به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، دهمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران و نمایش‌نامه‌های ترجمه‌شده به زبان فارسی که در قالب کتاب از فروردین‌ماه سال 1400 تا پایان اسفندماه سال 1401منتشر شده است، در دی ماه 1402 برگزار خواهد شد.

آثار حاضر در این رویداد در بخش‌های زیر انتخاب و معرفی خواهد شد:

1- نمایشنامه‌های تألیفی چاپ‌شده.

الف) نمایشنامه‌های غیر اقتباسی.

ب) نمایشنامه‌های اقتباسی.

2- نمایشنامه‌های ترجمه‌شده‌ چاپ‌شده.

3- ناشر برگزیده‌ ادبیات نمایشی.

براساس این گزارش، در فراخوان اعلام‌شده درباره‌ شرایط و مقررات این دوره آمده است:

– نمایش‌نامه‌ها باید به زبان فارسی نوشته و منتشرشده باشد.

– از نظر موضوعی محدودیتی در دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران وجود ندارد اما هم‌چون دوره‌های گذشته، آثار حوزه‌ ادبیات نمایشی کودک و نوجوان مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد.

در این دوره نمایشنامه‌هایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که باید چاپ اول آن‌ها مربوط به سال‌های 1400 و 1401 باشد.

– به برگزیدگان هر یک از بخش‌های هشتمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران در آیین پایانی این دوره، تندیس، لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

– نمایشنامه‌نویسان، مترجمان نمایشنامه و ناشران باید چهار نسخه از هر عنوان نمایشنامه‌ منتشرشده‌ خود را به دبیرخانه‌ دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران ارسال کنند.

در بخش دیگری از شرایط و مقررات دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران نوشته شده است: ملاک چاپ آثار، سال انتشار و  نوبت نخست چاپ، مندرج در شناسنامه‌ کتاب است. هم‌چنین منظور از نمایشنامه‌های اقتباسی، نمایشنامه‌هایی است که براساس متون داستانی، سینمایی، نمایشی، تاریخی، روایت، خاطره، زندگینامه‌، نامه، اشعار و هر متن دیگری نوشته می‌شود.

لازم به توضیح است همه‌ نمایشنامه‌های منتشرشده به صورت کتاب، براساس اطلاعات آمار مؤسسه‌ خانه‌ کتاب و ادبیات ایران، وارد این ارزیابی فرهنگی هنری خواهند شد.

این گزارش در پایان، گاه‌شمار دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را به شرح ذیل اعلام کرده است:

۱- انتشار فراخوان: 12 اردی‌بهشت‌ماه 1402

۲- پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه: 31 مردادماه 1402

۳- آغاز داوری آثار: 4شهریورماه 1402

۴- اعلام اسامی نامزدها: 1دی‌ماه 1402

۵- آیین پایانی: 5 دی‌ماه 1402

علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد ملی_ ‌فرهنگی می‌توانند آثار خود را به نشانی دبیرخانه‌ این دوره واقع در تهران، خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر (جنوبی)، نبش خیابان استاد خسرو شکیبایی، ساختمان آفتاب، طبقه‌ اول، خانه‌ تئاتر ارسال کنند یا برای اطلاعات بیش‌تر با شماره  تلفن‌های 02166487871 و 02166487872 تماس بگیرند.