به گزارش پلاتو هنر به نقل از نیویورک تایمز،‌ ریوئیچی ساکاموتو آهنگساز برجسته ژاپنی و موسس گروه موسیقی «یلو مجیک ارکسترا» که خلق موسیقی فیلم‌هایی همچون «آخرین امپراتور»‌،‌ «آسمان سرپناه»‌ و «از گور برخاسته»‌ را در کارنامه دارد روز سه‌شنبه در سن ۷۱سالگی درگذشت.

تاریخ درگذشت ساکاموتو» در صفحه اینستاگرام او منتشر شد ولی جزئیات بیشتری اعلام نشده است. این آهنگساز در ژانویه سال ۲۰۲۱ اعلام کرده بود که به سرطان مبتلا شده است و مراحل درمان را طی می‌کند.

ساکاموتو که در موسیقی ارکستر، آهنگ بازی‌های ویدئویی و تکنوازی پیانو فعالیت داشت،  موسیقی‌های عمیق،‌ گیرا و عاطفی خلق می‌کرد. او علاوه بر اینکه آلبوم‌های انفرادی متعددی را تولید کرده است با موسیقی‌دان‌های مختلفی در ژانرهای گوناگون موسیقی همکاری کرد و یک جایزه اسکار، یک جایزه بفتا، یک جایزه گرمی و دو گلدن گلوب دریافت کرد.

او در اواخر دهه ۷۰ اوایل دهه ۸۰ میلادی با گروه موسیقی «یلو مجیک ارکسترا» به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.

شهرت ساکاموتو در اوایل دهه ۸۰ میلادی زمانی بیشتر شد که ناگیسا اوشیما،‌ کارگردان ژاپنی از او خواست با وجود نداشتن هیچ سابقه بازیگری در فیلم «کریسمس مبارک، آقای لارنس» با دیوید بویی همبازی شود و موسیقی متن این فیلم را نیز خلق کند. موسیقی این فیلم در نهایت به یکی از مشهورترین آثار ساکاموتو تبدیل شد.

این آهنگساز بعدها با برناردو برتولوچی برای ساخت موسیقی فیلم‌هایی همچون «آخرین امپراتور»،‌ «آسمان سرپناه»‌ و «بودای کوچک» همکاری کرد و «ساکاموتو»‌ در نهایت موفق شد برای موسیقی فیلم «آخرین امپراتور»‌ جایزه اسکار را در سال ۱۹۸۸ میلادی کسب کند.

ریوئیچی ساکاموتو در هفدهم ژانویه سال ۱۹۵۲ میلادی در توکیو متولد شد. پدر او یک ویراستار ادبی شناخته‌شده و مادرش طراح کلاه‌های زنانه بود. او یادگیری پیانو را از سن ۶ سالگی آغاز کرد و کمی بعد به سراغ آهنگسازی رفت. ساکاموتو در سال ۱۹۷۸ میلادی نخستین آلبوم انفرادی‌ خود را با عنوان «هزاران چاقو» منتشر کرد.

منبع: ایسنا