به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، در هفدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» کارگاه‌های مختلفی در بخش بین‌الملل برگزار می‌شود. این جشنواره میزبان ایگناسیو آگوئرو مستندساز برجسته اهل کشور شیلی است. فیلمسازی که قرار است در این دوره کارگاه «نقش صدا در روایت مستند» برگزار کند.

آگوئرو در سال 1952 در سانتیگو شیلی به دنیا آمد و در رشته‌های معماری و سینما در دانشگاه کاتولیک شیلی تحصیل کرد. بعد از ساخت چند فیلم به عنوان دانشجو، و شرکت در جنبش‌های جمعی هنری C.A.D.A، اولین فیلم مستندش را سال 1982 به نام «فراموش ناشدنی» (no olvider) ساخت. این فیلم جایزه بزرگ فستیوال فیلم پریکس را دریافت کرد.

فیلم بعدی او، «جوری که من دوستش دارم» (como me da la gana) چندان مورد توجه قرار نگرفت تا 30 سال بعد که قسمت دوم همین فیلم را ساخت و این بار به طور گسترده‌ای دیده شد.

در سال 1988، آگوئرو فیلم مستندی با نام «صد بچه در انتظار قطار» (cien nino esperando un tren) ساخت. این فیلم جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم هاوانا در سال 1988 را دریافت کرد.

ایگناسیو آگوئرو به موازات حرفه خود طی این سال‌ها به عنوان یک فیلمساز برای تلویزیون نیز کار می‌کند. دو سریال « نرودا، همه عشق» (Neruda all love) و «herida & asociados» را در سال 1998 ساخت. او همچنین در سال 1988 کارگردانی مشترک frinja del no را بر عهده داشت و در فیلم‌های مهمی مانندLa Recta  به عنوان بازیگر نقش ایفا کرد. او چهار بار برنده جایزه ملی ALTAZOR و برنده جایزه ملی Premio Pedro Sienna در سال 2019 شده است.

آگوئرو بنیانگذار انجمن ملی مستند شیلی است. آثار او را در بارسلونا، لاپاز، لیما، بوئنوس، آیرس، سیوداد مکزیکو، والدیویا، تریست، بیاریتز، پاریس پخش شده است. او همچنین چند کارگاه سینمایی در مکزیک، کاستاریکا، بارسلونا، بوئنوس آیرس، لاپاز، ریودوژانیرو، والدیویا، آنتوفاگاستا، سانتیاگو، لا سرنا، مولچن برگزار کرده است.

از آثار او دو کتاب به نام‌های «سینمای ایگناسیو آگوئرو، مستند به عنوان خواندن فضا» و «اتاق کار شخصی 2015» منتشر شده است.

او عضو هیئت داوران جشنواره فیلم هاوانا، جشنواره فیلم مستند سانتیاگو، جشنواره بین‌المللی فیلم والدیویا، جشنواره فیلم گوادالاخارا، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند یاماگاتا، جشنواره فیلم آمریکای لاتین در تریست، جشنواره بین‌المللی فیلم DocLisboa و جشنواره فیلم DocuMadrid بوده است .

آگوئرو سال 2019 جایزه بزرگ فید مارسی و جایزه بهترین فیلم آمریکایی لاتین در جشنواره بین‌المللی فیلم ماردل پلاتا را دریافت کرد. در سال 2022 او فیلم «یادداشت‌هایی برای یک فیلم» (Notas para una película) را منتشر کرد.

این استاد دانشگاه از سال 2013 در دانشگاه شیلی تدریس می کند. همچنین در دانشگاه، گروه ZERO de CONDUITE را مدیریت کرده که از سال 2014 کارگاه‌های آموزشی فیلم برای کودکان و معلمان مدرسه را برگزار می‌کنند. او در حال حاضر روی ساخت فیلم بعدی خود کار می‌کند.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از ۲۷  آذرماه تا دوم دی ماه در پردیس چارسو برگزار می‌شود.