به گزارش پلاتو هنر، در شبی غافلگیرکننده در مراسم جوایز تلویزیونی بفتا سریال‌های «تاج» و «آینه سیاه» نتوانستند هیچ جایزه‌ای دریافت کنند. این در حالی بود که سریال «وراثت» تنها با یک جایزه برای متیو مک فادین برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شب را به پایان رساند.

مک فادین در مراسم اهدای جوایز در رویال فستیوال هال لندن شرکت نکرد و این امر باعث شد هلنا بونهام کارتر، که جایزه این بخش را معرفی کرده بود، نقاب طلایی نمادین بفتا را با این وعده که آن را به مک فادین خواهد رساند، دریافت کرد.

در بخش بین الملل نیز شگفتی ادامه داشت، زیرا سریال‌های موفق «وراثت»، «بیف» و «خرس» همگی نتوانستند جایزه‌ای را دریافت کنند. در عوض سریال فرانسوی کمتر شناخته شده «درجه یک» مورد توجه قرار گرفت. این واقعیتی بود که توسط بازیگر شوکه‌شده سریال، لورن لافیت، تأیید شد. او پس از دریافت جایزه، به تماشاگران گفت: لطفاً سریال ما را تماشا کنید. اسمش «درجه یک» است، خیلی خوب است، نه فقط به این دلیل که من در آن بازی می‌کنم.»

در بخش‌های بازیگری، جاسمین جابسون جایزه بفتا را در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «پسر برتر» دریافت کرد. همچنین این سریال جایزه بهترین سریال درام را دریافت کرد و سریال‌های «دره شاد»، «طلا» و «اسب‌های کند» را در این بخش شکست داد. تیموتی اسپال برای فیلم «ششمین فرمان» برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

مسابقه تلویزیونی «موکدا بیا برقصیم» در بخش سرگرمی و «بازی مرکب: چالش» در بخش ریالیتی شو برنده جوایز شدند. مسابقه موسیقی «یوروویژن» که سال گذشته در بریتانیا برگزار شد، در بخش بهترین پوشش رویداد زنده برنده جایزه بفتا شد و هانا وادینگهام، یکی از مجریان سال گذشته این برنامه به همراه تیم سازنده آن، جایزه را دریافت کردند.

سارا لنکارشایر برای بازی در سریال «دره شاد» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

مراسم اهدای جوایز بفتا یکشنبه شب با میزبانی دو کمدین، راب بکت و رومش رانگاناتان برگزار شد.

لیست کامل برندگان را در زیر مشاهده کنید:

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

جاسمین جابسون برای سریال «پسر برتر»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

متیو مک فادین برای سریال «وراثت»

بخش برنامه‌های سرگرمی

«موکدا بیا برقصیم»  تولید شده در استودیو BBC / BBC One

بخش برنامه‌های سرگرمی-کمدی

«راب و رومش در برابر» – دنیل لوکس، موری بلند، جک شیلاکر، بیل رایتون، دیوید تیلور، گراهام پراود

بخش برنامه‌های کوتاه

«تحرک» – جک کارول، توماس گرگوری، آکاش میدا، دیوید سیمپسون، سم وارد

بخش مستند پژوهشی

«دایه سفید، کودک سیاه»- اندی موندی-کاسل، ناتاشا داک اوجومو، راشل نیومن، زب آچونو، راس لپارد، راشل مک لین-اندرسون – داک هارتز

بخش مستند سریالی

«لاکربی» – نانسی استرنگ، جان داور، کلر مک فال، بارنابی فرای، دژان کانکار، چارلی هاوریلیو

بخش ریالیتی‌شو

«بازی مرکب: چالش» – استیون لمبرت، تیم هارکورت، جان هی، نیکولا براون، تونی ایرلند، استفن یمو

پوشش رویداد زنده

«مسابقه آهنگ یوروویژن 2023« – تیم تولید در استودیو BBC / BBC One

پوشش ورزشی زنده

«روز اول جشنواره چلتنهام» – ریچارد ویلوبی، پل مک نامارا، مارک دیموث، بریجت تومی، راب اولدهام، دیون رابینسون اسمیت، اندرو هیل

بهترین بازیگر مرد کمدی

موآن رضوان برای سریال «جویس»

بهترین بازیگر زن کمدی

گبیمیسولا ایکوملو برای سریال «عملیات سیاه»

سریال درام کوتاه

سریال «ششمین فرمان» – درک وکس، برایان وودز، سارا فلپس، سائول دیب، فرانسیس دو پیل

بخش برنامه‌های مستند سیاسی

«داستان شامیما بیگم (این دنیا)» – جاشوا بیکر، سارا عبیدات، ساشا جوئل آچیلی، سارا والدرون، سایمون مک ماهون، مصطفی العلی

بخش پوشش خبری

اخبار کانال 4: «در داخل غزه: اسرائیل و حماس در حال جنگ» – اسمه رن، فدریکو اشر، هلن کاکاسه، مت فری، سکوندر کرمانی، میلیسنت تیزدیل

بخش بین الملل

سریال «درجه یک» – برونو ناهون، تریستان سگولا، اولیویه دمانگل، لوران لافیت

بخش برنامه‌های صبحگاهی

«رهگیرهای کلاهبرداری» – تیم تولید در واحد مستند استودیو BBC / BBC One

بهترین سریال ساوپ اپرا

«تلفات» – تیم تولید در استودیو بی‌بی‌سی / بی‌بی‌سی وان

بخش مستند سرگرمی

«مسابقه رانندگی افراد مشهور در سراسر جهان» – تیم سازنده در استودیو لامبرت / BBC One

جایزه لحظه به یاد ماندنی (با رأی عمومی)

«دره شاد»: لحظه آخرین رویارویی کاترین کاوود و تامی لی رویس در آشپزخانه – تولید شده در Lookout Point، AMC / BBC One

بخش مستند تک قسمتی

«الی سیموندز: یافتن خانواده مخفی من» – جاسلین ستی، دیوید تامپسون، کاترین فلین، کاترین جین، نیک آندرهیل

بهترین سریال درام

سریال “پسر برتر” – تیم تولید در Cowboy Films / Netflix

بهترین فیلمنامه کمدی

سریال «دخترانی چنین شجاع» – کت سادلر، سایمون برد، کاترین گاسلینگ فولر، جک بیلز، فیل کلارک

بهترین اجرای سرگرمی

جو لیسِت برای برنامه «آخر شب با لیسِت»

بهترین بازیگر نقش اول مرد

تیموتی اسپال برای سریال «ششمین فرمان»

بهترین بازیگر نقش اول زن

سارا لنکاوی برای سریال «دره شاد»