به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، محسن سوهانی مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو تئاتر از تولیدات نوروز 1402 و ماه مبارک رمضان شبکه رادیویی نمایش خبر داد.

سوهانی با تأکید بر اینکه برنامه‌ها و نمایش‌های سال نوی امسال متفاوت‌تر از سال‌های پیش خواهد بود، گفت: «برنامه لحظه تحویل سال امسال بسیار متفاوت است و تصمیم گرفتیم آن را با نام «بهترین حال» در قالب رادیو تئاتر اجرا کنیم، به این معنا که یک رادیو تئاتر نمایشی به مدت یک ساعت در لحظه سال تحویل پخش می‌شود و داستان آن در دل سفره هفت‌سین و لحظه تحویل سال اتفاق می‌افتد.»

او ادامه داد: «این برنامه به‌صورت تصویری ضبط  و از ایران صدا نیز پخش می‌شود. داریوش شهبازی کارگردان رادیویی و سروش طباطبایی کارگردان تصویری این برنامه هستند.»

مدیر رادیو نمایش افزود: «رادیو تئاتر، یک حوزه میان‌رشته‌ای با بیش از یک دهه قدمت در جهان و پیوندی میان نمایش رادیویی و اجرای صحنه است. بازیگران به سبک نمایش رادیویی متن را از روی کاغذ و ‌‌پشت بلندگو می‌خوانند اما به شکل ساده‌تری از عناصر مؤلفه‌های اجرای صحنه مانند طراحی صحنه، نور و لباس، دکور و میزانسن نیز استفاده می‌شود. این عرصه که به نسبت نمایش صحنه از مزیت تجربی بودن، سادگی و سرعت بیشتری برخوردار است وارد گیشه حرفه‌ای شده و به‌عنوان یک هنرنمایشی صدا پایه در کشورمان نیز آینده روشنی دارد.»

سوهانی گفت: «از بیست و هفتم اسفندماه نیز جُنگ نمایشی «رادیو خودخند» که به‌صورت طنز و نقد به عملکرد رادیو نمایش می‌پردازد از آنتن رادیو نمایش پخش می‌شود.»

سوهانی افزود: «رادیو نمایش سه ساعت قبل از تحویل سال جدید نمایش موزیکال «حسن کچل» را به کارگردانی محمد پورحسن روی آنتن خواهد برد.»

او درباره ویژه‌برنامه‌های ماه مبارک رمضان نیز ادامه داد: «برنامه «هم‌سفره» ویژه‌برنامه افطار ماه مبارک رمضان است و «فصل وصل» هنگام سحر از شبکه رادیویی نمایش پخش می‌شود. همچنین برنامه «عید دیدنی» نیز با محوریت گفت‌وگو با هنرمندان روی آنتن رادیو نمایش می‌رود.»

 سوهانی توضیح داد: «در این ایام 2 مسابقه ویژه برای شنوندگان نیز پخش می‌شود. در مسابقه ویژه نوروز از شرکت‌کنندگان درباره نمایش‌های رادیویی و بازیگران آن سؤال می‌شود و مسابقه ویژه ماه رمضان نیز به موسیقی اقوام ایرانی و آیین‌ها و مناسک آن می‌پردازد.»

مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو در مورد سریال‌های رادیویی نوروز افزود: «سریال رادیویی «چهارشنبه دوست‌داشتنی» به کارگردانی مهدی نمینی مقدم برای رادیو ایران تولید شده است. «لوپیتا» به کارگردانی نازنین مهیمنی روی آنتن رادیو جوان می‌رود. «پر سوم سیمرغ» به کارگردانی نورالدین جوادیان از آنتن رادیو فرهنگ پخش می‌شود. «ملک جمشید» به کارگردانی محمد پورحسن برای رادیو ورزش تولید شده است. «داش آکل در لس‌آنجلس» به کارگردانی بهرام سروری‌نژاد ویژه رادیو نمایش روی آنتن می‌رود و « تلخ و شیرین» به کارگردانی فریدون محرابی از آنتن شبکه رادیویی صبا پخش می‌شود.»

او ادامه داد: «نمایش‌های نوروز امسال به‌جز «تلخ و شیرین» که چهارده‌قسمتی است، همگی سی‌قسمتی هستند که از 27 اسفندماه پخش آن آغاز می‌شود و تا 20 فروردین‌ماه ادامه دارد. از بیستم فروردین‌ماه به دلیل تقارن با شب‌های قدر پخش این نمایش‌ها قطع می‌شود و مجدد از 26 فروردین تا اول اردیبهشت‌ماه روی آنتن می‌رود. همچنین این نمایش‌ها علاوه بر سایر شبکه‌های رادیویی از آنتن رادیو نمایش نیز پخش می‌شوند.»