به گزارش به نقل از روابط‌عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و در آستانه مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص)، ۱۵ بهمن‌، مراسمی به همت موسسه هنرمندان پیشکسوت و با حضور سیدمحمود اسلامی (معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدعباس عظیمی (مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره موسسه هنرمندان پیشکسوت)، داریوش ارجمند (رئیس هیئت‌مدیره موسسه)، مهدی افضلی (مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و عضو هیئت‌مدیره موسسه)، محسن علی‌اکبری (تهیه‌کننده سینما و عضو هیئت‌امنای موسسه) و جمع کثیری از هنرمندان پیشکسوت متولد بهمن‌ در مجموعه باغ زیبا برگزار شد.

سید محمود اسلامی، معاون وزیر با تأکید بر اینکه تکریم هنرمندان و بزرگداشت مقام پیشکسوتان عرصه هنر از اولویت‌های دولت مردمی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ افزود: شما سرمایه‌های ملی کشور هستید و بروز و ظهور هنر فاخر در این سرزمین، مرهون تلاش‌های شما عزیزانی است که عمر خود را در مسیر تعالی هنر سپری کرده‌اید.

او با تأکید بر عزم راسخ دولت مردمی برای حل مشکلات هنرمندان پیشکسوت، گفت: ریاست محترم جمهوری در دیدار با هنرمندان، وعده کمک ۲۰ میلیارد تومانی به موسسه هنرمندان پیشکسوت را دادند و با پیگیری‌های انجام‌شده، امروز این وعده محقق شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جوانان باید از تجارب ارزنده پیشکسوتان بهره‌مند شوند، گفت: نسل جدید به‌پاس خدمات گذشته شما بزرگان هنر این مرزوبوم به خود می‌بالد.

اسلامی در پایان سخنان خود، با تأکید بر اینکه هنرمندان بزرگ صاحبان اندیشه‌هایی ناب هستند، برگزاری مراسم‌ نکوداشت، تکریم و بزرگداشت فعالان این عرصه را یک امر ضروری دانست و از مدیران و پرسنل موسسه هنرمندان پیشکسوت برای برگزاری مستمر آیین پاسداشت و تکریم هنرمندان پیشکسوت در ماه‌های مختلف قدردانی کرد.

سیدعباس عظیمی، مدیرعامل مؤسسه هم ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و اعیاد مبعث پیامبر مهربانی و اعیاد شعبانیه گفت: به‌اتفاق همکاران پرتلاش موسسه خوشحالم که مجددا و به بهانه تبریک زادروز تولد شما عزیزان توفیق دیدارتان نصیب شد.

برنامه‌های این موسسه از دورهمی ها، سفرهای گروهی، جشن‌های تولد، تجلیل‌ها و… همگی برای تقویت بیشتر روحیه و امیدآفرینی طراحی و اجرا می‌شود و لازم است در ادامه این فعالیت‌ها شما هم کمتر به اخبار و مطالب ناامید کننده بپردازید.

او با اشاره به پیروزی تیم ملی ایران بر ژاپن، ارسال چندین ماهواره به فضا، پیوستن به جمع ده کشور برتر دارای دانش فضایی و … گفت: در شرایط سنی هنرمندان پیشکسوت مرور اخبار و اتفاقات خوب و مثبت بسیار ضروری است و می‌تواند بر روحیه شما تأثیر مثبت بگذارد مخصوصاً که دشمنان در این روزهای سخت و مشکلات اقتصادی، با شایعات و پیام‌های سیاه و ناامید کننده بر دردهای مردم می‌افزایند.

عظیمی با اشاره به ایام دهه فجر و در آستانه روز نیروی هوایی یاد و خاطره زنده‌یاد حسین پرتوی، پیشکسوت عکاسی و عضو فقید موسسه هنرمندان پیشکسوت را گرامی داشت و گفت: مرحوم پرتوی با هنر عکاسی خود و عکس به‌یادماندنی و مشهور همافرها موجی خاص در ادامه جریانات انقلاب اسلامی به راه انداخت و هنر او موجب تقویت جبهه انقلابی شد.

او در ادامه با اشاره به کمک مالی رئیس‌جمهور به موسسه هنرمندان پیشکسوت، از دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد، دکتر اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع، محمود سالاری، معاون امور هنری و رئیس هیئت‌امنای موسسه که در تحقق این کمک نهایت تلاش و پیگیری را داشتند، تشکر کرد.

