به گزارش پلاتو هنر، پیکر زنده یاد حسن ناهید از نوازندگان پیشگام عرصه نی نوازی روز دوشنبه اول اسفند ماه با برگزاری مراسمی در تالار وحدت تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

محمد اسماعیلی نوازنده پیشگام تمبک نوازی در ابتدای این برنامه که با اجرای سید عباس سجادی در محوطه پهنه فرهنگ و هنر رودکی برگزارشد، با ابراز تاسف از درگذشت استاد حسن ناهید بیان کرد: چهل سال سابقه آشنایی با حسن ناهید را داشتم. او هنرمندی نمونه در عرصه اخلاق و ادب بود که همواره از او آموخته‌ام. این هنرمند مرد درجه یک موسیقی ایرانی بود که به خوبی یادم هست استاد فرامرز پایور به او احترام زیادی می‌گذاشت. او هنرمندی بود که در اخلاق و انسانیت از درجه ممتازی برخوردار بود که ما همیشه از این هنرمند می‌آموختیم.

مرگ حسن ناهید را هنوز باور نمی‌کنم

میلاد کیایی نوازنده پیشکسوت سنتورنوازی و همراهان ۶۰ ساله زنده یاد حسن ناهید هم در این برنامه توضیح داد: حسن ناهید هنرمندی است که رجعتش به آن دنیا هنوز برای من غیرقابل باور است. من از سال ۱۳۴۰ این افتخار را داشتم که با این هنرمند ممتاز آشنا شدم. این آغاز آشنایی من با حسن ناهید بود و در این مدت که با او رفاقت داشتم وی را اسطوره اخلاقی شناختم که همیشه می‌توانستیم از او بیاموزیم. او همیشه دغدغه فرهنگ و هنر را داشت و سعی می‌کرد این آموزه‌ها را با اخلاق ممزوج کند. من حتم دارم روح این مرد شاد است که باید افسوس خورد چنین هنرمند خردمندی از بین ما رفت.

شاهوعندلیبی نوازنده شناخته شده نی نوازی هم در این بخش از آیین وداع با پیکر زنده یاد حسن ناهید بود که در دقایقی کوتاه به یاد این هنرمند فقید به نوازندگی پرداخت.

در سوگ هنرمندی که از هیچکس دلخور نبود

داود گنجه‌ای عضو شورای عالی خانه موسیقی هم در بخش دیگری ازاین برنامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حسن ناهید بیان کرد: اگر بخواهم درباره آقای ناهید صحبت کنم دیگر حرفی ندارم چون دوستان به اندازه کافی درباره این هنرمند عزیز صحبت کردند.

او افزود: حسن ناهید یکی از نزدیک ترین دوستان من در عرصه موسیقی بود و امروز کسانی که به مراسم تشییع این مرد بزرگ موسیقی آمدند همگی اندازه یک میلیون نفر جمعیت هستند. اما صحبت من در این جمع درباره حسن ناهید چنین است که وی به من درست محبت داد و امیدوارم مسئولان حرف مرا بشنوند و بدانند که با محبت خارها گل می‌شود. خصیصه‌ای که در وجود حسن ناهید وجود داشت. او هنرمندی بود که هیچکس از این هنرمند دلخور نبود و این نعمت بزرگی است که می‌تواند برای یک هنرمند ساخته شود.

این هنرمند پیشکسوت موسیقی ایران در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: حسن ناهید در نی نوازی درجه یک و تک بود. وی در وجودش معرفتی بود که برای گرفتاری‌های دوستانش یاری گر اهالی موسیقی بود. موضوعی که امروز با حضور پرشور شما به من ثابت شد و نشان داد حسن ناهید چه انسان بزرگ و با معرفتی بود. این همانی است که می‌تواند از یک هنرمند باقی بماند. اول یاد خداوند و دوم معرفت که خوشبختانه در وجود حسن ناهید بود. او هنوز نمرده است. به نظر من کسی مرده است که پهلوان نیست، که انسانیت نداردو به اعتقاد من خداپرست‌ترین آدم‌ها و راستگوترین آدم‌ها هنرمندان هستند.

علی جهاندار خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی هم در این مراسم ضمن اجرای یک قطعه آوازی در نکوداشت مرحوم حسن ناهید اظهار کرد: من خدمت استاد کسایی زیاد بود و یادم هست که همواره نظر خاصی روی مرحوم حسن ناهید داشت. او هنرمندی بود که متوجه ارزش هنری استاد حسن ناهید شد. استادی که منزلت او در عرصه موسیقی ایرانی بر هیچ موسیقی دوستی پوشیده نیست.

احمد ناهید فرزند مرحوم استاد حسن ناهید هم نیز در بخش پایانی این آیین با قدردانی از مردم و هنرمندان در ابراز همدردی با خانواده مرحوم ناهید گفت: جامعه موسیقی ایران، موسسه هنرمندان پیشکسوت، خانه موسیقی و تمامی عزیزانی که در این چند روز با ما همدری کردند سپاسگزارم.

بیژن بیژنی، علیرضا افتخاری، داود گنجه‌ای، محمد آله یاری، علی جهاندار، میلاد کیایی، رضا مهدوی، فاضل جمشیدی، شهرام صارمی، امیرعباس ستایشگر، احمد صدری، منوچهر فیروزی، سیامک جهانگیری، کامبیز گنجه‌ای، آرش نصیری، سعید ثابت، سهیل محمودی، محمود سالاری، حسام الدین سراج، محمد اسماعیلی، اردشیر کامکار، کیوان ساکت، علیرضا پور امید، علی مغازه‌ای، وحید تاج، مهدی افضلی، ناصر ایزدی، افشین معصومی از جمله افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

آیین یادبود استادحسن ناهید ساعت ۱۸ روز پنجشنبه چهارم اسفند ماه در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می‌شود.

حسن ناهید از پیشکسوتان عرصه نی نوازی شب گذشته پنجشنبه ۲۷ بهمن‌ماه در سن ۷۹ سالگی دار فانی را وداع گفت.

منبع: مهر