به گزارش پلاتو هنر به نقل از خانه موسیقی ایران، چهارمین نمایشگاه «سازخانه» عصر روز دوشنبه 25 دی ماه با حضور و سخنرانی مدیرعامل خانه موسیقی و تعدادی از هنرمندان پیشگام موسیقی ایرانی در تالارهای مختلف خانه  هنرمندان ایران آغاز شد.

بر اساس این گزارش، چهارمین دوره نمایشگاه «سازخانه» به همت خانه موسیقی ایران و کانون سازندگان ساز در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی از روز دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ با حضور تعدادی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی ایرانی، مدیرعامل خانه موسیقی ایران و علاقه مندان به حوزه ساخت ساز در گالری‌های خانه هنرمندان ایران کار خود را آغاز کرد.

باید قدر برگزاری این نمایشگاه را بدانیم

داود گنجه‌ای نوازنده پیشکسوت کمانچه و عضو شورای عالی خانه موسیقی ایران در آیین افتتاحیه نمایشگاه «سازخانه» ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این رویداد توضیح داد: به اعتقاد من عروس همه هنرها موسیقی است و امروز شاهد برگزاری چهارمین دوره از برگزاری نمایشگاه تخصصی که مزین به ساز موسیقی و نام موسیقی است، هستیم. رویدادی که به همت همه عزیزانم در خانه موسیقی پیش روی مخاطبان و علاقه‌مندان ژانرهای مختلف موسیقی قرار گرفته است.

او افزود: نمی‌دانم این چه رسمی است که هنرمندان ذاتا به هم حسادت می‌کنند اما من بر این باور هستم که برگزاری چنین رویدادهایی می‌تواند دربرگیرنده ندای وحدت و همدلی هنرمندانی باشد که به اسم موسیقی، امروز کنار هم در برگزاری یک نمایشگاه مشارکت می‌کنند. نمایشگاهی که باید قدر هنرمندان شرکت کننده در آن را بدانیم.

این نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم محمدرضا شجریان گفت: چقدر خوب که امروز مهمان هنرمندانی هستم که هرکدام از آنها خالق و آفرینشگر سازهایی هستند که از هرکدام نغمات آسمانی بلند می شود و گویی حال ما را به سمت خداوند سوق می دهد. شرایطی که امیدوارم علاوه بر ویژگی هایی که اشاره کردم، دربرگیرنده شکوه وحدت و انسجام اهالی موسیقی با یکدیگر باشد.

خوشحالی نوازنده پیشکسوت از ورود خانم‌ها به سازسازی

میلاد کیایی نوازنده پیشکسوت سنتورنوازی هم که در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور پیدا کرده بود، با قدردانی از برگزارکنندگان این رویداد بیان کرد: امروز که همراه با دوستان هنرمندم در نمایشگاه سازخانه قدم می زدم نظاره‌گر شکوه برگزاری نمایشگاهی بودم که بانوان هنرمند در عرصه ساخت ساز در آن حضور فعالی دارند. خانم هایی که در عرصه ساز سازی سرشار از نبوغ و استعداد هستند. این را در شرایطی می‌گویم که در دوران فعالیت ما شاید بانوان نوازنده ای را می توانستیم در برنامه ها و اجراهای مختلف موسیقی بینیم اما سازنده زن موضوعی نبود که بتوان به راحتی آن را یافت. فضایی که با برگزاری نمایشگاه سازخانه متوجه حضور موثر بانوان هنرمندی شدم که واقعا جای خوشحالی و افتخار است.

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: موضوعی که امروز می‌خواهم به بهانه برگزاری این نمایشگاه درباره آن صحبت کنم به حوزه فروش ساز و البته برخی از فروشندگان ساز برمی‌گردد. امروزه من می‌شنونم که برخی از فروشندگان ساز به موضوع قیمت ها کمی کم توجهی می‌کنند. به عنوان مثال ساز سنتوری که فقط ۵ میلیون تومان ارزش دارد ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. موضوعی که امیدوارم دیگر شاهد این بی انصافی‌ها در حوزه فروش ساز نباشیم.

خانه موسیقی را با رادیکالیزم نگه نداریم!

