دیدهنر

رکوردها و جاماندگان اسکار 2024

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ورایتی، نامزدهای شاخه‌های مختلف جوایز سینمایی اسکار در سال ۲۰۲۴ سرانجام اعلام شد و فیلم «اوپنهایمر» به کارگردانی کریستوفر نولان با ۱۳ نامزدی پیشتاز شد و پس از آن «بیچارگان» از «یورگوس لانتیموس»

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ورایتی، نامزدهای شاخه‌های مختلف جوایز سینمایی اسکار در سال ۲۰۲۴ سرانجام اعلام شد و فیلم «اوپنهایمر» به کارگردانی کریستوفر نولان با ۱۳ نامزدی پیشتاز شد و پس از آن «بیچارگان» از «یورگوس لانتیموس» (۱۱ نامزدی)، «قاتلان ماه کامل» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی (۱۰ نامزدی) و «باربی» به کارگردانی گرتا گرویگ (۸ نامزدی) دریافت کردند.

برای اولین بار در تاریخ، سه فیلم از ۱۰ فیلم نامزد بهترین فیلم شامل «آناتومی یک سقوط» (ژوستین تریه)، «باربی» (گرتا گرویگ) و «زندگی‌های گذشته» (سلین سونگ) به کارگردانی سینماگران زن هستند، اتفاقی که برای نخستین بار در تاریخ ۹۶ ساله جوایز اسکار روی می‌دهد.

«گرتا گرویگ» چهار سال پس از نادیده گرفته شدن برای فیلم «زنان کوچک» در شاخه بهترین کارگردانی آکادمی، این بار هم نتوانست برای ساخت فیلم «باربی» نامزد این شاخه شود؛ اتفاقی که برای پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۲۳ با ۱.۴ میلیارد دلار که نقدهای مثبتی از هم از سوی اغلب منتقدان دریافت کرده، به عقیده بسیاری یک نادیده‌گرفتن بزرگ محسبوب می‌شود.

«آناتومی یک سقوط» ساخته «ژوستین تریه» برنده نخل طلای کن سال گذشته شد و از آن زمان به بعد، تنها ناکامی این فیلم انتخاب نشدن به عنوان نماینده سینمای فرانسه در شاخه بهترین فیلم بلند بین‌المللی بود، عدم انتخابی که به احتمال فراوان کمیته اسکار فرانسه از آن پشیمان است چرا که این فیلم نه تنها در بخش بهترین فیلم و کارگردانی اسکار، بلکه در بخش بازیگر نقش اول زن (سندرا هولر) و فیلمنامه » اصلی و تدوین هم نامزد دریافت جایزه شده است.

لئوناردو دی‌کلاپریو نتوانست به جمع نامزدهای شاخه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای بازی در نقش «ارنست برکهارت» در فیلم «قاتلان ماه کامل» راه یابد، هر چند که ساخته اسکورسیزی در ۱۰ شاخه نامزد دریافت اسکار شد اما بیشتر کمپین تبلیغاتی این فیلم روی «لیلی گلداستون» نقش مقابل دی‌کاپریو در این فیلم متمرکز شده است.

لیلی گلدستون اولین زن بومی آمریکایی نام گرفت که نامزد جایزه بهترین بازیگر زن در جوایز اسکار شده است. گلدستون برای بازی در نقش مولی برکهارت در فیلم حماسی  «قاتلان ماه کامل» اسکورسیزی نامزد این جایزه شد. نامزدی گلدستون چهار سال پس از آن صورت گرفت که «یالیتزا آپاریسیو» بومی مکزیکی، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در اسکار ۲۰۱۹ برای بازی در فیلم «روما»ساخته «آلفونسو کوارون» شد.

مارتین اسکورسیزی برای دهمین  بار نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد تا با عبور ویلیام وایلر این رکورد را به تنهایی به خود اختصاص دهد. او همچنین به مسن‌ترین مدعی در تاریخ ۹۶ ساله این شاخه کارگردانی در ۸۱ سالگی تبدیل شد و با اختلاف حدود ۲۰ ماه از رکورددار کنونی «جان هیوستون» عبور کرد که در سال ۱۹۸۶ در سن ۷۹ سالگی برای فیلم «شرف خانواده پریتزی» نامزد جایزه کارگردانی شده بود. اسکورسیزی در ادامه این فرصت را نیز خواهد داشت تا به مسن‌ترین برنده اسکار کارگردانی نیز تبدیل شود، رکوردی که در حال حاضر در اختیار «کلینت ایستوود» است که در سن ۷۴ سالگی در سال ۲۰۰۵ با فیلم «عزیز میلیون دلاری» برنده این جایزه شده بود.

مارگو رابی هم از جمله بازیگرانی بود که برای بازی در فیلم «باربی» حساب زیادی روی کسب نامزدی او شده بود اما در نهایت اعضای آکادمی نظر دیگری داشتند، اتفاقی که با انتقاد رایان گاسلینگ همبازی او در این فیلم نیز همراه شده و این بازیگر با انتشار بیانیه‌ای از نادیده گرفته شدن گرتا گرویگ در شاخه کارگردانی و مارگو رابی در شاخه بازیگر ابراز ناامیدی کرده است.

فیلم «می دسامبر» ساخته تاد هینز نیز به عقیده بسیاری مورد بی‌مهری اعضای آکادمی در شاخه‌های بازیگری قرار گرفته و در حالی که بسیاری جولین مور و چارلز ملتون را برای این فیلم بخت مسلم دریافت نامزدی بازیگر در جوایز آکادمی محسوب می‌کردند در نهایت این اتفاق روی نداد.

از جمله نامزدهای غیرمنتظره در شاخه‌های بازیگر جوایز اسکار ۲۰۲۴ می‌توان به حضور کولمن دومینگو برای فیلم «راستین» در شاخه نقش اصلی مرد، استرلینگ کی.براوان برای فیلم »داستان آمریکایی» در نقش مکمل مرد، آمریکا فرارا در شاخه نقش مکمل زن برای فیلم «باربی» و آنت بنینگ در شاخه نقش اصلی زن برای فیلم «نیاد» اشاره کرد.

 

https://didhonar.ir/?p=41185