به گزارش پلاتو هنر، امروز پانزدهم فروردین ماه زادروز فریده سپاه منصور بازیگر خاطره ساز و دوست داشتنی سینما، تئاتر و تلویزیون است.

فریده سپاه منصور در سال 1326 در تهران به دنیا آمد و فعالیت هنری خود از  اواخر دهه 40 با بازی در نمایش «پرومته در زنجیر» آغاز کرد.

این هنرمند نزدیک به 12 سال به طور مستمر در تئاتر به ایفای نقش پرداخت و پس از آن با بازی در فیلم سینمایی «رد پایی بر شن» به کارگردانی محمدرضا هنرمند پا به دنیای تصویر گذاشت.

سپاه منصور همسر هوشنگ توکلی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون است. آشنایی این دو هنرمند از تمرین‌های بی سرانجام نمایش «آنتیگون» به کارگردانی توکلی آغاز شد. تمرین‌هایی که سرانجام به پیشنهاد ازدواج توکلی از سپاه‌منصور و ازدواج آن‌ها منجر شد.

بازی در تله تئاترهایی مانند «لومومبا» به کارگردانی هوشنگ توکلی، «دیدار در غبار» به کارگردانی سیدضیا الدین دری و «خواستگاری» به کارگردانی محمد رحمانیان، «هتل پلازا» به کارگردانی کوروش نریمانی و «خانم سوئیج عزیز» به کارگردانی محمد یعقوبی بازی در نمایش‌های صحنه‌ای چون «تراس» «ترن» و «دون کامیلو» تنها بخشی از حضور این هنرمند در عرصه تئاتر است.

فریده سپاه منصور در طی سال‌های فعالیت خود در آثار سینمایی مانند «قادعده بازی»، «ساحره»، «مارمولک»، «گل یخ» و ….نیز به ایفای نقش پرداخته است.

بازی در نقش «مش مریم» در فیلم سینمایی «مهمان مامان» داریوش مهرجویی از به یادماندنی ترین نقش های این هنرمند در سینماست که فارغ از مقبولیت کلی این فیلم سینمایی بازی تک تک بازیگران آن هیچ گاه از ذهن علاقه‌مندان به هنر هفتم پاک نخواهد شد.

«مش مریم» زنی حساس با لهجه شیرین کردی‌اش که با بازی روان، بدون اغراق و بی پیرایه فریده سپاه منصور به شخصیتی دوست داشتنی در «مهمان مامان» تبدیل شده است.

و اما فریده سپاه منصور بار دیگر با بازی در نقش «مه لقا خانم» سریال «نون.خ» به کارگردانی سعید آقاخانی توانست خاطراتی شیرین برای مخاطبان رقم بزند به گونه ای که با وجود عدم حضور او از فصل دوم سریال همچنان با آوردن نام «مه لقا خانم» تصویر مهربان، پر قدرت و دوست داشتنی سپاه منصور در ذهن مخاطبان نقش می بندد.

قطعا شخصیت پردازی «مه لقا خانم» در سریال «نون خ» مانند سایر کاراکترهای این سریال با دقت خلق شده است اما این آفرینش بصری بازیگر است که در مرحله دوم با جان بخشی و آفرینش نقش در ذهن مخاطبان ماندگار خواهد شد و سپاه منصور آنچنان شیوا و روان به این آفرینش پرداخته که نام او مساوی است با تصویری ماندگار.

در زادروز این هنرمند پیشکسوت، باسابقه و توانمند عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون برای ایشان آروزی سلامتی و عمر طولانی داریم.