به گزارش پلاتو هنر، نشست رسانه‌ای ششمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران با حضور قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی و دبیر این رویداد، مهدی شفیعی و محمدرضا فرجی صبح دوشنبه چهارم دی ۱۴۰۲ در سالن غدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، قادر آشنا، دبیر ششمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران عنوان کرد: جایزه پژوهش سال سینما یکی از فعالیت‌های کلیدی سازمان امور سینمایی است. بر این باوریم که پژوهش به دنبال طرح سوال و پاسخ به آن است. توسعه و تعالی کشور از رهگذر پژوهش رخ می‌دهد و پیشرفت کشور مدیون کار تحقیقاتی است. پژوهش افق جدیدی را پیش رو می‌گذارد و در سینما که هنر تاثیرگذاری است، پژوهش اهمیت دو صد چندان دارد.

وی افزود: در سازمان سینمایی اگر بخواهیم تولیداتی داشته باشیم که مخاطب را جذب کرده و تاثیرگذاری داخلی و بین‌المللی داشته باشد، بهترین راه، عبور از مسیر پژوهش است. بنابراین در سازمان سینمایی علاوه بر جایزه پژوهش سال، فعالیت‌های پژوهشی سالانه هم داریم.

آشنا ادامه داد: سال ۱۳۹۵ اولین دوره این جایزه برگزار شده است. برای تجلیل از پژوهش به معنای دریچه علم و نوآوری، تقدیر از پژوهشگران، ارتقای جایگاه سینما در حوزه تولید و سیاست‌گذاری و جهت‌دهی مولفان این رویداد برگزار می‌شود و باید این حوزه را به عنوان متولیان پاس بداریم. ابتدای سال اکبر نبوی، امیررضا مافی، مسعود نقاش زاده، سیدعلی اصغر تقوی، رامتین شهبازی و سعید الهی با حکم رئیس سازمان سینمایی به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری جایزه انتخاب شدند. محورهای جایزه‌های پژوهشی انتخاب و ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ فراخوان اعلام و برای پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها ارسال شد و با معاون پژوهش وزارت علوم نیز جلسه مشترکی داشتیم. محورهای ما در این رویداد سینما، امید آفرینی و اعتمادسازی، سینمای دین و انقلاب و دفاع مقدس، اشتغال و کارآفرینی، صنعت زیرساخت، سبک زندگی اسلامی، اقتدار و هویت ملی، آینده نگری و تمدن نوین اسلامی است.

دبیر ششمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران درباره آثار رسیده به این دوره توضیح داد: آثار امسال نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته و ۱۲۵ اثر پژوهشی به دبیرخانه رسید که ۵۲ مقاله، ۳۳ پژوهش، ۲۰ پروپزال، ۱۶ پایان نامه کارشناسی ارشد و ۴ پایان نامه دکتری بوده است. از مجموع ۱۲۵ نفر شرکت کننده ۴۶ نفر از بانوان و ۷۹ نفر آقایان بودند. میانگین سنی بانوان ۳۰ سال و آقایان ۳۵ سال بود و ۱۵ درصد شرکت‌کنندگان از شهرستان‌ها و ۸۵ درصد از تهران بود. دانشگاه تهران، دانشگاه  هنر، دانشگاه امام صادق(ع) ، پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات و دانشگاه کاشان بیشترین مشارکت را داشتند.

آشنا گفت: حسن بلخاری قهی، محمدرضا حسنایی، مجید شاه حسینی، رامتین شهبازی و توحید محرمی، مسعود نقاش‌زاده، بهمن نامور مطلق از اساتید حوزه سینما و فرهنگ و هنر داوری آثار رسیده به ششمین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران را برعهده دارند که سطح آثار را مطلوب ارزیابی کردند. در این بخش به حوزه کاربردی، مبانی نظری و عملی توجه جدی شده است.

وی درباره برنامه‌ریزی پژوهشی در طول سال اظهار کرد: ابتدای هر سال از مراکز علمی اولویت‌های پژوهشی را دریافت می‌کنیم. نزدیک به ۱۱۵ طرح پژوهشی از ابتدای سال تاکنون به دست ما رسیده و ۱۸ مورد به قرارداد رسیده است.

در ادامه این نشست معاون مطالعات و فناوری‌های نوین سازمان سینمایی گفت: پژوهش‌هایی که انجام می‌شود در سایت سازمان سینمایی بارگذاری شده اما درباره جایزه پژوهش سینمایی سال مجموع مقالات چاپ خواهد شد، طرح‌های پژوهشی به پژوهش تبدیل می‌شود و آثار منتخب را نیز در قالب قرارداد به سرانجام می‌رسانیم. در بخش زیرساخت، به شکل نظری و عملی به پژوهش توجه شده است.

دبیر ششمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران بیان کرد: ما هرچه رو به جلو می‌رویم این جایزه به بلوغ بیشتری می‌رسد. دانشجویان و محققان و پژوهشگران به آثار مراجعه می‌کنند. این آثار به عنوان مرجع است و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

قادر آشنا در پایان گفت: وظیفه ما تولید علم است؛ در حوزه زیرساخت تحلیل کاملی از وضعیت سینمای ایران استخراج کردیم. مشخص کردیم چند شهر بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داریم که سینما و مجتمع‌های سینمایی ندارند و بر این اساس دولت تصمیم گرفته به رقم یک هزار سالن برسیم. درباره تکنولوژی و زیرساخت چند پژوهش خوب انجام شده و در آن‌ها به وضعیت پژوهش در دنیا اشاره شده است. جایزه پژوهش سینمایی در طول سال در حال انجام است.

مراسم تقدیر از برگزیدگان ششمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران روز سه شنبه ۱۲ دی ماه جاری ساعت ۱۰ صبح در تالار رودکی برگزار خواهد شد.