به گزارش پلاتو هنر، تالار بزرگ «گرندهال شوستاکوویچ» سن پترزبورگ روسیه، روز پنجشنبه ۳۰ فروردین‌م ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ آوریل ۲۰۲۴، شاهد کنسرت مشترک نوازندگان سازهای زهی ایرانی‌ به همراه نوازندگان ارکستر مجلسی جوانان سنت پترزبورگ و حضور افتخاری نوازندگان ارکستر فیلارمونیک سنت پترزبورگ بود.

علی جعفری پویان نوازنده و مدرس ویلن، درباره این اتفاق گفت: با توجه به دعوت، مساعدت و پیشنهاد همکاری که دیمیتری یاننکو سولیست ویلنسل روس، جهت حضور در یک کنسرت مشترک بین نوازندگان ایرانی ‌و روس انجام داد، گروه موقتی را که شامل بخشی از نوازندگان باسابقه و جوانان با تجربه‌ سازهای زهی در ایران است، تشکیل دادم.

نیما زاهدی، علی جعفری پویان، میلاد عالمی، تینا جامه‌گرمی، رایین نورانی، فرمهر بیگ‌لو، اهورا خدامی، سهراب برهمندی، آتنا زنگنه، مهرداد عالمی، نگار نوراد، هادی اسماعیلی و آوا پویا کاشانی، نوازندگان ویلن، ویولا، ویلنسل و کنترباس از ایران در این اجرای مشترک حضور داشتند.

در این برنامه آثاری نظیر «کامارینسکایا» اثر میخائیل گلینکا، «واریاسیون‌های روکوکو» برای ویلنسل و ارکستر و «سرناد» برای ارکستر زهی، از آثار پیتر ایلیچ چایکوفسکی، «خرابه» و «خورشید» از آثار ثمین باغچه‌بان و «رقص دایره» اثر حشمت سنجری، به رهبری «یاروسلاو زابویارکین» و با تکنواری ویلنسل «دیمیتری گاننکو» به اجرا در آمد.

منبع: ایسنا