داریوش پیرنیاکان مدرس، نوازنده تار و رییس هییت مدیره خانه موسیقی ایران نیز پس از صحبت‌های کیایی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چهارمین دوره نمایشگاه «سازخانه» توضیح داد: وقتی امروز در خانه هنرمندان ایران از غرفه‌های مختلف نمایشگاه «سازخانه» هم بازدید کردم به فرهنگ و هنر کشورم، به موسیقی کشورم افتخار کردم که این چنین در حوزه ساخت ساز به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کرده است. شرایطی که جا دارد از همه هنرمندان شرکت کننده در این رویداد، همکاران خانه موسیقی و خانه هنرمندان ایران به جهت تلاش خوبی که در جریان برگزاری این نمایشگاه داشتند، قدردانی ویژه‌ای داشته باشم.

عضو هیات موسس خانه موسیقی ایران افزود: حدود ۲۵ سال قبل به واسطه تصمیمات و تلاشی که توسط تعدادی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی ایرانی انجام گرفت، خانه موسیقی ایران تشکیل شد. مجموعه‌ای که به اعتقاد من باید به تشکیل و تداوم فعالیت هایش در عرصه موسیقی افتخار کرد. مجموعه‌ای که از همان آغاز تا امروز بسیاری از افراد زحمت کشیدند تا به این جایگاه برسد. جایگاهی که برگزاری این نمایشگاه نشان دهنده بخشی از توانمندی‌ها و از خودگذشتگی هایی است که من می‌دانم چه زحمت‌ها و رنج هایی برای به ثمر رسیدنش کشیده شده است. شرایطی که به واسطه همراهی عزیزانم در کانون سازندگان ساز خانه موسیقی و سایر همکاران این مجموعه تبدیل به دستاورد ارزشمندی شده که نتایج آن را در دوره چهارم برگزاری نمایشگاه «سازخانه» می بینیم. اینها همه به جهت حضور در تشکلی به نام خانه موسیقی است که توانسته در این رویداد نتایج درخشانی داشته باشد.

پیرنیاکان تصریح کرد: باید همه با هم دست به دست هم دهیم و با تمام وجودمان خانه موسیقی را نگه داریم. این پاسداری و حراست از یک مجموعه صنفی چون خانه موسیقی هم نه با «رادیکالیزم» که با درایت، تدبیر، تعادل و آینده نگری حفظ می شود. موضوع بسیار مهمی که بنده از هنرمندان جوان انتظار دارم این است که با تعادل و تدبیر از خانه موسیقی پشتیبانی کنند تا بتوانیم کارهای زیادتری را در این حوزه انجام دهیم.

برگزاری نمایشگاه «سازخانه» کار ساده‌ای نبود

فریدون شهبازیان آهنگساز، رهبر ارکستر و مدرس پیشگام موسیقی ایرانی نیز در این برنامه گفت: آخرین باری که به این نمایشگاه آمدم به دورانی بازمی گردد که کرونا وجود نداشت. شرایطی که بعد از شیوع ماجرای کرونا برگزاری این نمایشگاه را همچون سایر رویدادهای دیگر موسیقی به تعطیلی کشاند و حالا امروز شاهد برگزاری چهارمین دوره آن هستم. شرایطی که واقعا امروز غبطه خوردم که در کشورمان شاهد حضور هنرمندان توانمندی در عرصه سازسازی هستم.

او افزود: می‌دانم که برگزاری این نمایشگاه اصلا کار ساده‌ای نیست. چون برای برپایی چنین رویدادهایی باید زحمت های زیادی را متحمل شد. شرایطی که امیدوارم به واسطه همراهی مستمر خانه موسیقی و خانه هنرمندان ایران با یکدیگر شاهد ایجاد یک پایگاه محکم برای معرفی هنرمندان جوان عرصه ساخت ساز بوده و بتوانیم از این شرایط در تولید آثار معتبر بهره مند شویم.