مدیرعامل موسسه همچنین از تمامی هنرمندان پیشکسوت به‌ویژه استاد داریوش ارجمند برای همراهی و حمایت از مؤسسه هنرمندان پیشکسوت قدردانی کرد و گفت: بیش از ۱۵۰۰ سال تخصص و تجربه گرانسگ در رشته‌های مختلف هنری در این موسسه نهفته است و به همین دلیل و به‌جرئت می‌توانم بگویم این موسسه گنجینه و سرمایه‌ای بزرگ برای فرهنگ و هنر ایران اسلامی است.

او در بخش پایانی سخنان خود از رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و خبرنگاران برای حمایت و انعکاس اخبار و مطالب و فعالیت‌های موسسه قدردانی کرد و با اشاره به نام استاد هوشنگ بیرانوند، پیشکسوت مطبوعات و مدیرمسئول و صاحب‌امتیاز روزنامه وزین صدای ملت، از زحمات چندین ساله او در انتشار اخبار و گزارش‌های موسسه قدردانی کرد.

عظیمی با اشاره به برگزاری و اتمام دومین نمایشگاه بزرگ آثار هنرهای سنتی و تجسمی در فرهنگسرای نیاوران گفت: در این رویداد مهم فرهنگی و هنری و در مرحله اول ۳۱ اثر هنری از ۱۹ هنرمند پیشکسوت فروخته شد و ۵۲ اثر از ۴۳ هنرمند پیشکسوت نیز در فهرست خرید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت که بدون توجه به ارقام و اعداد، اتفاقی قابل‌توجه در این حوزه بود و امیدوارم در نمایشگاه بعدی اتفاقات بهتری برای فروش آثار رقم بخورد.

در ادامه، داریوش ارجمند، رئیس هیئت‌مدیره موسسه هنرمندان پیشکسوت با تبریک دهه فجر گفت: بسیار خوشحالم که هنوز هستم چراکه روزی ما هم خاموش می‌شویم و آنچه از ما می‌ماند همین روزها و جشن‌ها و خاطره‌هاست. بسیاری از ما فراموش می‌شویم اما چیزهایی از ما هست که باقی می‌ماند و آن هنر است. چه کسی می‌گوید که حافظ، سعدی یا شجریان مرده‌اند؟ حکومت‌ها و دولت‌ها باید به خاطر نشان دادن زیبایی‌ها و هنرهایی که هنرمندان از دل جامعه با همه مشکلاتش بیرون می‌کشند، قدردان آنان باشند.

ارجمند از رئیس‌جمهور بابت اختصاص مبلغ ۲۰ میلیارد تومان کمک مالی به مؤسسه هنرمندان پیشکسوت برای رسیدگی به وضعیت پیشکسوتان هنر تشکر کرد و گفت: جناب آقای دکتر رئیسی از شما به جهت تحقق وعده و قول تان در ماه رمضان سال ۱۴۰۱ سپاسگزارم و امیدوارم این‌گونه حمایت‌ها پایدار و مستمر باشد، چراکه این مؤسسه گنجینه تمام‌عیار فرهنگ و هنر ایران اسلامی است و با حمایت‌های خود باعث امید و دلگرمی هنرمندان پیشکسوت می‌شوید.

او در ادامه همچنین از زحمات دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر سید محمود اسلامی معاون ایشان برای پیگیری و به سرانجام رساندن وعده رئیس‌جمهور قدردانی کرد.

در ادامه با اهدای تندیس و هدیه موسسه و عکس یادگاری از پیشکسوتان متولد بهمن‌ مراسم پاسداشت و تکریم هنرمندان پیشکسوت به پایان رسید.

منوچهر موغاری، حسین پرستار، سیدجواد زیتونی، محبوب عارفی، اکبر زنجانپور، نبی‌الله حاجیان‌پور، بهمن کریمیان، محسن علی‌اکبری قباد شیوا، محمدحسین عطارچیان، سیدناصر آقایی، سوسن اصلانی، عبدالله اسفندیاری، محمد سلحشور، رضا بنفشه‌خواه، سیداحمد قائم‌مقامی‌دبیرالملکی، حجت‌الله اسدی، محمدعلی ساربان، ملیح ناصری، قربانعلی اجلی، ابراهیم نباتی، عباس مستوفی‌الممالکی، نسرین ناصحی، ناصر ممدوح، رضا به انگیز و بهمن عبدی هنرمندان پیشکسوت متولد بهمن حاضر در این‌ مراسم بودند.

در این مراسم بیژن بنفشه خواه بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، پدر خود استاد رضا بنفشه خواه را همراهی می‌کرد.

همچنین با اهدای تندیس موسسه از استاد هوشنگ بیرانوند، پیشکسوت مطبوعات تجلیل شد و استاد جلیل فرجاد از متولدین اسفند به علت سفری که پیش‌رو داشت در این مراسم و در جمع متولد بهمن هم تکریم شد.