به گزارش پلاتو هنر، خسرو شکیبایی در تاریخ هفتم فروردین ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد. پدر خسرو شکیبایی سرگرد ارتش بود و زمانی که خسرو فقط ۱۴ سال داشت، پدرش بر اثر بیماری سرطان از دنیا رفت.

خسرو شکیبایی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته بازیگری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پشت سر گذاشت. او برای نخستین بار در ۱۹ سالگی دز تئاتر حضور پیدا کرد و استعداد و ذوق هنری او باعث شد که به عباس جوانمرد نویسنده و کارگردان تئاتر معرفی شود.

همین موضوع سرنوشت خسرو شکیبایی را به عنوان بازیگر حرفه‌ای تئاتر رقم زد و از سال ۱۳۴۲ رسماً وارد این عرصه شد و در نمایش‌هایی از قبیل «همه پسران من»، «سنگ و سرنا»، «بیا تا گل برافشانیم» و «شب بیست و یکم» حضور پیدا کرد.

شکیبایی به خاطر صدای خاص و دلنشینی که داشت در سال ۱۳۴۷ وارد حرفه دوبلوری شد و مدتی نیز در این زمینه فعالیت داشت.

خسرو شکیبایی در سال ۱۳۵۳ برای اولین بار در فیلم کوتاهی به نام «کتیبه» به کارگردانی فریبرز صالح مقابل دوربین حاضر شد. او در سال ۱۳۶۱ زمانی که در نمایش «شب بیست و یکم» مشغول بازی بود، توانست توجه مسعود کیمیایی را به خود جلب کند. کیمیایی او را برای بازی در نقش کوتاهی از فیلم «خط قرمز» انتخاب کرد. حضور در همین فیلم سبب معرفی خسرو شکیبایی به عرصه سینما شد.

وی پس از تجربه فیلم «خط قرمز» تا سال ۱۳۶۸ در آثار متعددی بازی کرد، اما می توان گفت ایفای نقش در فیلم «هامون» به کارگردانی داریوش مهرجویی در سال ۱۳۶۸ نام خسرو شکیبایی را بر سر زبان‌ها انداخت. به گونه‌ای که برای بازی در این فیلم موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین از هشتمین جشنواره فیلم فجر شد و نگاه هنرمندان، منتقدان و مردم را به خود جلب کرد.

مهرجویی پس از تماشای تئاتر «شاهزاده و گدا»، به پشت‌ صحنه رفت و به خسرو شکیبایی، پیشنهاد بازی در نقش حمید هامون را داد.

خسرو شکیبایی همچنین جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر را برای ایفای نقش در فیلم «کیمیا» به کارگردانی احمدرضا درویش دریافت کرد. همچنین برنده جایزه ششمین جشن ماه نامه دنیای تصویر برای بازی در فیلم «کاغذ بی خط» به کارگردانی ناصر تقوایی شد و سومین جایزه سیمرغ خود را برای بازی در نقش عادل مشرقی در فیلم «سالاد فصل» به کارگردانی فریدون جیرانی به دست آورد.

همچنین خسرو شکیبایی موفق شد برای فیلم «اتوبوس شب» به کارگردانی کیومرث پوراحمد دیپلم افتخار دریافت کند. او در سال ۱۳۸۳ بعد از حدود ۲۲ سال از نخستین حضورش در فیلم مسعود کیمیایی، این بار در فیلم «حکم» در کنار استاد عزت الله انتظامی به ایفای نقش پرداخت.

شکیبایی در ۹ تیر ۱۳۸۷ موفق شد در دومین جشن منتقدان سینمایی جایزه یکی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب را به خود اختصاص دهد. وی همچنین بازیگر و گوینده تیزر بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر بود.

خسرو شکیبایی علاوه بر هنرنمایی در عرصه‌های تئاتر، سینما و تلویزیون برخی از اشعار شاعران نامی از جمله سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، محمدرضا عبدالملکیان و سید علی صالحی را به صورت دکلمه‌های زیبایی اجرا کرده است.

خسرو شکیبایی در عرصه تلویزیون نیز حضور موفقی داشت. در سال ۱۳۵۴ محمدرضا اصلانی از خسرو شکیبایی برای بازی در سریال «سمک عیار» دعوت کرد. بعد از آن نیز در سریال‌های دیگری از جمله «مدرس»، «کوچک جنگلی»، «روزی روزگاری»، «خانه سبز» و «تفنگ سر پر» به ایفای نقش پرداخت.

استاد خسرو شکیبایی مدت‌ها از عارضه سرطان کبد رنج می‌برد، سرانجام در ۴ صبح روز جمعه، ۲۸ تیرماه ۱۳۸۷ در سن ۶۴ سالگی بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان پارسیان تهران از دنیا رفت و در بهشت زهرا در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.

برخی از افتخارات و جوایز خسرو شکیبایی

برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در هشتمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «هامون»

برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «کیمیا»

برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در بیست و سومین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «سالاد فصل»

دریافت دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «اتوبوس شب»

نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «یک بار برای همیشه»

نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «سایه به سایه»

نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «کاغذ بی خط»

بازیگر منتخب ماندگارترین نقش تاریخ سینمای ایران برای بازی در نقش حمید هامون در فیلم «هامون»

برنده لوح زرین بهترین بازیگر مرد برای فیلم «کاغذ بی خط»

برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره بین المللی فیلم پیونگ یانگ برای فیلم «خواهران غریب»

برخی از آثار و فیلم‌های خسرو شکیبایی

خط قرمز

دادشاه

دزد و نویسنده

صاعقه

رابطه

ترن

شکار

عبور از غبار

جستجو در جزیره

هامون

ابلیس

بانو

سارا

یکبار برای همیشه

پرواز را به خاطر بسپار

بلوف

پری

درد مشترک

عاشقانه

خواهران غریب

سایه به سایه

زندگی

سرزمین خورشید

روانی

عشق شیشه ای

مزاحم

اثیری

حکم

ازدواج صورتی

سالاد فصل

عروسک فرنگی

دست های خالی

رئیس

حیران

شب

دل شکسته

نسکافه داغ داغ

بختک

آشیانه ای برای زندگی

سمک عیار

گذر خلیل ده مرده

روزی روزگاری

کوچک جنگلی

لحظه

تهران ۵۳

حماسه ایثار

میثاق خون

بوی گل های وحشی

سرزمین سبز

کاکتوس

باران عشق

شیخ بهایی

خانه سبز