به گزارش پلاتو هنر به نقل از ورایتی، «آناتومی یک سقوط» جایزه بهترین فیلم، بازیگر زن و فیلمنامه را از جوایز لومیر ۲۰۲۴ فرانسه گرفت.

فیلم «آناتومی یک سقوط» ژوستین تریه که برنده نخل طلای کن سال شد، در بیست و نهمین دوره جوایز لومیر که معادل جوایز گلدن گلوب فرانسه است، برنده بزرگ شب مراسم در پاریس شد.

در مراسمی که دوشنبه برگزار شد، در حالی که تریه نتوانست جایزه کارگردانی را هم کسب کند و آن را برای درام خانوادگی فراطبیعی «پادشاهی حیوانات» به توماس کیلی واگذار کرد، اما جایزه بهترین فیلم، بازیگر زن برای ساندرا هالر و فیلمنامه را برای خودش و همسرش آرتور هراری دریافت کرد. این فیلم نامزد ۷ جایزه بفتا است و به تازگی ۲ جایزه گلدن گلوب را برای فیلمنامه و فیلم خارجی زبان کسب کرده است.

تریه و همسرش در حالی که برای دریافت جایزه بهترین فیلمنامه روی صحنه رفتند، در مورد این که آیا دوباره در پروژه‌ای با هم همکاری می‌کنند بحث کردند و تریه اعتراف کرد که روند نوشتن پیچیده بوده و گفت: فکر نمی‌کنم او بپذیرد دوباره با من کار کند، اما یک بار عالی بود.

یکی دیگر از فیلم‌های فرانسوی که با تحسین منتقدان روبه‌رو شد، «پرونده گلدمن» ساخته سدریک کان بود که برنده یک جایزه برای آریه وورتالتر به عنوان بهترین بازیگر مرد شد، در حالی که «تسخیر» ساخته آیریس کالتنبک جایزه بهترین فیلم اول را دریافت کرد. کوثر بن‌هنیه هم برای فیلم «چهار دختر» که در فهرست اولیه اسکار جای گرفته، برنده جایزه بهترین مستند شد و کیارا مالتا و سباستین لادنباخ برای «لیندا مرغ می‌خواهد!» جایزه بهترین فیلم انیمیشن را دریافت کردند.

فهرست کامل برندگان جوایز لومیر:

بهترین فیلم: «آناتومی یک سقوط» ژوستین تریه

بهترین کارگردان: توماس کیلی برای «پادشاهی حیوانات»

بهترین فیلمنامه: ژوستین تریه، آرتور هراری برای «آناتومی یک سقوط»

بهترین مستند: «چهار دختر» ساخته کوثر بن‌هنیه

بهترین فیلم انیمیشن: «مرغ برای لیندا!» ساخته کیارا مالت، سباستین لادنباخ

بهترین بازیگر زن: ساندرا هولر برای «آناتومی یک سقوط»

بهترین بازیگر مرد: آریه وورتالتر برای «پرونده گلدمن»

بازیگر زن نوظهور: الا رامپ برای «قضیه مارگریت»

بازیگر مرد نوظهور: رافائل کوئنارد برای «سگ آشغال»

بهترین فیلم اول: «تسخیر»، آیریس کالتنبک

بهترین تولید مشترک بین‌المللی: «علف‌های خشک» نوری بیلگه جیلان

بهترین فیلمبرداری: جاناتان ریکبورگ برای «طعم چیزها»

بهترین موسیقی: ویتالیک، «پسر دیسکو»

جوایز لومیر توسط خبرنگاران خارجی مستقر در فرانسه اهدا می‌شود.