به گزارش پلاتو هنر، پنجمین جشنواره ملی تئاتر کمدی خندستان، پنج‌شنبه 11 اسفند با اعلام اسامی برگزیدگان در ۳ بخش بیرونی آزاد، بیرونی ویژه (زاینده‌رود) و صحنه‌ای به کار خود پایان داد. در این مراسم، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، مدیران هنری استان اصفهان، هنرمندان و شرکت‌کنندگان جشنواره در تالار هنر اصفهان حضور داشتند.

مجتبی شاهمردای، دبیر جشنواره ملی تئاتر کمدی خندستان در آیین پایانی این رویداد گفت: «امیدوارم هنرمندان در کنار زاینده رودی که آب آن در حال کم شدن است، روزهای خوبی را در جشنواره خندستان طی کرده باشند و این پیام را فراموش نکنند که زاینده رود نیازمند همدلی همه ماست که امیدواریم دوباره این رود جاری شود.»

او ادامه داد: «جشنواره خندستان در اصفهان اهمیت ویژه‌ای دارد هم از این منظر که هنر تئاتر و تئاتر کمدی در اصفهان قدمت دارد و هم اینکه هنرمندان کشوری بسیاری را خطه اصفهان داراست. امیدواریم این جشنواره بتواند برای آوردن تئاتر به سبد فرهنگی خانوار، نقش بازی کند.»

این هنرمند افزود: «تئاترهای محیطی که در سطح شهر در جشنواره خندستان برگزار شد، با استقبال خوب خانواده‌ها مواجهه شدند. اصفهان طی این روزها به مدد اجراهای بانشاط در جشنواره تئاتر ملی خندستان، شهری بانشاط‌تر بود.»

اصفهان، شهر کمدی

در ادامه این آیین، ایوب آقاخانی، دبیر پنجمین جشنواره ملی تئاتر خندستان، با اشاره به اینکه اصفهان جغرافیایی است که از ریگ ریگ دشت‌های پهنش کمدی می‌روید، گفت: «همین است که این شهر را به مهد ژانر کمدی کشور تبدیل کرده است.»

او ادامه داد: «در وهله اول تصور نمی‌شد که در این فاصله زمانی بتوان برنامه‌ای با این وسعت برگزار کرد، اما جشنواره خندستان با همت شهرداری اصفهان اجرا شد و اهالی تئاتر کمدی کشور را در قالب یک رویداد ملی دورهم جمع کرد.»

دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر کمدی خندستان با بیان اینکه هنرمندان نمایش کمدی به معنای واقعی کار جهاد فرهنگی انجام می‌دهند، گفت: «این جهاد، نشاندن لبخند بر لب بر مردم است. برگزاری جشنواره خندستان نیز یک کار جهادی فرهنگی است، زیرا در کمتر از دو ماه رویدادی در ژانر کمدی و در سطح ملی در کشور برگزار شد.»

آقاخانی برگزاری جشنواره خندستان را یک کار نشدنی دانست و افزود: «شهرداری اصفهان این کار نشدنی را انجام داد و به همین دلیل شهرداری اصفهان را باید به‌عنوان الگوی شهرداری‌های کشور در حمایت از تئاتر به‌ویژه کمدی شناخت و دیگر مدیران شهری کشور باید از این مجموعه برای حمایت از تئاتر الگو بگیرند.»

او توضیح داد: «شهرداری‌ها یا از روی جهالت یا کاهلی از تئاتر شهر خود حمایت نمی‌کنند و این وظیفه هنرمندان عرصه نمایش است که این دو ویژگی منفی را با آگاهی‌بخشی از شهرداری‌ها بزدایند. هر شهر باید ژانر کمدی را بر اساس جغرافیای خود تعریف کند، مثل اصفهان که ژانر کمدی را بر اساس موقعیت جغرافیایی خود انتخاب کرد و امروز می‌توان گفت اصفهان در حال تبدیل‌شدن به برند در عرصه بین‌المللی در حوزه تئاتر کمدی است.»

کم‌توجهی به تئاتر کمدی

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی هم در مراسم اختتامیه جشنواره خندستان، در سخنانی کوتاه گفت: «در زمانی که تئاتر کمدی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، جشنواره تئاتر کمدی خندستان در شهر زیبای اصفهان پدید آمد، امیدوارم در آینده هم به بهترین شکل ممکن انجام شود.»

او ادامه داد: «امیدوارم در دوره های بعدی جشنواره خندستان، شاهد حضور هر چه بهتر کارهای هنرمندان در این جشنواره کمدی باشیم.»

