به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، آئین افتتاح نمایشگاه مروری بر بازتاب جریان عاشورا در هنرهای تجسمی معاصر با عنوان «همچنان جاری» عصر روز گذشته چهارشنبه (۲۸ تیرماه) همزمان با آغاز ماه محرم با حضور محمد خراسانی‌زاده (مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران)، سید مصطفی زراوندیان(معاون هنری اداره کل هنرهای تجسمی)، شعیب حسینی مقدم (دبیر هیئت‌های اندیشه‌ورزی اداره کل هنرهای تجسمی و نمایشگاه‌گردان و دبیر هنری نمایشگاه)، جعفر واحدی (رئیس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر) و هنرمندانی چون عبدالحمید قدیریان، حسین نوری، نادیا مفتونی، رضا بانگیز، مرتضی گودرزی دیباج،منیژه آرمین، مینا صدری، حسین عصمتی، سید عبدالله حاجی سید حسن،کیومرث قورچیان،سعید معیری زاده،سهراب هادی،جواهرپور،مرتضی حیدری و… در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در این مراسم که با نواختن سنج و دمام همراه بود، محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری بر حضرت اباعبدالحسین (ع) گفت: حماسه عاشورا همچنان جاری است. عاشورا حماسه‌ای نیست که تنها در دل تاریخ مانده و گمشده شده باشد. این سوگ، قرین شور، شیدایی و احیای همه خوبی‌هاست و هنوز خون حسین(ع) در رگ‌های تاریخ جریان دارد.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران ادامه داد: نمایشگاه «همچنان جاری» گوشه‌ای از اتفاق تاریخی در جریان هنرهای معاصر ایران اسلامی است؛ هنر مردمی و عامه‌پسند خیالی‌نگاری و نقاشی قهوه‌خانه‌ای، نقاشی‌ها و پرده‌هایی که از شهری به شهر دیگر می‌رفتند و ماجرای این حماسه را برای مردم بازگو می‌کردند و امروز جایگاه و ارزش موزه‌ای پیدا کرده‌اند.

او بیان کرد: در گذر زمان، هنرمندان پس از انقلاب اسلامی موضوع و مفهوم آثار خود را از جریان عاشورا وام گرفته و ایستادگی مردم را با ایستادگی سیدالشهدا(ع) پیوند دادند. کربلا حرم حق است و هیچ‌کس را جز یاران امام حسین(ع) راهی به سوی حقیقت نیست و کربلا همچنان جاری است.

خراسانی‌زاده ضمن تقدیر از برگزارکنندگان نمایشگاه «همچنان جاری» بیان کرد: از کسانی که ایده این نمایشگاه را مطرح کردند، به‌ویژه آقای اسلامی کولایی مدیر پیشین موزه که باعث شدند چنین نمایشگاهی پس از حدود دو دهه در موزه‌ هنرهای معاصر تهران برپا شد، قدردانی می‌کنم. این موزه بی‌شک از مهم‌ترین موزه‌های هنری ایران و غرب آسیا و حتی جزو مهم‌ترین موزه‌های هنری دنیا محسوب می‌شود.

او عنوان کرد: اکنون پرچم حضرت سیدالشهدا(ع) در یک جریان هنری فاخر برافراشته شده است. جریانی که در یک بازه زمانی دو هفته‌ای اجرایی شد، درحالی‌که برای اجرای آن حداقل یک و ماه نیم زمان نیاز بود. نمایشگاه «همچنان جاری» دربرگیرنده آثاری از گنجینه‌ موزه هنرهای معاصر تهران، حوزه هنری سازمان تبلیغات انقلاب اسلامی و بخشی از موزه تعزیه استان مرکزی است.

در بخش دیگری از این آئین، شعیب حسینی‌مقدم دبیر هیئت‌های اندیشه‌ورزی اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نمایشگاه‌گردان و دبیر هنری نمایشگاه «همچنان جاری» به ارائه توضیحاتی درباره چگونگی برپایی این نمایشگاه پرداخت و گفت: در بخش اول نمایشگاه تلاش شده است آثاری از مکتب سقاخانه در عصر قاجار تا سال‌های معاصرتر ارائه شود.

او افزود: در بخش دوم نمایشگاه، نگاهی گذرا به تاثیر نمادهای شیعی و عاشورایی در نقاشی‌های مدرن ایران داشته‌ایم و در بخش آخر نمایشگاه نیز جریان عاشورا در برخی نقاشی‌های شاخص و موثری که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خلق شده‌اند، به نمایش گذاشته است.

