به گزارش پلاتو هنر به نقل از ورایتی، سی‌و‌یکمین دوره جشنواره تاثیرگذار فیلم «هات داکس» کانادا که از پنجشنبه 6 اردیبهشت آغاز شد، ممکن است آخرین دوره آن باشد.

در ماه گذشته، جشنواره تورنتو که از بزرگ‌ترین جشنواره‌های آمریکای شمالی برای فیلم‌های مستند محسوب می‌شود، با ناآرامی‌های کارکنان و بودجه روبه‌رو شد. ۲۵ مارس برابر با 6 فروردین، حسین کریمبوی، مدیر هنری و ۱۰ تن از برنامه‌نویسان جشنواره به طور ناگهانی پست خود را ترک کردند. پس از آن، ماری نلسون، رییس جشنواره، درخواستی فوری برای بودجه بیشتر داد اما دولت کانادا از تامین بودجه برای این جشنواره مستند در بودجه فدرال که ۱۶ آوریل منتشر شد، خودداری کرد. بودجه فدرال ۸۸ میلیون دلار بیشتر برای بخش فیلم در نظر گرفت که ۱۷ میلیون دلار آن برای افزایش بودجه جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در طول ۳ سال در نظر گرفته‌ شد.

ترک‌کردن گسترده کارکنان و کمبود بودجه مورد نیاز، آینده جشنواره «هات داکس» را در معرض خطر جدی قرار داده است. پس از انتشار بودجه فدرال، برگزارکنندگان جشنواره در بیانیه‌ای دولت را به انتخاب «برندگان و بازندگان در چشم‌انداز فرهنگی کانادا» متهم کردند و گفتند: تصمیم دولت فدرال، باوجود درخواست‌های مداوم برای حمایت از جامعه ما، آینده یک مرکز مهم سینمایی و فرهنگی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

مشکلات مالی پیش‌روی «هات داکس» با توجه به این واقعیت که جشنواره‌های سینمایی در سراسر جهان از نظر مالی با مشکل مواجه هستند، تعجب‌آور نیست. پاندمی کووید به سختی بسیاری از جشنواره‌های غیرانتفاعی سینمایی را تحت تاثیر قرار داد و بسیاری از آنها هنوز از عوارض آن خلاص نشده‌اند. جشنواره‌های بزرگ و کوچک هر ۲ با کاهش شدید درآمد دست و پنجه نرم می‌کنند که بخشی از آن به دلیل فروش کم بلیت و ضعیف شدن حمایت‌ها و کمک‌های مالی است.

در ماه مرداد سال گذشته، جشنواره بین‌المللی تورنتو پس از ۲۸ سال، حامی اصلی خود یعنی «بل» را از دست داد. طبق گزارش آژانس درآمد کانادا، از ماه می ۲۰۲۳، جشنواره هات‌داکس ۱.۵ میلیون دلار کسری داشت و به همین دلیل نلسون، برای پابرجا نگه‌داشتن جشنواره خود، خواستار کمک‌های فردی شد.

ماری نلسون در ایمیلی در ۲۲ آوریل امسال به کاربران هات داکس گفت: من با شما صادق خواهم بود؛ ما در حال مبارزه هستیم. ولی بسیار زیاد این احتمال وجود دارد که این جشنواره آخرین جشنواره ما باشد. من تمام تلاشم را انجام خواهم داد تا مطمئن شوم که اینطور نمی‌شود. ممکن است به من کمک کنید؟ در حالی که من کمی در مورد بحرانی که «هات داکس» با آن مواجه است توضیح می‌دهم، آیا همین امروز کمک مالی می‌کنید تا ما بتوانیم چند ماه آینده به کار ادامه دهیم؟

در حالی که وضعیت مالی «هات داکس» وخیم است، یک جنگ داخلی در پشت صحنه نیز ضربه بزرگی برای جشنواره شد و از دست‌دادن ۱۰ برنامه نویس کارکشته آن هم یک ماه پیش از جشنواره‌ای که ۱۶۸ فیلم نمایش می‌دهد، فاجعه بار است.