دوست داشتیم غرفه ها را رایگان در اختیار هنرمندان قرار دهیم اما …

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران هم در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه «سازخانه» با قدردانی از محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، حمیدرضا عاطفی مدیراجرایی خانه موسیقی، غزل نهانی مدیرروابط عمومی خانه موسیقی و اعضای کانون سازندگان ساز خانه موسیقی توضیح داد: امروز برگزاری نمایشگاه ساز بهانه ای بود تا دوباره شاهد گردهمایی هنرمندان عزیز عرصه موسیقی باشیم. فضایی که به نظرم گردآوری و برگزاری آن با عشق بنا نهاده شده تا در آن صدای سازی شنیده شود. شرایطی که بعد از چندسال گرفتاری در کرونا ما را بار دیگر دور هم جمع کرد تا به واسطه یک رویداد موسیقایی دیداری تازه کنیم و میزبان سازندگان توانمند ساز باشیم. نمایشگاهی که برگزاری آن در این دوره واقعا سخت و به جهت صرف هزینه دربرگیرنده شرایط ویژه‌ای بود.

او افزود: امسال به جهت ماجرای غرفه‌ها، ناگزیر هزینه‌هایی به گروه‌های شرکت کننده در نمایشگاه تحمیل شد که اصلا دوست نداشتیم چنین فرآیندی اتفاق بیفتد چون قصد ما اختصاص غرفه‌های رایگان برای نمایشگاه بود اما چون خانه هنرمندان ایران از مجموعه های وابسته به شهرداری تهران است و با وجود رایزنی هایی که هم توسط مدیر خانه هنرمندان و هم بنده صورت گرفت، نتوانستیم شرایطی را برای واگذاری رایگان غرفه ها فراهم کنیم. اما بسیار خوشحال هستیم که به واسطه همکاری بسیار صمیمانه شرکت کنندگان و استقبال خوب مخاطبان در روز اول نمایشگاه، شاهد برگزاری رویدادی به بهانه موسیقی در یکی از آبرومندترین، مهم ترین و زیباترین مجموعه های فرهنگی هنری شهر تهران و حتی ایران هستیم که در تلاش برای روشن نگه داشتن چراغ موسیقی است.

مدیرعامل خانه موسیقی در پایان صحبت هایش گفت: بازهم تاکید می‌کنم وظیفه ما خدمت رسانی رایگان به شما عزیزان بود اما وقتی ناگزیر به پرداخت چنین هزینه ای بودیم دیگر چاره‌ای نداشتیم اما امیدوارم به واسطه یک نمایشگاه پر رونق فضای موثری در جهت حمایت از شما عزیزان شرکت کننده به وجود آید.

لطفا در فروش ساز مهربان باشید

رضا ژاله سازنده پیشکسوت سازهای سنتی ایرانی هم در این مراسم اظهار کرد: امروز که در کنار شما دوستان هستم، یک هزار و پانصد و نهمین ساز خودم را شماره‌گذاری کردم. فقط به بهانه برگزاری این نمایشگاه یک درخواست از همکارانم دارم. اینکه اگر به سراغتان برای سفارش و خرید ساز می آیند به هر طریق ممکن با خریداری که استطاعت چندانی برای خرید ساز ندارد، کنار بیایید و مهربانی را فراموش نکنید.

بیاض امیرعطایی یکی دیگر از سازندگان پیشکسوت سازهای سنتی هم گفت: من در این مراسم حرفی برای گفتن ندارم فقط لازم می‌دانم از خانه موسیقی برای برگزاری این نمایشگاه قدردانی کنم که باعث شدند سازندگان ساز بعد از مدت ها دوباره شاهد گردهمایی در کنار یکدیگر با برگزاری چهارمین دوره نمایشگاه «سازخانه» باشند. البته بعضی ها می گویند خانه موسیقی تا به امروز چه کرده است؟ که من در پاسخ آنها می گویم برگزاری همین نمایشگاه می تواند یکی از همان کارهایی باشد که پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. من بر این باورم که این مجموعه هرآنچه توانسته را انجام داده و امیدوارم در ادامه راه هم موفق باشد.

چهارمین دوره نمایشگاه «سازخانه» به همت خانه موسیقی ایران و کانون سازندگان ساز در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی از روز دوشنبه ۲۵ دی تا ۲۹ دی ۱۴۰۲ در گالری‌های خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود. ضمن اینکه مراسم اهدای جوایز و قدردانی از چهره‌های پیشکسوت سازنده ساز روز پنجشنبه ۲۸ دی، ساعت ۱۹ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۴ تا ۲۰ به گالری‌های خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید:

چهارمین دوره نمایشگاه «سازخانه» برگزار می‌شود