به گزارش پلاتو هنر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم مستند کوتاه «شوهر ايران خانم» به كارگرداني مرجان خسروي بالدی که به‌صورت مستقل توسط شرکت هفت چشمه به مدیریت میلاد خسروی بالدی تهیه و ساخته شده است؛ موفق به کسب دو جایزه اصلی، یعنی بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل و بهترین فیلم داوران دانشجو موسوم به CH Cinema Network Award از سی و هشتمین دوره جشنواره فرایبورگ سوییس شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم فرایبورگ  FIFF، با هدف نشر و تبادل بین فرهنگ‌ها از طریق فیلم، از آثاری حمایت می‌کند که تفکر را برانگیخته و مردم را دعوت به گفتگو می‌کند؛ جشنواره‌ای که نقاط کور را روشن و استعدادهای جدید را آشکار می‌کند و تاریخ سینما را با زوایای بدیع در متن خود قرار می‌دهد.

«شوهر ايران خانم» چهارمین اثر مستند مرجان خسروی بالدی است که با الهام و استعاره از رمان «شوهر آهو خانم» علی‌محمد افغانی ساخته شده و راوی زندگی خانواده‌ای از عشایر بختیاری است. این اثر پیش‌ازاین، موفق به دريافت جايزه بهترين مستند كوتاه از سی‌امین جشنواره بین‌المللی فيلم مستند هات داكس شده، به اسکار ۲۰۲۴ راه یافته و در سی و یکمین جشنواره کمرا ایمیج، منتخب بهترین فیلم‌برداری شده است.

سی و هشتمین دوره جشنواره فرایبورگ که از 15 تا 24 مارس 2024 ( 25 اسفند 1402 تا 5 فروردین 1403) در سوییس برگزار شد؛ میزبان فیلم‌های فیلم‌سازان مشهوری چون اسپایک لی، کن لوچ، جیم جارموش و بخش ویژه‌ای برای سینمای ایران بوده است.

عوامل مستند کوتاه «شوهر ایران خانم» عبارتند از کارگردان و پژوهشگر: مرجان خسروی بالدی، تهیه‌کننده و پخش بین‌الملل: میلاد خسروی بالدی، شرکت هفت چشمه، مدیر فیلم‌برداری: مهدی آزادی، تدوین: لقمان سخنور، دستیار تدوین: سمانه میقانی، صداگذار: آرش قاسمی، موسیقی: مهدی خسروی، اصلاح رنگ و نور: حمیدرضا فطوره‌چیان، برنا جمشیدی، طراح پوستر: لقمان سخنور و مشاور رسانه‌ای: علی کشاورز