۲۵ مارس برابر با 6 فروردین در بیانیه‌ای مشترک در رسانه‌های اجتماعی، میروشیا واتامانیوک برنامه‌نویس ارشد بین‌المللی «هات داکس» که از سال ۲۰۰۱ با این جشنواره بود، نوشت: انتخاب دلخراشی کردم و از جشنواره ۲۰۲۴ خارج شدم. من این کار را با ۹ نفر از همکارانم انجام می‌دهم. به مبارزه برای فیلم‌ها و فیلمسازان ادامه می‌دهیم چون آنها بستر تمام جشنواره‌های فیلم هستند.

این در حالی است که واتامانیوک و ۹ برنامه‌نویسی که جشنواره را ترک کردند، سی‌و‌یکمین دوره جشنواره را آماده کرده بودند.

در یک نامه داخلی که خطاب به هیئت مدیره و مدیریت ارشد «هات داکس» نوشته شده‌بود و توسط «تورنتو استار» منتشر شد، بیان شده بود که محل کار برنامه‌نویسان با حضور حسین کریمبوی، مدیر هنری که اکنون کنار رفته و در ساندنس، شفیلد داک فست و جشنواره فیلم ملبورن حضور داشت، زیر و رو شده بود.

در نامه از تجربیات فردی که همگی حاکی از بی‌احترامی، اخراج و تحقیر توسط مدیر هنری حسین کریمبوی و حمایت مدیریت ارشد از او بود، سخن رفته بود.

منبعی که نخواست نامش فاش شود، گفت که تصمیم «هات داکس» برای اجازه دادن به کریمبوی برای ترک مجموعه به دلایل شخصی، به جای اخراج او، موجب شد تا ۱۰ برنامه‌نویس جشنواره را ترک کنند.

در بیانیه‌ای که ارسال شد، هر ۱۰ برنامه‌نویس گفتند: با توجه به یک بند محرمانه در قراردادهایمان، ما با ترس از عواقب قانونی برای هر صحبتی مواجه هستیم.

نلسون در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه گذشته گفت: ما درک می‌کنیم که مجموعه ما از کامل بودن فاصله زیادی دارد، اما همچنین می‌دانم که تنها راهی که می‌توانیم کامل‌تر شویم این است که این کار را با هم انجام دهیم و بنابراین به کار خود ادامه خواهم داد تا سعی کنیم این اعتماد را به دست آوریم و امیدوار باشیم که برنامه‌نویسان ما برگردند و اگر امسال برنگردند، سال آینده باز خواهند گشت.

شارلوت کوک که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ برابر با 1391 تا 1394 به عنوان مدیر برنامه‌نویسی «هات داکس» خدمت کرده، برنامه‌نویسانی را که جشنواره را ترک کردند، پرشورترین و متخصص‌ترین برنامه‌نویسانی که تا به حال با آنها تعامل داشت، خواند.

او گفت: مهارت‌های زیادی برای برنامه‌نویس بودن و انتخاب فیلم برای جشنواره نیاز است، خیلی بیشتر از آنچه معمولاً تصور می‌شود و من نگرانم که مهارت برنامه‌نویسی دست کم گرفته شود. فکر می‌کنم بسیاری فکر می‌کنند برنامه‌نویس بودن یعنی نشستن و تماشای هزاران فیلم که کار آسانی است. در حالی که در برنامه‌نویسی، شما باید یک برنامه متعادل داشته باشید که بازتابنده و دربرگیرنده عوامل متعددی باشد، این صرفاً یک کار سلیقه‌ای نیست.

داون پورتر که فیلمش با نام «لوتر: هرگز خیلی زیاد» درباره لوتر وندروس، خواننده سبک آر اند بی، برای افتتاح جشنواره انتخاب شده هم گفت: کارگردان‌هایی که به جشنواره آمدند اطمینان پیدا کرده‌اند که جشنواره امسال بدون هیچ مشکلی برگزار خواهد شد.

همچنین گری هاستویت، فیلمسازی که با فیلم «اِنو» درباره موسیقیدان و هنرمند برایان انو در جشنواره حضور دارد و جسیکا ادواردز، تهیه‌کننده فیلم گفتند که ابتدا برای رفتن به جشنواره فوق‌العاده عصبی بودند.

ادواردز افزود: اگر «هات داکس» از بین برود، فیلمسازان فرصت ارتباط مستقیم با مخاطبان خود را از دست خواهند داد و این مرا بسیار ناراحت می‌کند.

سی و یکمین دوره جشنواره فیلم مستند «هات داکس» از ۲۵ آوریل تا ۵ می برابر با ۶ تا ۱۶ اردیبهشت، برگزار می‌شود.