به گزارش پلاتو هنر، آرمان یعقوب‌پور این روزها نقاشی‌های خود را در نمایشگاه «بهار، تابستان، پاییز، زمستان… و بهار» در گالری آرتیبیشن در معرض تماشا قرار داده است.

در بیانیه این نمایشگاه می‌خوانیم: «طبیعت به‌شکلی ساده و در عین حال پیچیده در آثار آرمان یعقوب‌پور نمود پیدا می‌کند؛ گویی او جهانی زیبا را در قالبی مینیمال و با رنگ‌‌ماده‌های غلیظ نقش می‌زند اما به جرأت می‌توان گفت که این آغاز سفر ما به لایه‌های دغدغه‌‌ و مکاشفات درونی هنرمند است. در نقاشی‌های او طبیعت به مهربانی و سادگی آغـوش‌اش را بر روی روان بصری ما گشـوده است و هـر منظـره‌اش را به آینه‌ای مطلوب از ما بدل می‌کند.

آرمان یعقوب پور

«بهار، تابستان، پاییز، زمستان … و بهار» عنوان مجموعه‌ پیش رو از آرمان یعقوب‌پور و البته نام فیلم مشهور کره‌ای به کارگردانی کیم کی – دوک است. شکل‌گیری این مجموعه آثار طبیعت را از دریچه‌ هنر به وجوهی مشترک در مفهوم و اجرا رسانده است. طبیعت در فیلم کیم کی – دوک به عنوان سفر نمادینِ آدمی بر روی زمین و با نگاه به آیین بودیستی ساخته شده که ایده‌های ناپایداری و تولد دوباره را در خود دارد‌. ما در قاب سینمایی پیش روی‌مان هر بار فصلی را می بینیم و آن را با شخصیت اصلی فیلم زندگی می‌کنیم و گویی گریزی است به فصل‌های زیست خودمان. اکنون مجموعه‌ی اخیر از آرمان یعقوب‌پور همان قاب‌ها را در ابعادی وسیع و نزدیک به قاب سینما بر بوم نشانده است و ما را به سفری میان فصل‌های‌مان می‌برد.

آرمان یعقوب پور

تفاوت و تمایز میان این دو دریچه برای بیان مفهومی مشترک را می‌توان در جزئیاتی از جهان‌بینی هر دو هنرمند جستجو کرد. هنرمند ایرانی با نگرش طبیعت‌گرایانه‌‌ای نزدیک به منوچهری دامغانی و یا اندیشه‌ خیامی‌ خود، وجه دیگری از طبیعت و هستی را در برابر نگاه به ریاضت‌های بشر در اثر فیلم‌ساز کره‌ای نشان می‌دهد. اگر زیبایی را مانند هایدگر در کتاب «سرآغازکار هنری» راهی برای بیان امر نهفته بدانیم و از سویی دیگر هنرمند را جاری در هنرش بخوانیم، آرمان یعقوب‌پور جایی میان زیبـایی، سادگـی و دستان امـن طبیعت، مـا را به آسـودگی و تماشـای فصـول دعوت می‌کند.»

همچنین چندی پیش کتاب «ساده زیباست» درباره زندگی و آثار آرمان یعقوب پورِ نقاش، به گردآوری حسین گنجی در انتشارات تالار هنر منتشر شد.

آرمان یعقوب پور هنرمندی است که از دهه ۹۰ شمسی و با نمایش نخستین آثارش به سال ۱۳۹۲ در گالری گلستان شناخته شده و اکنون به عنوان یکی از هنرمندان برجسته در عرصه هنر مدرن با نگاه به کمینه گرایی محسوب می شود.

آرمان یعقوب پور

نام آرمان یعقوب پور با منظره‌نگاری گره خورده است. این مدرس، پژوهشگر و نقاش نوگرا در شهر بروجرد متولد شد. او درجه‌ کارشناسی نقاشی را از دانشکده‌ی هنرهای زیبای تهران دریافت کرد. سپس کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌ی پژوهش هنر را در دانشگاه تربیت مدرس سپری نمود. او بعدها به عضویت هیئت علمی دانشکده‌ی هنر نیشابور درآمد. یعقوب پور در سال ۱۳۹۲ برای نخستین‌بار آثارش را به‌صورت انفرادی در گالری گلستان به نمایش درآورد همان سال به عنوان پرفروش‌ترین هنرمند گالری گلستان معرفی شد.

گالری آرتیبیشن در نشانی تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک‌وی، روبه روی بانک صنعت و معدن، پلاک ۲۷۹۸ واقع شده است.