مرضیه برومند، در آیین افتتاحیه نمایش «دویست و هشتادمین شب سال» با توصیه به همه فعالان در حوزه جنگ برای پرهیز از خالص‌سازی به نفع خود در این زمینه، گفت همه آن‌هایی که در دفاع ملی مقابل عراق ایستادند، آدم‌های مختلف با نگاه‌های متفاوت بودند که در یک چیز اشتراک داشتند و برای وطن‌شان ایران شهید شدند.

به گزارش پلاتوهنر به نقل از روابط عمومی پروژه، نمایش «دویست و هشتادمین شب سال» به نویسندگی و کارگردانی مرجان پورغلامحسین، با حضور مرضیه برومند، نویسنده، بازیگر و کارگردان سینما، تئاتر و تلویزیون، شامگاه جمعه، بیستم بهمن در تالار سایه تئاتر شهر آغاز شد.

مرضیه برومند، پیش از آغاز اجرای این اثر گفت: مرجان پورغلامحسین با انگیزه و پشت سر گذاشتن سختی‌های بسیاری «دویست و هشتادمین شب سال» را به جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی تهران-مبارک و پس از آن اجرای عموم در تالار سایه رساند. کار با تغییراتی نسبت به اجرای جشنواره روی صحنه می‌رود. به همین دلیل من هم بسیار هیجان‌زده هستم تا آن را به تماشا بنشینم.

او ادامه داد: ما در شرایطی هستیم که متاسفانه نمی‌توانیم درباره مسائل انسانی، درست و آنچه تاریخ ماست، حرف بزنیم؛ چون به شکل دیگری برداشت می‌شود. همه عزیزانی که در جنگ مقابل دشمن ایستادگی کردند، فرزندان درجه یک این سرزمین و از هم نسلان، هم محله‌ای و هم دانشگاهی‌ها من بودند. من با آن‌ها بزرگ شده بودم. آن‌ها هیچ شباهتی به آن‌هایی که امروزه سنگ اسلام را به سینه می‌زنند، نداشتند.

این هنرمند افزود: این عزیزان همه برای دفاع از وطن رفتند. آن‌ها آدم‌های مختلف با نگاه‌های متفاوت بودند اما همه در یک چیز اشتراک داشتند و همه برای وطن‌شان یعنی ایران شهید شدند. درجه یک‌ترین عزیزان ما جان خودشان را برای راحتی مردم ایران گذاشتند تا این مردم با آزادی در اداره مملکت دخیل باشند اما متاسفانه آرمان‌های آن‌ها به بیراهه رفت و به سرنوشت امروز دچار شدیم. تا جایی که وقتی می‌خواهیم درباره حقانیت صحبت کنیم برخی در جهت غلط تاریخ می‌ایستند.

برومند تاکید کرد: من همیشه به دوستانی که به حوزه دفاع مقدس علاقه‌مند هستند، می‌گویم که این حوزه را از آن خود نکنید، یا به قول معروف به نفع خودتان خالص‌سازی نکنید. با نگاه به گذشته، ببینیم افرادی که به به جنگ رفتند، برای چه این کار را کردند. ما راهی جز این نداریم که رنسانس کنیم و روی ارزش‌های‌مان بایستیم و آرمان‌های‌مان را به مناسبت اینکه برخی ممکن است سواستفاده کنند، فراموش نکنیم.

این نویسنده، بازیگر و کارگردان در پایان سخنانش گفت: از پورغلامحسین ممنونم که همچنان پای مسئله دفاع ملی ایستاده است. من نام جنگ را دفاع مقدس نمی‌گذارم که نتوان به آن ایراد گرفت. دفاعی که همه در آن مشارکت داشتند و جان‌شان را گذاشتند. من به روح همه شهدای جنگ درود و صلوات می‌فرستم. 

مرجان پورغلامحسین نیز در پایان، اجرای اول این اثر را به زنده‌یاد جلیله هیبتان، طراح، عروسک‌گردان و موسس گروه تئاتر پوپه که سه ما پیش درگذشت، تقدیم کرد.

«دویست و هشتادمین شب سال» به نویسندگی و کارگردانی مرجان پورغلامحسین، از 20 بهمن تا 25 اسفند، هر شب به جز شنبه‌ها ساعت 19 در تالار سایه تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.