به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی جایزه «عکس ۵»، مراسم رونمایی از پوستر روز ملی سینما با حضور جمعی از اهالی سینما، فرهنگ و هنر روز گذشته سوم شهریور ساعت ۱۷ تا ۱۹ در گالری لانژ دایان برگزار شد.

در این مراسم تهمینه میلانی، محمد نیک بین، ستاره اسکندری، امیرحسین صدیق، علیرضا صمدی و… حضور داشتند.
در ابتدای مراسم مجری طیبه مونسان این برنامه را با یادی از ابراهیم گلستان به عنوان یکی از شاخص ترین و تاثیرگذار ترین افراد در حوزه  تصویر، فرهنگ و هنر معاصر آغاز کرد.

طیبه مونسان به نقل از آیدین آغداشلو در کتاب «سالهای آتش و برف» گفت: همیشه ابراهیم گلستان را معلم خود فرض کرده ام هر چند که به عمد و از روی نیت معلمی مرا نکرده است. به من نیاموخته است به قصد اما از او بسیار آموخته ام به سعی. هر اشاره اش دلیل راهی شده برایم اپرا را از جمله ای که گفته، بوستان سعدی را از بیتی که خوانده، نقاشی اسفندیار و سیمرغ آن شاهنامه مصور را از تورقی که کرده، همینگوی را از ترجمه ای و قابلیت معاصر شدن نثر کهن پیچیده و فاخر فارسی را از قصه هایی که نوشته است.

در ادامه مهدی شادی زاده دبیر جشنواره بین المللی جایزه «عکس ۵» بیان کرد: از آنجایی روز ملی سینما یکی از برنامه های خاص در همه جای دنیا محسوب می شود ما سعی کردیم برای شروع این مراسم در روز ۲۱ شهریور برای احترام به این روز خاص یک پیشواز فرهنگی داشته باشیم و برای اولین بار پوستر این رویداد فرهنگی با حضور تعدادی از هنرمندان رونمایی شود.

روز ملی سینماسپس بهداد نجفی عضو شورای سیاست گذاری این جشنواره تاکید کرد: فعالیت های هنری بین رشته ای علاوه بر ایجاد هم افزایی موثر بر خلاقیت و نوآوری در فعالیت های گوناگون به رشد و توسعه عمومی فرهنگ و هنر در سطح جامعه کمک چشمگیری می کند. با رویکرد مطالعه و بررسی این موضوع امسال در رویداد بزرگداشت روز ملی سینما به تعامل، همپوشانی و تاثیر متقابل هنرهای تجسمی و سینما و موضوع تخصصی تاثیر نقاشی بر موج نو سینمای ایران نیز پرداخته می شود.

در ادامه زهره حسنی طراح پوستر خاطرنشان کرد: پوستر به عنوان وسیله ای برای برقراری ارتباط، باید مبتنی بر فرهنگ و زبان آن جامعه باشد. طراح پوستر باید با توجه به پیام و موضوع آن بهترین شیوه تاثیر گذاری را تشخیص داده و برای آن راه حل بصری تجویز کند. حتی گاهی باید فراتر رفته و دست به خلاقیت بزند و در این مسیر نوآوری نماید. برای طراحی پوستر در درجه اول باید شناخت کافی از مخاطب هدف خود داشته باشیم. پوستر باید نظر مخاطبان هدف را به خود جلب و پیام و اطلاعات مورد نظر را با دقت و سرعت به آنها منتقل نماید. در این راستا اطلاعات باید بر اساس اهمیتشان رده بندی شود. پوستر باید در عین جذابیت، زیبایی و رعایت کلیه اصول طراحی گرافیک پیام کاملی در زمینه جشنواره به مخاطب برساند و گویا باشد.

روز ملی سینماوی افزود: معناسازی با اشیاء در تاریخ سینما سابقه ای دیرینه دارد. استفاده از اشیا در فیلم های سینمایی در وهله اول به عنوان لوازم و عناصر طراحی صحنه و در وهله دوم برای انتقال معانی می باشد. زمانیکه به سینمای یاسوجیرو اوزو پرداخته می شود از دو مورد سخن به میان می آید یکی قاب بندی های تصاویر و دیگری حضور پررنگ اندیشه “ذن “ در صحنه های مختلف فیلم هایش. در این پوستر با وجود اطلاعات ضروری زیاد و دو زبانه بودن آن سعی شده با چیدمان و ترکیب بندی مناسب تا حد ممکن از شلوغی بصری پرهیز شود. یکی از ویژگی طراحی گرافیک ژاپن نیز همین نکته است که از اِلمان های ساده و آرامش بخش استفاده می شود و همواره سعی می شود از پیچیده به نظر رسیدن طرح دوری شود. طراحی گرافیک ژاپنی چارچوب خاصی دارد و بسیار تمیز و حساب شده بوده و هر اِلمانی که هدف مشخصی نداشته باشد از طراحی حذف می شود.

همچنین علی فروغی مدیر موسسه فرهنگی هنری دیدنگار در پایان گفت: حفظ و بقای هر فرهنگی به واسطه مجموعه ای از فعالیت ها و ابزارهای فرهنگی در هر جامعه ای امکان پذیر است. در این میان سینما اگر نگوییم بهترین ولی یکی از موثرترین ابزارهایی است که به نهادینه سازی و انتشار فرهنگ جامعه کمک می کند.

مراسم روز ملی سینما ۲۱ شهریور با همکاری جشنواره بین المللی جایزه «عکس ۵»، گالری لانژ دیان و مجموعه دیدنگار در خانه هنرمندان برگزار می شود.

عوامل جشنواره عبارتند از لیلی گلستان شورای سیاست گذاری، مهدی شادی زاده دبیر جشنواره و شورای سیاست گذاری، بهداد نجفی اسدالهی شورای سیاست گذاری، علیرضا شادی زاده شورای سیاست گذاری، زهره حسنی مشاور هنری و طراح گرافیک، پریسا پارسا عکاس، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه.