پلاتو هنر

ریدلی اسکات مطرح کرد؛
هوش مصنوعی یک بمب هیدروژنی است!

به گزارش پلاتوهنر، هالیوود یکی از صنعت‌هایی است که اعضای آن سرسختانه با هوش مصنوعی در جنگ هستند. بعد از به توافق رسیدن انجمن نویسندگان و بازیگران هالیوود با کمپانی‌ها بر سر استفاده از هوش مصنوعی و آرام شدن فضا، حالا ریدلی اسکات کارگردان فیلم «بلید رانر»، هوش مصنوعی را به «بمبی هیدروژنی» تشبیه می‌کند.

این کارگردان که خودش تعدادی فیلم با موضوع هوش مصنوعی ساخته است، طی مصاحبه‌ای با رولینگ استون عنوان کرد: من همیشه فکر می‌کردم که در نهایت دو گروه دنیا را کنترل خواهند کرد و به نظرم در همین مسیر قرار داریم.

او ادامه داد: ما باید هوش مصنوعی را محدود کنیم و نمی‌دانم که قرار است چگونه این کار را کنید. آنها یک سری صحبت‌هایی درباره اینکه «چگونه هوش مصنوعی را محدود کنیم؟» در دولت می‌کنند. شوخی‌تان گرفته؟ شما هیچ وقت محدودش نخواهید کرد. وقتی که هوش مصنوعی منتشر شد، دیگر منتشر شده است. اگر قرار بود من هوش مصنوعی را طراحی کنم، کامپیوتری می‌ساختم که اولین وظیفه‌اش، طراحی کامپیوتری هوشمندتر از اولی باشد.

کارگردان فیلم «ناپلئون» گفت: وقتی که این‌ها به یکدیگر ملحق شوند، در دردسر می‌افتید چون بعدش می‌توانند کل نظام پول الکترونیکی جهان را به دست بگیرند و خاموشش کنند. این اولین فاجعه‌ برای شما خواهد بود. هوش مصنوعی یک بمب هیدروژنی فنی است.

او تصریح کرد: چیزی غیرخلاقانه در داده وجود دارد. با این وجود، من همچنان نگران هستم.

ریدلی اسکات اولین کارگردانی نیست که نسبت به پیشرفت هوش مصنوعی نگران است. ویم وندرس کارگردان فیلم «روزهای عالی»، امسال در نشست خبری جشنواره فیلم لومیر عنوان کرد: با هوش مصنوعی همه چیز خیلی سریع تمام می‌شود. شما سه و یا چندتایی ایده می‌دهید و فردای همان روز، یک فیلمنامه جدید دارید؛ فیلمنامه‌ای که خیلی از مدیران اجرایی استودیوها می‌خواهند از آن استفاده کنند چون این همان چیزی بود که می‌خواستند و این برای فیلمنامه نویسان پایان کار است.

گیرمو دل تورو کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس مکزیکی هم پیش از این اعلام کرد که بیشتر نگران حماقت طبیعی آدم‌ها است و هوش مصنوعی فقط یک ابزار است.

بیشتر بخوانید:

ما هوش مصنوعی را نوعی تکامل می‌دانیم!