به گزارش پلاتو هنر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم کوتاه «چمدان» به نویسندگی و کارگردانی آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور و تهیه‌کنندگی فریبا عرب، در ادامه حضور جهانی خود، موفق به راهیابی به دوازدهمین دوره جشنواره فیلم دیاسپورا کره جنوبی، سیزدهمین دوره جشنواره RIURAU اسپانیا، چهارمین دوره جشنواره فیلم Ecoperformance برزیل و سومین دوره جشنواره کوردی کلن آلمان شد.

جشنواره فیلم دیاسپور اDIAFF ، رویدادی برای فیلم‌هایی با موضوعات مهاجرت، پناهندگی و جدایی است؛ به این امید که صدایی برای کسانی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند یا مجبور به نقل مکان از شهر و کشور خود شده‌اند، باشد. دوازدهمین دوره این رویداد 18 تا 21 می برابر با 29 اردیبهشت تا اول خرداد 1403 در کره جنوبی، برگزار خواهد شد.

جشنواره RIURAU اسپانیا، در سال 2012 با هدف ارائه فضایی برای نشست، انتشار، توسعه و رقابت برای سازندگان فیلم کوتاه ایجاد شد. کارگاه‌ها، کنفرانس‌ها، سمینارها و.. از دیگر برنامه‌های این رویداد، همزمان با نمایش و داوری فیلم‌هاست. سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی RIURAU  از ۱۹ تا 25 اوت برابر با 29 مرداد تا 4 شهریور 1403 در اسپانیا، برگزار خواهد شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم Ecoperformance برزیل، هنرمندان نوظهوری را تبلیغ می‌کند که به بررسی تنش‌های بین محیط، بدن و اجداد در مناظر طبیعی، شهری و مجازی می‌پردازند. چهارمین دوره این جشنواره 30 می تا 2 ژوئن برابر با 10 تا 13 خرداد 1403 در برزیل برگزار خواهد شد.

جشنواره کوردی کلن آلمان، رویدادی برای فیلم‌های کوتاه و بلند فیلم‌سازان کورد و همچنین فیلم‌هایی از فیلم‌سازان غیرکورد را با محوریت موضوعات کوردی می‌پردازد. سومین دوره این جشنواره از 24 تا 26 می برابر با 4 تا 6 خرداد 1403 در آلمان برگزار خواهد شد.

«چمدان» پیش از این، موفق به کسب جایزه ویژه و تندیس نقره‌ای سومین جشنواره دریای سرخ، جایزه بهترین فیلم داستانی و بهترین فیلم از نگاه یونسکو در بیست و دومین جشنواره بیجینگ چین، جایزه ویژه هیئت داوران در نهمین جشنواره ساحل آبی فرانسه، جایزه بهترین فیلم در نهمین جشنواره فائوستو روسانو ایتالیا، جایزه بهترین فیلمنامه یازدهمین جشنواره پارما ایتالیا، جایزه ویژه تماشاگران چهارمین جشنواره فیلم کوبانی، جایزه ویژه هیئت داوران و جایزه دستاورد بصری از جشنواره نومند قرقیزستان و حضور در چهل‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه بوسان، چها‌وششمین جشنواره‌ دراما یونان، چهل‌دومین جشنواره‌ انکارزین اسپانیا، سیزدهمین جشنواره‌ کوردی برلین، سومین جشنواره‌ کوردی مسکو، سومین جشنواره‌ کوردی آمستردام و دوازدهمین جشنواره‌ فر کوزوو، نیز شده است.

«چمدان» راوی داستان مرد مهاجری است که یک بار دیگر، سرزمین‌ خود را از دست می‌دهد.

میثم دامن‌زه، رضوان خدامی، النا سهامی و آوا مسلم‌خانی در این فیلم کوتاه به ایفای نقش پرداخته‌اند و پخش و عرضه جهانی اثر را مجموعه بَفر پروداکشن بر عهده دارد.

عوامل فیلم کوتاه «چمدان» عبارت‌اند از: فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان: آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور، سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده: فریبا عرب، تولید کمپانی تصویر منتخب آمریکا، محصول مشترک ایران و آمریکا، مدیر فیلم‌برداری: حامد بقائیان، مدیر صدابرداری: ایرج نوروزی، مجری طرح و مدیر تولید: آرمین پورمحمد، تدوین: سامان حسین‌پور، منشی صحنه: شکیلا معزی، طراح‌ صحنه: آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور، طراح لباس: عارفه شکری، طراح گریم: مهدی معینی، طراح جلوه‌های ویژه میدانی: آرش آقابیک، طراح جلوه‌های کامپیوتری: حسن نجفی، موسیقی: آریان خسروی، برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: رها اله‌دادی، دستیار تولید: مینا صادقی، گروه کارگردانی: شیما علی‌نیا و عارفه شکری، مدیر صحنه: میثم طلایی، مدیر تدارکات: ماشاالله رحمتی، گروه فیلم‌برداری: یوسف صفایی، حامد محمدی‌شادان، جعفر امیری، کرین: رضا شایسته، سینه موبیل: احمد صادقی، پشتیبانی فنی: محمد گودرزی، مسئول هنروران: میلاد رهبری، گروه تدارکات: امیرحسین قاسمی، ایمان بت‌شکن، عکاس: نازنین رضازاده، طراح پوستر و گرافیک: متین خیبلی و مشاور رسانه‌ای: علی کشاورز.