در ادامه این آیین پایانی، برترین‌های جشنواره در سه بخش معرفی شدند.

بخش بیرونی آزاد

در بخش بیرونی آزاد، ۱۳ اثر برای شرکت در بخش رقابتی جشنواره انتخاب و توسط آرش دادگر، رضا فیاضی و هادی کیانی مورد داوری قرار گرفته بودند که اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شد:

بروشور

حسین کاظمی برای نمایش «آستامیوفن با طعم کدئین» شایسته تقدیر شناخته شد.

بابک فلاح برای نمایش «۲۵ متر آرزو» جایزه برگزیده را دریافت کرد.

طراحی لباس

مارال ایزدبخش برای نمایش «قهرمان کیست؟» موفق به کسب رتبه برگزیده شد.

موسیقی

احمد جعفری برای نمایش «مستند پخش نشده میرزا» شایسته تقدیر شناخته شد و علی خاتمی‌، برای دو نمایش «چیزمیز» و «قهرمان کیست» موفق به کسب رتبه برتر شد.

طراحی فضا

سیدپویا امامی برای نمایش «۲۵ متر آرزو» شایسته تقدیر شناخته شد و رضا ملکی، برای نمایش «خرس‌های پاندا» موفق به کسب رتبه برتر شد.

بازیگری مرد

ابراهیم حاج‌حیدری برای نمایش «خرس‌های پاندا» و امین وحیدی‌پور برای نمایش «مستند پخش نشده میرزا» شایسته تقدیر شناخته شدند.

مهدی داوری برای نمایش «دستکاری» و «مستند پخش نشده میرزا» موفق به دریافت رتبه سوم شد.

سیدپویا امامی برای نمایش «قهرمان کیست» و نمایش «۲۵ متر آرزو» موفق به دریافت رتبه دوم شد.

احمد سمیعی برای نمایش «قهرمان کیست» رتبه اول را کسب کرد.

بازیگری زن

ساره کیادربندسری برای نمایش «نامه» شایسته تقدیر شناخته شد.

حسنا قبادی برای نمایش «چیزمیز» موفق به دریافت رتبه سوم شد.

نجمه محرابی برای نمایش «استامینوفن با طعم کدئین»، رتبه دوم را کسب کرد.

مارال ایزدبخش برای نمایش‌های «قهرمان کیست؟» و  «۲۵ متر آرزو»، موفق به دریافت رتبه اول شد.

نویسندگی

سید پویا امامی برای نمایش «۲۵ متر آرزو» شایسته تقدیر شناخته شد.

هما پارسایی‌سرشت برای نمایش «مستند پخش نشده میرزا»، رتبه سوم را کسب کرد.

مارال ایزدبخش و رضا بهرامی برای نمایش «قهرمان کیست؟» موفق به دریافت رتبه دوم شدند.

احمد سمیعی برای نمایش «دستکاری»، رتبه اول را دریافت کرد.

کارگردانی

حسنا قبادی برای نمایش «چیزمیز» موفق به کسب رتبه سوم شد.

رضا مالکی برای نمایش «خرس‌های پاندا»، رتبه دوم را از آن خود کرد.

احمد سمیعی برای نمایش مستند «پخش نشده میرزا» موفق به کسب رتبه اول شد.

بخش بیرونی ویژه (زاینده‌رود)

در بخش بیرونی ویژه (زاینده‌رود) ۱۳ اثر برای شرکت در بخش رقابتی جشنواره انتخاب شدند و توسط منوچهر اکبرلو، جواد انصافی و مهدی شهداد مورد داوری قرار گرفتند که بنا به نظر هیئت‌داوران برگزیدگان بخش محیطی جشنواره به شرح ذیل اعلام شد:

بروشور

نازنین زمانی برای نمایش «حکایت‌های آبکی» موفق به کسب رتبه برتر شد.

طراحی فضا

کیانوش احمدی برای نمایش «در مسیر زاینده‌رود»  موفق به کسب رتبه برتر شد.

طراحی لباس

مهدی مزدارانی برای نمایش «مرثیه‌ای برای زاینده‌رود» موفق به کسب رتبه برتر شد.

موسیقی

ارشیا باقرصاد برای آهنگ‌سازی سه نمایش «قوچستون»، «ک مثل کریم» و «حوالی ۱۴۰۰ به روایت ۱۵۰۰» رتبه برتر این بخش را کسب کرد.

بازیگری زن

هما پارسایی سرشت برای نمایش «آخرین بازمانده» موفق به دریافت رتبه سوم شد.

نرگس خاککار برای نمایش «کالبد شکافی یک اتفاق»، رتبه دوم را از آن خود کرد.

