به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، گرامی‌داشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی، دوشنبه هفتم اسفند در شهرستان خوی برگزار شد.

این مراسم، به همت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، با هدف همراهی، حمایت و بهبود شرایط روحی مردم و هنرمندان زلزله‌زده خوی، ساعت 13:30 امروز در شهرداری خوی برگزار شد.

علیرضا نوروزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، جواد ساجدی‌نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری خوی و حجت‌الاسلام حجت قاسم‌خانی، امام جمعه شهرستان خوی، از حاضران در این رویداد هنری بودند.

جواد ساجدی‌نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی شهرستان خوی، در ابتدای این مراسم ضمن تبریک روز جهانی تئاتر از اهمیت و جایگاه آیین‌ها و سنت‌های نمایشی ایران از جمله معرکه‌گیری، شبیه‌خوانی و داستان‌های فولکلوریک سخن گفت.

در ادامه، اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، ضمن خواندن پیام کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی گفت: شعار ما در اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران، نگاه عدالت‌محور و‌ توجه ویژه به تئاتر استان‌ها است و با همین نگاه، بزرگ‌ترین روز برای خانواده تئاتر را در کنار مردم و هنرمندان عزیز شهرستان خوی برگزار کردیم.

سپس علیرضا نوروزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با ارائه گزارش عملکرد تئاتر استان در سال ۱۴۰۱ گفت: ارتقای فضای آموزشی، تولید متون بومی، آموزش هنر برای همه و آموزش تولید محور از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های ما در سال 1402 خواهد بود.

حجت‌اسلام قاسم‌خانی، امام جمعه شهرستان خوی، از دیگر سخنرانان این مراسم، با اشاره به نقش هنر در جامعه، از مسئولیت خطیر هنرمندان در قبال جامعه، تغییر نسل‌ها، مسائل تربیتی و دینی سخن گفت.

او گفت: هنر حقیقی فاخر در راستای انسان‌سازی، آگاهی‌سازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

پخش پیام ویدیویی اسماعیل خلج، بازیگر و کارگردان پیشکسوت به مناسبت روز جهانی تئاتر، اجرای آیین‌های «تکم‌گردانی» و «عاشیق‌خوانی» و همچنین قرائت پیام روز جهانی تئاتر توسط سیدجلیل آغداشی از پیشکسوتان تئاتر استان آذربایجان غربی، از دیگر برنامه‌های مراسم روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در شهرستان خوی بود.

در بخشی از این مراسم، از سیدجلیل آغداشی، پیشکسوت تئاتر استان، امید خاک‌پور، رییس انجمن هنرهای نمایشی این استان و ناصر بیضایی، دیگر هنرمند تئاتر آذربایجان غربی تقدیر شد.

آیین نکوداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در شهرستان خوی با اجرای نمایش خیابانی «نوروزخوانی کوسا اویونی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار، بعدازظهر دوشنبه هفتم فروردین به پایان رسید.