به گزارش پلاتو هنر، اولین روز از چهل و دومین دوره جشنواره فیلم فجر امروز پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه با نمایش ۴ فیلم سینمایی برای اهالی رسانه در خانه جشنواره (سالن همایش‌های برج میلاد) آغاز می‌شود.

افتتاح این دوره از جشنواره فیلم فجر در برج میلاد با نمایش فیلم سینمایی «دروغ های زیبا» به کارگردانی مرتضی آتش زمزم همراه خواهد بود. پروژه‌ای مشترک میان ایران و بنگلادش که با حضور ستاره‌های سینمای بنگلادش جلوی دوربین رفته است.

«دروغ‌های زیبا» یک ملودرام اجتماعی است و در آن بازیگرانی چون شمون فاروق، ریکیتا ناندینی، شهیدالزمان سلیم، شاهد علی، شاهین میردها و جان پل سرمادیراس و بازیگر کودک شاتی حضور دارند. تمام صحنه‌های این اثر سینمایی نیز در شهرهایی چون داکا و قاضی پور جلوی دوربین رفته است.

روایتی از زنان سرپرست خانواده

دومین فیلمی که قرار است در روز اول جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شود؛ «شکار حلزون» به کارگردانی محسن جسور و تهیه کنندگی مصطفی سلطانی است. این فیلم در بخش نگاه نو به نمایش گذاشته می‌شود و می‌توان آن را اولین فیلم از فیلم اولی‌های چهل و دومین دوره جشنواره فیلم فجر دانست که در کاخ جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود.

این فیلم نیز یک اثر اجتماعی است که نگاهی متفاوت به زنان سرپرست خانوار دارد. فیلم «شکار حلزون» روایت‌گر قصه مینو، زن جوان سرپرست خانواده‌ای است که برای تأمین معاش در یک شرکت خدماتی و نظافتی مشغول به کار است. او با پیشنهاد شغل پرستاری از پدر یک جوان مواجه می‌شود که شرط پذیرفتن این شغل با حقوق مناسب، جاری شدن صیغه محرمیت میان آن‌هاست.

در «شکار حلزون» بازیگرانی چون حسین پاکدل، فرناز زوفا، محمد رسول صفری، مسعودرضا عجمی، رابعه مدنی، یاسمن ترابی، علی‌اکبر قاضی نظام، امیرعلی سخایی، میثم محمدی و زنده‌یاد حسام محمودی حضور دارند.

نمایش اولین کمدی در اولین روز

سومین فیلم در اولین روز از جشنواره فیلم فجر در کاخ جشنواره یک اثر کمدی-اجتماعی به کارگردانی اصغر نعیمی است، فیلم سینمایی «دو روز دیرتر» اولین کمدی است که قرار است در این دوره از جشنواره به نمایش گذاشته شود.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «آقا جون می‌خوای ریش گرو بذاری، بذار، می‌خوای از اون دنیا امداد غیبی بفرستی، بفرست… من دیگه رد دادم».

در این فیلم سینمایی بازیگرانی چون سینا مهراد، پردیس احمدیه، فرهاد آییش، گوهر خیراندیش، کمند امیر سلیمانی، سیدجواد یحیوی، سیاوش چراغی پور، محمد فیلی و علیرضا داوودنژاد حضور دارند. همچنین محسن شیرازی تهیه‌کننده فیلم «دو روز دیرتر» است و سید جمال ساداتیان، مشاور تهیه کننده است.

یک فیلم دیگر برای نوجوانان

«ظاهر» به کارگردانی حسین عامری به عنوان فیلم چهارم در روز اول روی پرده می‌رود؛ البته این اثر سینمایی نیز از جمله فیلم‌های بخش «نگاه نو» به شمار می‌رود که در حوزه سینمای کودک و نوجوان تولید شده و تهیه کنندگی آن برعهده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است.

در خلاصه داستان فیلم «ظاهر» آمده است: ظاهر ۱۸ سال دارد و در شمال کشور سرباز است. او با اکبر و زیبا پیرمرد و پیرزنی که در کلبه‌ای نزدیک پادگان زندگی می‌کنند، آشنا می‌شود و در ادامه اتفاق‌هایی برایش رقم می‌خورد.

در این فیلم سینمایی بازیگرانی چون روح اله زمانی، یداله شادمانی و حامد محمودی بازی کرده اند.