به گزارش پلاتو هنر، مستند «صفرنامه» به کارگردانی کیوان آزاد روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۳۰ در بنیاد ایرج زند به نمایش گذاشته می‌شود.

این مستند ۳۵ دقیقه‌ای درباره زندگی و آثار منوچهر صفرزاده نقاش معاصر ایرانی است و با دعوت بنیاد ایرج زند از کارگردان این اثر، به نمایش گذاشته می‌شود.

سایه بریمانی مدیر بنیاد ایرج زند با اشاره به نقش تاثیرگذار منوچهر صفرزاده در هنر مدرن ایران گفت: منوچهر صفرزاده نقاش بسیار زبردست و پرکاری بود که آثار بسیار زیادی را در هنر مدرن ایران خلق کرده است. او در دهه ۶۰ با ایرج زند در آتلیه مشترکی در خیابان ملاصدرا کار می‌کردند. در همان زمان هم من شاهد بودم که از صبح زود تا دیروقت مداوم کار می‌کرد و در دورانی که کاغذ و بوم نقاشی سخت پیدا می‌شد، او نقاشی‌های خود را روی کاغذهای پرینترهای سوزنی می‌کشید و کمبود کاغذ برایش بهانه‌ای برای کار نکردن نبود.

بریمانی افزود: مش‌صفر در انتخاب سوژه‌هایش بسیار جسورانه عمل می‌کرد و بدون واهمه سراغ سوژه‌ها می‌رفت. او بسیار آزادانه کار می‌کرد و به تناسب موقعیت روزگار عمل نکرد. به معنای واقعی یک هنرمند رها بود.

منوچهر صفرزاده (زاده ۱۳۲۲) که خود را «مش صفر» می‌نامید، در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوره ابتدایی و متوسطه، وارد هنرستان هنرهای زیبای پسران شد. صفرزاده از شاگردان هانیبال الخاص در هنرستان بود که بعدا همکار او شد و آثاری ارزشمند با درون‌مایه‌ مشابه به ویژه در بحبوحه‌ انقلاب خلق کردند. او دیپلم نقاشی‌اش را در سال ۱۳۴۰ دریافت کرد و سپس در میان اولین گروه هنرجویان، وارد دانشکده تازه‌تاسیس هنرهای تزئینی شد اما پس از دو سال آن را رها کرد. او بیش از پنجاه سال از عمر خود را صرف نقاشی کرد و یکی از نقاشان تاثیرگذار در هنر مدرن ایران بود که ۲۹ آبان امسال درگذشت.