به گزارش پلاتو هنر، نمایش «افلیا» به نویسندگی و کارگردانی مسعود طیبی یک اقتباس مدرن از آثار شاخص شکسپیر با رویکردی تازه و نوین به دنیای معاصر پس از حضور در جشنواره شکسپیر ارمنستان و جشنواره مدرن ایتالیا آماده‌ حضور در ۳ جشنواره تئاتری در ۳ کشور مختلف می‌شود.

«افلیا» به ترتیب در تاریخ ۸ تا ۱۰ تیر ۱۴۰۳ عازم شهر الکاف در کشور تونس می‌شود و در دوازدهمین دوره جشنواره «24hour Theatre Non Stop» شرکت می‌کند. پس از آن از تاریخ ۳ تا ۹ شهریور ۱۴۰۳ سال جاری در جشنواره مونولوگ در شهر کلمبو کشور سریلانکا «Colombo International Theatre Festival» شرکت می‌کند و در سومین سفر خود از ۱۳ تا ۱۷ شهریور به جشنواره «Bhulling-Bhuthur International Theatre Festival» در شهر آسام کشور هند می‌رود.

کارگردان «افلیا» این نمایش با بازیگری رژین پناهی را برداشتی متفاوت از شخصیت «افلیا» در نمایشنامه «هملت» شکسپیر توصیف کرد که با نگاهی به دیدگاه‌های یان‌کات نوشته است.

طیبی با اشاره به دیدگاه یان‌کات به «شکسپیر معاصر ما» می‌گوید: با ورود به دنیای شکسپیر، می‌توانیم شاهد نگاهی تازه و پویا به مسائل روانی در جامعه باشیم. در این نمایش با تکیه بر دیدگاه‌های اِمایونگ، روانکاو سوئیسی درباره مشکلات روانی و رفتاری زنان، به نقد و بررسی عمیقی از جنسیت، جامعه، گروه خاموشی که همواره شرایط مردانه جامعه می‌کوشد تا حضور و نیز رنج روانی تحمیلی به زنان را به حاشیه براند، می‌پردازد.

این کارگردان ادامه می‌دهد: تلفیق کلاسیک و مدرن از شخصیت افلیا در نمایشنامه هملت شکسپیر است و یک تجربه تئاتر متفاوت به مخاطبان تئاتر و نیز علاقه‌مندان به نمایشنامه‌های شکسپیر و اجراهای مدرن ارائه دهد تا تماشاگران را به دنیایی از عشق، درد و جنگ دعوت کند.

این کارگردان تئاتر با بیان این‌که این اثر با تاکید بر عمق شخصیت‌ افلیا و پیچیدگی‌های روانی او بازخوانی متفاوتی از «هملت» کلاسیک را به نمایش می‌گذارد، می‌افزاید: اقتباس‌های مدرن از آثار نمایشی کلاسیک، بازنمایی و بازتعریفی نو از احساسات و اندیشه‌های انسانی را برای تماشاگران معاصر امروز به ارمغان می‌آورد. در دنیا تئاترهای اقتباسی مدرن طرفداران دوآتشه‌ و بازار داغ اندیشه‌ورزانه‌ای دارد و کارگردانان جوانی همچون لیزی گومولا، جیا پارک، جیمز ای جیمز و … اقتباس‌های مدرن و برداشت‌های متفاوتی از نمایش‌های مختلف شکسپیر از جمله «مکبث»، «رومئو و ژولیت» و «رویای نیمه شب تابستان» و… را  روی صحنه برده‌اند.

طیبی تاکنون سه اثر اقتباسی او از شکسپیر به نام‌های «اُفلیا»، «سندرم هملت» و «نفرین رزالین» در آرشیو جهانی شکسپیر به ثبت رسیده است ادامه می‌دهد: تیم نمایش ما در آکادمی هنرهای نمایشی میزانسن با حضور نمایش «اُفلیا» در جشنواره‌های تئاتر در کشورهای تونس، هند و جشنواره مونولوگ در سریلانکا، آماده‌ ارائه‌ یک تجربه‌ هنری بی‌نظیر به جهانیان علاقه‌مند به تئاتر مدرن و متفاوت است.

او می‌گوید: حضور یک کارگردان ایرانی با اقتباس مدرن از شکسپیر، نشان‌دهنده‌ تلاش بی‌وقفه‌ هنرمندان ایرانی در جهت ایجاد ارتباطات میان فرهنگی جهانی و ورود به گفتمان جامعه جهانی از طریق هنر نمایش است.

همه نمایشنامه‌های اقتباسی مسعود طیبی از آثار شکسپیر را انتشارات «ایده نو» منتشر کرده است.