به گزارش پلاتو هنر، حمید مهرآرا، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در سال ۱۳۲۲ در خرمشهر متولد شد.

در کارنامه هنری او به عنوان یک بازیگر، کارهای زیادی ثبت نشده است اما ایفای نقش در مجموعه‌های تلویزیونی چون «امیرکبیر»، «آرایشگاه زیبا»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «روزگار جوانی»، «پدر سالار»، «روشن تر از خاموشی»، «کهنه سوار» و «مدار صفر درجه» به خوبی جایگاه او را عرصه هنر تصویر نمایان می کند.

با کارنامه درخشانی که برای این بازیگر ثبت شده است اما شروع حمید مهرآرا در عرصه بازیگری بیش از همه قابل توجه است.

سریالی به نام «داستان راستان» آغازگر راه مهرآرا بود. همان طور که از نام این مجموعه بر می آید، بر اساس کتاب «داستان راستان» اثر شهید مطهری ساخته شده بود و در هر قسمت، داستانی از این کتاب را در قالب نمایشی پندآموز و اخلاقی به تصویر می‌کشید.

داستان راستان را اکبر حر و هوشنگ پاکروان در سال‌های ۱۳۶۱-۱۳۶۰ کارگردانی کردند و از شبکه یک پخش شد.

از نکات قابل توجه در این مجموعه تلویزیونی، حضور داوود میرباقری به عنوان بازیگر بود. هنرمندی که بعدها بیشتر در مقام کارگردان، سریالهایی چون «امام علی (ع)»، «مختارنامه»، «معصومیت از دست رفته» و این روزها «سلمان فارسی» را از وی شاهد بوده ایم.

ولی الله مومنی و شهروز ملک آرایی دو دوبلور برجسته و فقید کشورمان هم نقش های دیگر این سریال را در کنار مهرآرا بازی می کردند و بهروز افخمی هم یکی از تدوینگران سریال «داستان راستان» بود.

بازی در نمایش‌های «پیروزی در شیکاگو»، «زنگ بیداری» و «شعبده‌باز» هم از جمله فعالیت‌های حمید مهرآرا در عرصه تئاتر و تله تئاتر هستند.

«پیروزی در شیکاگو» به کارگردانی داوود رشیدی از مشهورترین آثار صحنه‌ای حمید مهرآرا بود که در سال ۱۳۷۰ در کنار خود رشیدی به نقش‌آفرینی پرداخت.

مرحوم مهرآرا معلم بازنشسته دبیرستان خدمات خرمشهر و مجتمع ابرار تهران بود. او علاوه بر بازیگری دبیر زبان انگلیسی هم بود.

اعلام خبر درگذشت این بازیگر بسیاری را غمگین و متاثر کرد. حتی برخی رسانه ها چنین نوشتند که رنج حمید مهرآرا به پایان رسید؛ اما چرا؟!

این هنرمند به مدت هشت سال به بیماری دیابت مبتلا بود و همین بیماری در نهایت مسبب مرگش شد. در سال ۱۳۹۱ بر اثر پیشرفت این بیماری و بنا به صلاحدید پزشکان معالج، یک پای او قطع شد و سپس در دی ۱۳۹۲ بر اثر نداشتن تحرک، پزشکان ناچار شدند تا پای دیگر او را نیز قطع کنند. حمید مهرآرا سرانجام هشتم فروردین ماه سال ۱۳۹۳ در سن ۷۱ سالگی چشم از جهان فرو بست.