آرزو کریمی‌زند برای نمایش «حکایت‌های آبکی» موفق به کسب رتبه رتبه اول شد.

بازیگری مرد

مهدی داوری برای نمایش «آخرین بازمانده» رتبه سوم را دریافت کرد.

رحیم ملکی برای نمایش «قوچستون» و محمد قدیمی برای نمایش «حکایت‌های آبکی» به طور مشترک موفق به دریافت رتبه دوم شدند.

مصطفی کولیوندی برای نمایش‌های «مجلس‌نامه پطروس فداکار» و «کالبدشکافی یک اتفاق» موفق به کسب رتبه اول شد.

کارگردانی

آدینه رحیم‌نژاد برای نمایش «حکایت‌های آبکی» شایسته تقدیر شناخته شد.

هما پارسایی‌سرشت برای نمایش «آخرین بازمانده» موفق به کسب رتبه سوم شد.

علیرضا شمس و سامان شکیبا برای نمایش «مرثیه‌ای برای زاینده‌رود» موفق به دریافت رتبه دوم شد.

سعید الهیاری برای نمایش «قوچستون» موفق به کسب رتبه اول شد.

نمایشنامه‌نویسی

مجتبی خلیلی برای نمایش حکایت‌های آبکی موفق به دریافت رتبه سوم شد.

سعید نظری برای نمایش «قوچستون» موفق به کسب رتبه دوم شد.

احمد کریمی برای نمایش «آخرین بازمانده» موفق به کسب رتبه اول شد.

بخش صحنه‌ای

در بخش صحنه‌ای نیز ۱۴ اثر برای شرکت در بخش رقابتی برگزیده و توسط فرهاد قائمیان، بهرام ابراهیمی، شهرام زرگر، رسول هنرمند و احسان جانمی داوری شدند. اسامی برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام شد:

بروشور

امید مجیدی برای نمایش «آخرین نامه» رتبه برگزیده را دریافت کرد.

طراحی نور

امین امیدی‌راد برای نمایش «کمین ژاله» موفق به دریافت رتبه برگزیده شد.

طراحی لباس

علی نخعی و مهدی حشمتی برای نمایش «تاکسیدرمی» رتبه برتر را دریافت کرد.

طراحی گریم

فرزانه میرزایی و محدثه میررفیعی، برای نمایش «پهلوان قلیچ» موفق به دریافت رتبه برگزیده شدند.

طراحی صحنه

احمد رضا آخوندزاده برای نمایش «جویندگان طلا» شایسته تقدیر شناخته شد و مرتضی نجفی برای نمایش «ماجرای سگ مرده» موفق به دریافت رتبه برگزیده شد.

موسیقی

محمد نادری برای نمایش «بل و اختراع دردسرسازش» شایسته تقدیر شناخته و مهدی حسنی برای نمایش «هملتک» موفق به کسب رتبه برگزیده شد.

بازیگری زن

نسیم لطافت‌خواه برای نمایش «ماجرای سگ مرده» و پرنیا لرنی، برای نمایش «شبی در طهران» شایسته تقدیر شناخته شدند.

نکیسا رسام، برای نمایش «زنبورگاوی» موفق به دریافت رتبه سوم شد.

مژگان کوهی، برای نمایش «زنبورگاوی» موفق به کسب رتبه دوم شد.

شقایق فتحی، برای نمایش «برف سرخ» موفق به کسب رتبه اول شد.

بازیگری مرد

گروه بازیگران نمایش «کمین ژاله» شایسته تقدیر شناخته شدند.

منصور محمد حسنی برای نمایش «تاکسیدرمی» موفق به کسب رتبه سوم شد.

رضا محمودی برای نمایش «پهلوان قلیچ» رتبه دوم را گرفت.

پیام نوروزی برای نمایش «ماجراهای سگ مرده» موفق به کسب رتبه اول شد.

نمایشنامه‌نویسی

رسول حق‌جو برای نمایش «تاکسیدرمی» شایسته تقدیر شناخته و حامد مکملی، برای نمایش «زندگی سگ مرده» موفق به دریافت رتبه برگزیده شد.

کارگردانی

رضا محمدیان برای نمایش «پهلوان قلیچ» شایسته تقدیر شناخته شد.

مهدی حشمتی برای نمایش «تاکسیدرمی» موفق به دریافت رتبه سوم شد.

حامد مکملی برای نمایش «کمین ژاله» رتبه دوم را گرفت.

مرتضی نجفی برای نمایش زندگی «سگ مرده» موفق به کسب رتبه اول شد.