به گزارش پلاتو هنر، حمیدرضا نعیمی قصد داشت نمایش «فردریک» را با بازی بازیگرانی چون فرهاد آییش، امیرحسین رستمی و … در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه ببرد اما ظاهرا اجرای این نمایش بلاتکلیف مانده است.

این کارگردان تئاتر مدت‌هاست رویای اجرای نمایش «فردریک» نوشته اریک امانوئل اشمیت را در سر می‌پروراند و برای اجرای این نمایش قول و قراری هم با تئاتر شهر گذاشته و بر مبنای آن، با بازیگران موردنظرش هم گفتگو کرده است اما به گفته او، اجرای این نمایش در هاله‌ای از ابهام است.

نعیمی که پیش‌تر با اجرای نمایش‌های «سقراط» و «شوایک»، دو تجربه موفق با فرهاد آییش داشته، تصمیم می‌گیرد این کامیابی را در نمایش سوم هم رقم بزند. او به جز آییش با امیرحسین رستمی، بهناز نازی، کتانه افشاری‌نژاد، کامبیز امینی و چند بازیگر شناخته‌شده دیگر وارد گفتگو می‌شود و هماهنگی‌های لازم صورت می‌پذیرد اما درست در زمانی که به نظر می‌رسد گروه اجرایی باید وارد مرحله تولید شود، ناگهان همه چیز به حالت تعلیق درمی‌آید.

نعیمی که حالا دیگر امید چندانی به اجرای این نمایش ندارد، درباره سرانجام آن می‌گوید: تابستان امسال، همان زمانی که آقای سید جواد طاهری تازه به تئاتر شهر آمده بودند، برای اجرای این نمایش در خرداد و تیر ۱۴۰۲ توافق کردیم. نامه‌نگاری‌ها و همه کارها انجام شد و متن را هم مجدداً ارایه کردم که گفتند مشکلی ندارد. دوستان پیش از برگزاری جشنواره تئاتر فجر پیگیر زمان تمرین بودند که خواستم جلسه‌ای بگذاریم و توضیح دادم این نمایش کاری است بزرگ که گروهی حدود ۷۰ نفره دارد و درخواست کردم مرکز هنرهای نمایشی بدون پرداخت ریالی دستمزد به اعضای گروه، هزینه تولید کار را که شامل دکور و لباس، پوستر و بروشور و پذیرایی می‌شود، بر عهده بگیرد.

او ادامه می‌دهد: در آن جلسه عنوان کردم که می‌توانم ضمانت بدهم دستمزد تمام اعضای گروه را از محل گیشه بپردازم اما به عنوان یک کارگردان که فقط در کار تدریس هستم، نمی‌توانم پیش از شروع اجراها، هزینه تهیه دکور و لباس را تقبل کنم. این درخواست من برای اجرای این نمایش بود اما دوستان به هیچ‌وجه حاضر به پذیرش آن نشدند.

نعیمی می‌گوید: به من پیشنهاد کردند دنبال تهیه‌کننده‌ای بروم که بتواند هزینه تولید کار را بپردازد و من هم تلاش می‌کنم اما هیچ ضمانتی نیست که در این کار موفق بشوم. به هر حال قرار نیست برای انجام یک کار فرهنگی دست به دامن کسی بشوم که کوچک‌ترین مناسبتی با فرهنگ و هنر ندارد چون در این صورت، باید به هر چیزی تن بدهیم و طبیعتا محصولی که با این شرایط به اجرا برسد، دیگر تئاتر نخواهد بود و این خودش عین بی‌فرهنگی و نقض غرض است. بنابراین با اینکه مشتاق کار هستم و اطمینان دارم گروهی که انتخاب کرده‌ام، با اقبال تماشاگران مواجه می‌شوند، اگر تهیه‌کننده مناسبی پیدا نکنم، از خیر اجرای این نمایش می‌گذرم. همچنانکه در دوران کرونا هم یک بار دیگر، اجرای این نمایش را منتفی کردم و حالا حمایت نکردن دولت از تئاتر، آن را دوباره ناکام می‌کند.

او که چندان به اجرای این نمایش امیدوار نیست، این حسرت را دارد که «فردریک» با مایه‌هایی که دارد، می‌تواند رونق‌بخش سالن‌های تئاتر شود.

لازم به یادآوری است که نمایشنامه «فردریک» نوشته اریک امانوئل اشمیت، نویسنده شهیر فرانسوی است و شهلا حائری آن را ترجمه کرده است. از این نویسنده پیش‌تر اجراهای موفقی همچون «خرده جنایت‌های زناشوهری»، «ابراهیم آقا و گل‌های قرآن»، «نوای اسرارآمیز»،«مهمانسرای دو دنیا»، «اسکار و خانم صورتی» را در تئاتر دیده‌ایم.

منبع :ایسنا