به گزارش پلاتو هنر، گالری فر در حالی نخستین نمایشگاه خود را به آثاری از سیراک ملکونیان اختصاص می‌دهد که بیش از هشت سال از برپایی آخرین نمایشگاه انفرادی این چهره‌ شاخص نسل اول نقاشان انتزاع‌گرا در تهران می‌گذرد.

در این نمایشگاه که از سوم تا هفدهم آذر پذیرای اهالی هنر خواهد بود، حدود بیست اثر از ملکونیان به نمایش گذاشته خواهد شد؛ دو اثر مربوط به دهه‌های 50 و 60 میلادی و مابقی نیز آثار ده سال گذشته این نقاش.

داریوش فَر، مجموعه دار و موسس گالری فَر درباره چرایی اختصاص اولین نمایشگاه انفرادی این گالری به آثاری از سیراک ملکونیان گفت: من پنج سال پیش با آقای سیراک ملکونیان در منزل ایشان در کانادا آشنا شدم و از همان زمان تحت تأثیر شخصیت ایشان و فضای کاری‌شان قرار گرفتم و این آشنایی زمینه ساز تماس‌ها و مراودات بسیاری شد و می‌توانم بگویم مجموعه داری را با ایشان آغاز کردم.

این مجموعه دار که شمار زیادی از آثار هنرمندان مختلف را در مجموعه خود نگهداری می‌کند، با بیان این که ترجیحش برپایی اولین نمایشگاه گالری فر با آثاری از استاد ملکونیان بوده است، افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نمایشگاه آن است که تمامی آثار، سرتیفیکیت آقای ملکونیان را داراست؛ ضمن این که همه این آثار متعلق به مجموعه شخصی خودم است. از آن جا که این نمایشگاه را به خاطر علاقه شخصی‌ام به این هنرمند برگزار کردم، تعدادی از آثار به فروش نخواهد رسید و فقط به نمایش در خواهد آمد.

فر درباره ضرورت راه اندازی یک گالری جدید با وجود بی شمار گالری فعال در تهران ، بیان کرد: من احساسم از گالری‌هایی که در کشور فعالیت می‌کنند این است که برخی از آنها، در زمینه نمایش و ارائه آثار هنری ضعیف هستند و تعداد گالری‌هایی که استانداردهای نمایش آثار هنری را رعایت می‌کنند، اندک است. از دیگر سو، اغلب گالری‌ها به ارائه آثار هنرمندان جوان محدود شده‌اند و آثار پیشکسوتان را کمتر نمایش می‌دهند و این سبب شده است غایت عمده، بر خرید و فروش آثار هنرمندان پیشکسوت متمرکز شود.

موسس گالری فر با بیان این که تلاش کرده در برپایی نمایشگاه سیراک ملکونیان، شاخصه‌هایی همچون چیدمان حرفه‌ای و دقیق و نورپردازی اصولی را در کنار انتخاب آثارِ دارای کیفیت بالا رعایت کند، ابراز امیدواری کرد برپایی نمایشگاه‌های هنرمندان پیشکسوت به انقطاع نسلی در هنر ایران پایان ببخشد و به همّت هنرمندان جوان و حمایت هنرمندان پیشکسوت، جریانی مؤثر و مهم در هنر معاصر ایران شکل بگیرد.

گفتنی است سیراک ملکونیان متولد 1309، چهره‌ شاخص نسل اول نقاشان انتزاع‌گرا در جنبش مدرنیسم ایران است. او کارهای خود را با نقاشی آکادمیک و گرایش به فیگور آغاز کرد و طی مسیری چند ساله، نهایتاً به انتزاع کامل گرایید. ملکونیان شیفته طبیعت است؛ اما نه آن طبیعتِ آشنای مدرنیست‌هایی چون سهراب سپهری، بهجت صدر یا ابوالقاسم سعیدی. طبیعت او، نمودی شهودی از زمین دارد. آخرین نمایشگاه انفرادی این هنرمند سال ۱۳۹۴ در تهران برگزار شد.

علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه آثار سیراک ملکونیان می‌توانند از روز جمعه سوم تا 17 آذر به گالری فر به نشانی خیابان فرشته، خیابان بیدار، شماره 17 مراجعه کنند.