به گزارش پلاتو هنر، مجری طرح و مدیر روابط بین‌الملل نمایش «مکبث زار» از اجرای ویژه این نمایش در آیین اختتامیه هجدهمین دوره فستیوال جهانی سن‌پترزبورگ خبر داد.

شبیر پرستار در این رابطه گفت: دبیر جشنواره سن‌پیترزبورگ پس از اجرای نمایش مکبث‌زار در جشنواره تئاتر فجر در ایران به شکل رسمی از نمایش مکبث زار دعوت می‌کند تا به عنوان اثر برگزیده انجمن منتقدان تئاتر روسیه در آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره جهانی تئاتر سن‌پترزبورگ به روی صحنه رود.

مجری طرح نمایش همچنین افزود: هجدهمین دوره فستیوال جهانی سن‌پترزبورگ دوم تا دوازدهم خرداد ماه برگزار سال جاری و با حضور آثار و نمایش هایی از کشورهای فرانسه، دانمارک، لهستان، استونی، آمریکا، ژاپن، بلغارستان، انگلیس، روسیه، گرجستان و… برگزار خواهد شد.

این فعال هنری در خصوص پیشینه این فستیوال تئاتری اظهار کرد: فستیوال جهانی تئاتر سن‌پیترزبورگ روسیه از سال ۲۰۰۰ میلادی هر سال میزبان برترین گروه‌های نمایشی از سراسر جهان بوده است و طبق بررسی‌های انجام شده، مطلع شدیم مهم‌ترین ویژگی این فستیوال، اجرای نمایش‌هایی با ساختار نو و بدیع است که توسط انجمن منتقدان تئاتر روسیه از سراسر جهان برگزیده می‌شوند.

او در پایان عنوان کرد: نمایش مکبث زار تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ هرشب به‌استثنای شنبه‌شب‌ها در سالن اصلی تئاترشهر به روی صحنه می‌رود و پس از آن تور جهانی مکبث زار آغاز خواهد شد.

نمایش «مکبث زار» نماینده کشورمان در این فستیوال جهانی، پیشتر اثر برگزیده فستیوال جهانی شب‌های مسکو و نمایش تقدیر شده در جشنواره مونیخ است و شرکت در جشنواره آونییون فرانسه و اجرا در انستیتو تئاتر گیتس مسکو،  دیگر حضورهای بین‌المللی این نمایش است که در کشورهای ارمنستان، آذربایجان و هند نیز اجرا شده است.

این نمایش سال گذشته در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر حضور پیدا کرد و در دو اجرای خود با استقبال تماشاگران روبرو شد و در بخش مللت  چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر دیپلم افتخار بهترین نمایش، طراحی لباس، بهترین موسیقی را دریافت کرد و کاندیدای بهترین کارگردانی نمایش نیز شد.

منبع: ایران تئاتر