به گزارش پلاتو هنر به نقل از ورایتی، کمپانی برادران وارنر اعلام کرد پنجمین فیلم سینمایی «ماتریکس» در دست ساخت است و برای نخستین بار لانا یا لیلی واچوفسکی به عنوان کارگردان در آن حضور نخواهند داشت.

این قسمت با کارگردانی درو گدار، فیلمنامه‌نویس «مریخی» ساخته می‌شود. او در کنار سارا اسبرگ، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده خواهد بود. لانا واچوفسکی که کارگردانی آخرین قسمت «ماتریکس» یعنی «رستاخیزها» را در سال ۲۰۲۱ بر عهده داشت، به عنوان تهیه‌کننده اجرایی در فیلم پنجم حضور دارد.

کیانو ریوز و کری آن ماس، بازیگران اصلی دنیای «ماتریکس» که در تمامی فیلم‌های قبلی در نقش نئو و ترینیتی حضور داشتند، هنوز مشخص نیست در این فیلم هم نقش آفرینی می‌کنند یا خیر، اما یحیی عبدالمتین دوم، جاناتان گروف، نیل پاتریک هریس و پریانکا چوپرا جوناس که در آخرین فیلم بازی کردند، در این فیلم هم حضور خواهند داشت.

تاکنون مطلبی درباره داستان این فیلم فاش نشده، اما جسی ارمن، رییس تولید موشن پیکچرز گفته است: داستان فیلم سینمایی «ماتریکس5» در همان دنیای فانتزی «ماتریکس» و همان حال و هوایی پیش می‌رود که موجب موفقیت این مجموعه شد.

جسی ارمن در بیانیه‌ای گفت: درو با ارائه ایده جدیدی به برادران وارنر، همه ما را متقاعد کرد که این راهی باورنکردنی برای ادامه دنیای «ماتریکس» خواهد بود که در آن هم به کاری که لانا و لیلی بیش از ۲۵ سال پیش شروع کردند احترام گذاشته می‌شود و هم دیدگاهی منحصر به فرد بر اساس عشق به ماتریکس و شخصیت‌ها ارائه می‌کند.

گدار برای نوشتن فیلمنامه «مریخی» که فیلم علمی تخیلی اقتباسی به کارگردانی ریدلی اسکات و با بازی مت دیمون بود، نامزد دریافت جایزه اسکار شد. از دیگر فیلم‌های بلند این کارگردان می‌توان به نوشتن «کلاورفیلد» و «جنگ جهانی زد» و نویسندگی و کارگردانی فیلم‌های «کلبه‌ای در جنگل» و «زمان‌های بد در ال رویال» اشاره کرد.

نخستین قسمت «ماتریکس» محصول سال ۱۹۹۹ یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های علمی تخیلی تمام دوران به حساب می‌آید. این فیلم سه دنباله «بارگذاری مجدد ماتریکس» و «انقلاب‌های ماتریکس» در سال ۲۰۰۳ و «رستاخیزهای ماتریکس» در سال ۲۰۲۱ به همراه داشت.

قسمت چهارم این فیلم سینمایی که پس از ۱۸ سال وقفه ساخته شد، نخستین فیلم این مجموعه بود که تنها توسط لانا کارگردانی شد، اما در گیشه هم به موفقیت قابل توجهی دست پیدا نکرد. یکی از دلایل این اتفاق به برنامه سال ۲۰۲۱ برادران وارنر باز می‌گردد که فیلم‌ها را هم‌زمان در اچ‌بی‌او مکس و بدون پرداخت هزینه اضافی در دسترس قرار داد.

«ماتریکس چهارم» تنها ۱۵۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت در حالی که با بودجه ۱۹۰ میلیون دلاری ساخته شده بود.