در ادامه این مراسم، عبدالحمید قدیریان هنرمند شناخته‌شده رشته نقاشی در سخنانی بیان کرد: موضوع عاشورا و امام حسین (ع) یکی از مفاهیم عجیبی است که همه هنرمندان در همه سطوح با آن ارتباط برقرار می‌کنند، نام حسین (ع) قابلیت جذب دل‌ها را دارد و هنرمندان و همه آحاد مردم در تمام سطوح از آن بهره برد‌ه‌اند.

او بیان کرد: سال‌های متمادی است که در این حوزه تحقیق می‌کنم و همواره در پی پاسخ این پرسش بوده‌ام که چرا جریان عاشورا اینقدر قدرتمند است؟ عاشورا جدا از شور چه چیزی دارد؟ این جریان علاوه بر شور باید به شعور معرفتی و قرآنی تبدیل شود تا قدرت پیدا کند.

قدیریان گفت: عاشورا محملی است که باید در آن به دنبال امام حسین (ع) بگردیم. در محرم‌ به جای آنکه دنبال حسینیه بگردیم، به دنبال حسین (ع) باشیم که از آدم تا خاتم از ایشان بهره بردند. این کار هنرمندان است، نمایشگاه «همچنان جاری» ذکر است و در آن باید به دنبال امام حسین(ع) باشیم و از نور آن حضرت(ع) بهره ببریم.

در جریان افتتاح نمایشگاه «همچنان جاری» کارگاه آموزشی با موضوع نقاشی قهوه‌خانه‌ای توسط مهدی طالعی‌نیا احیاگرپرده‌های نقالی و نقاش قهوه خانه‌ای برپا شد.

نمایشگاه «همچنان جاری» مشتمل بر ۸۰ اثر است که در این میان، ۴۵ اثر از ۲۳ هنرمند متعلق به گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، ۲۳ اثر از ۹ هنرمند متعلق به گنجینه حوزه هنری سازمان تبلیغات انقلاب اسلامی، ۲ اثر متعلق به مجموعه شخصی مهدی طالع‌نیا و ۲۰ قطعه از ادوات و لوازم تعزیه متعلق به موزه دریایی اراک است.

در این نمایشگاه، آثار هنرمندانی چون محمدحسین حلیمی، محمود جوادی‌پور، روح‌الله مفیدی، محمد تجویدی، مرتضی ممیز، کاظم چلیپا، فرامرز پیلارام، رضا بانگیز، عبدالحمید قدیریان، رحیم ناژفر، محمد گنجی، حبیب‌الله صادقی، حسن اسماعیل‌زاده، پرویز کلانتری، سیدحسین تفتی، ابوالفضل عمومی، عباس بلوکی‌فر، علی‌اکبر لرنی، محمدعلی ترقی‌جاه، صادق تبریزی، رضا حمیدی، احمد خلیلی‌فرد، محمد فراهانی، حسین همدانی، مرتضی اسدی، حسین خسروجردی، مصطفی گودرزی، مرتضی گودرزی، غلامعلی طاهری، علی شیخی، ناصر پلنگی، کامیار صادقی و… در نمایشگاه «همچنان جاری» به نمایش درآمده است.

در بخشی از بیانیه هنری نمایشگاه «همچنان جاری» آمده است: «هنر نقش و رنگ نیز سهم خود را برای بیان نبرد خون و شمشیر ادا کرد و همچنان با شمایلی نو، از این حماسه سخن می‌گوید تا هنرهای تجسمی در این روزگار، قالبی گویا و رسا برای بیان حماسه عظیم عاشورا باشند. جریان این شیدایی، در گذر زمان، از نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای و پرده‌های نقالی گرفته، تا رد پایش در آثار مکتب سقاخانه و روایت‌های هنرمندانه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مشهود است.

«همچنان جاری» رویدادی است با رویکردی پژوهشگرایانه که این گنجینه را به دور از هر گونه پیش‌داوری‌، به تماشا و تدقیق در آورده تا بستری برای بازخوانی و بازاندیشی فراهم آورد.»

نمایشگاه «همچنان جاری» از ۲۹ تیر جاری تا ۲۲ شهریور به جز دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی از ساعت ۱۰ تا ۱۹ در موزه هنرهای معاصر تهران به نشانی خیابان کارگر شمالی، جنب بوستان لاله میزبان عموم علاقه‌مندان است.