه که دبیری این سالانه را برعهده دارد، معتقد است که در بیشتر بینال‌ها و نمایشگاه گروهی ما شاهد عکاسی مستند اجتماعی هستیم که یکی از شرایط شرکت عکاسان، واقع‌نگاری بدون دستکاری در رویداد پیش‌روی عکاس است. اما در سال‌های اخیر نیز عکاسی ابداعی و هم عکاسی خلاق مورد توجه هنرمندان عکاس قرار گرفته است و  هنرمندان فاین آرت در چندین بینال ایرانی و بین‌المللی حضور یافتند.

او گفت: برای عکاسی با رویکرد هنرهای زیبا، اگر در گوگل سرچ کنید بیش از سه خط و یک پاراگراف نمی‌یابید، در صورتی که مطالب در این‌باره به صورت پراکنده در دیگر رشته‌های تخصصی مانند هنر مفهومی، کلیپ آرت، پرفورمنس و … یافت می‌شود اما دریغ از یک مقاله یا یک کتاب تخصصی درباره فاین آرت که امید است برگزاری این سالانه زمینه‌ساز توجه به پژوهش، نگارش کتاب و  مقالات در این زمینه شود.

اولین نمایشگاه سالانه تبادل عکس نگارخانه لاله در 18 خرداد 1403در نگارخانه لاله گشایش خواهد یافت و به مدت دو هفته در معرض دید علاقه‌مندان به هنر عکاسی قرار می‌گیرد.