به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، سیدمجید پوراحمدی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از معرفی ۶۱ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و عنوان کرد که بنا دارد تا تمامی هنرمندان فاقد بیمه بتوانند به سهولت از مزایای بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شوند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر برخورداری از بیمه پایه تأمین اجتماعی را یکی از مهم‌ترین خواسته‌های اهالی فرهنگ و هنر عنوان کرد و گفت: صندوق اعتباری هنر طی این سال‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود نسبت به ارائه خدمات بیمه تأمین اجتماعی به واجدان شرایط در سراسر کشور اقدام کرده است.

او در ادامه افزود: در حال حاضر بیش از ۶۱ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآن و عترت از سوی صندوق به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده‌اند که بیشترین تعداد بیمه‌شدگان به ترتیب به رشته‌های موسیقی، تجسمی، نمایشی و قرآن و عترت مربوط می‌شود.

پوراحمدی در مورد نسبت سنی جمعیت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی صندوق هنر اظهار داشت: ۶۸ درصد بیمه‌شدگان کمتر از ۴۴ سال و ۳۱ درصد بین ۴۵ تا ۶۴ سال قرار دارند. کمتر از یک درصد بیمه‌شدگان بالای ۶۴ سال هستند.  همچنین ۶۲ درصد بیمه‌شدگان مرد و ۳۸ درصد زن هستند.

او در ادامه افزود: قریب به هفت هزار نفر از اعضای صندوق در سال ۱۴۰۲ به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شدند و تعداد بیمه‌شدگان صندوق با رشد ۱۲ درصدی به ۶۱ هزار نفر رسید.

مشاور وزیر فرهنگ با اشاره به تخصیص یارانه به خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق هنر تأکید کرد: تلاش می‌کنیم با تخصیص یارانه و تسهیل فرآیند، تمامی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که فاقد بیمه هستند بتوانند به سهولت از مزایای بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شوند.

او در ادامه افزود: براین‌اساس، صندوق به‌طور میانگین ۶۰ درصد از حق بیمه تأمین اجتماعی سهم اعضا را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کند که در سال ۱۴۰۳ ماهانه ۷۱۷ هزار تومان به ازای هر بیمه‌شده به‌عنوان سهم پرداختی صندوق هنر به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

او همچنین توضیح داد: پیش‌بینی می‌شود سهم پرداختی صندوق به سازمان تأمین اجتماعی برای اعضای بیمه‌شده در سال ۱۴۰۳ بالغ‌ بر ۵۰۰ میلیارد تومان باشد.

پوراحمدی با اشاره به نرخ‌های بیمه تأمین اجتماعی صندوق هنر گفت: بیمه اعضای صندوق هنر ذیل بیمه حرفه‌ها و مشاغل آزاد سازمان تأمین اجتماعی تعریف می‌شود و بیمه‌شدگان بر اساس نیاز و به اختیار خود یکی از نرخ‌های ۱۴ یا ۱۸ درصدی را انتخاب می‌کنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به سهم پرداختی بیمه‌شدگان، گفت: در سال ۱۴۰۳ مبلغ ماهانه حق بیمه تأمین اجتماعی (سهم فرد) در نرخ ۱۴ درصد (۲۸۶ هزار و ۶۴۷ تومان) و ۱۸ درصد (۵۷۳ هزار و ۲۹۵ تومان) از سوی سازمان تأمین اجتماعی در ماه‌های سی‌روزه تعیین شده است.

رییس هیئت‌مدیره صندوق اعتباری هنر در مورد شرایط سنی برخورداری از خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر هم توضیح داد: شرایط سنی متقاضیان این بیمه برای درخواست و عقد قرارداد حداقل ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال است. افراد بالای ۵۰ سال سن باید دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی به میزان برابر مدت مازاد حداکثر سنی باشند.

به گفته او افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند از اعمال شرط سنی معاف هستند.

همچنین مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه سخنان خود با اشاره به تسریع در معرفی متقاضیان به سازمان تأمین اجتماعی، گفت: پیش‌از این، معرفی افراد به‌صورت شش‌ماهه و سه‌ماهه انجام می‌گرفت. طی پیگیری و توافق با سازمان تأمین اجتماعی جهت کاهش مدت‌زمان انتظار برای برقراری بیمه، هم‌اکنون معرفی افراد در کمترین زمان ممکن یعنی به‌صورت ماهانه انجام می‌شود.

پوراحمدی در پایان با اشاره به اضافه شدن بیمه توافقی ۲۷ درصد به سایر نرخ‌های مصوب، افزود: براساس توافق به‌عمل‌آمده، مقرر شد با مهیا شدن زیرساخت‌های فنی سازمان تأمین اجتماعی به‌زودی این نرخ در دسترس اعضای واجد شرایط قرار گیرد.