به گزارش پلاتو هنر، گروه موسیقی «بوم و بر» با طراحی، آهنگسازی و کارگردانی آریا عظیمی‌نژاد در سالن اودیتوریوم پاریس با کنسرت تعزیه «Le Protecteur» (به معنای حمایت‌کننده) راوی مجلس تعزیه «حضرت عباس علیه‌السلام» شد.

گروه موسیقی بخش اصلی این کنسرت ـ تعزیه را تشکیل دادند و این در حالی است که در این شیوه اجرا، شبیه‌خوانان به همان شیوه مرسوم نمایشی روی صحنه حضور دارند و قطعات ساخته شده و متناسب با صحنه‌ها در قامت یک موسیقی متن دراماتیک از پیش از اجرا آغاز و در تمام طول مدت نمایش در فضاسازی نمایش همراه بود.

بر این اساس، مخاطبان به نوعی شنونده یک کنسرت موسیقی یک‌ساعته در هفت پرده بودند که هر پرده روایتگر بخشی از داستان حضرت عباس (ع) در کربلا شد. پیش از شروع هر پرده نیز خلاصه‌ای از ترجمه آن به زبان فرانسوی در معرض دید تماشاگران قرار گرفت.

آریا عظیمی‌نژاد (نوازنده سه‌تار)، نیما رمضان (نوازنده گیتار الکتریک)، مقداد شاه‌حسینی (نوازنده عود)، آرش سعیدی (نوازنده گیتار باس) و فرهاد صفری (نوازنده پرکاشن) اعضای گروه موسیقی این کنسرت ـ تعزیه بودند که ترکیب سازها در آن تحول پیدا کرده‌ است.

سیدمحسن هاشمی در نقش حضرت عباس‎بن علی (ع) و مجتبی حسن‌بیگی در نقش شمربن‌ذی‌الجوشن در این کنسرت- تعزیه به ایفای نقش پرداختند.

تعزیه که به عنوان میراث ناملموس هنر ایران در یونسکو به ثبت رسیده است،ب رای نخستین بار است که با این شیوه اجرا در خارج از کشور روی صحنه رفته است‌. با توجه به استقبال خوب تماشاگران فرانسوی قرار است این رویداد که با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه برگزار شد، پس از وقفه‌ای کوتاه مجدداً در پاریس و چند شهر دیگر اروپا به روی صحنه برود.

محمد روح‌الامین طراحی پوستر این رویداد را برعهده داشته است.

منبع: ایسنا