به گزارش پلاتو هنر، علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی ایرانی در کنسرت ماقبل آخر فصل هنری اپرای مارینسکی در سنت پترزبورگ روسیه با اولین اجرای جهانی سوییت فلامنکو اثر مارتین خایمه آهنگساز اسپانیایی روی صحنه رفت.

مارتین خایمه آهنگساز اهل شهر مالاگا یعنی مرکز موسیقی فلامنکو است و این اثر را اختصاصا برای مجموعه موسیقی شرق و غرب علی رهبری در اپرای مارینسکی سنت پترزبورگ آهنگسازی کرده است و این قطعه را به پاس ۵ سال مدیریت هنری ارکستر فیلارمونیک مالاگا به علی رهبری هدیه کرده است.

علی رهبری که اکنون رهبر دایم مهمان اپرای مارینسکی سنت پترزبورگ روسیه است علاوه بر مالاگا مدیریت هنری ارکستر سمفونیک شهرهای بروکسل، پراگ و زاگرب را نیز به عهده داشته است.

در این فصل هنری که هفته آینده با کنسرت دوازدهم و ‌برنامه جدیدی خاتمه خواهد یافت، علی رهبری موسیقی شرق و غرب را انتخاب کرده و موسیقی فلامنکو، که در حقیقت همان موسیقی ای است که موسیقی شرق و غرب را بهم آمیخته است.

این کنسرت که روز جمعه ۲۳ تیر ماه برگزار شد، مانند تمام کنسرت های ۱۲ ماه گذشته علی رهبری برای تلویزیون روسیه نیز ضبط شد که با سوییت دافنیس و کلوعه، اثر موریس راول آهنگساز فرانسوی و سمفونی شماره ۱۰ اثر دیمیتری شوستاکوویچ آهنگساز روسی قرن بیستم خاتمه یافت.