محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از چهل‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر گفت همه هنرمندان با هر سلیقه‌ای جزو خانواده ما هستند و ما آماده شنیدن حرف‌های آن‌ها هستیم. خانواده سینما دوقطبی شدنی نیست.

به گزارش پلاتو هنر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در پردیس ملت در جمع خبرنگاران گفت: ما امسال افراد جدیدی را به سینمای کشور معرفی کرده‌ایم. امسال در هیئت انتخاب شاهد حضور تعداد قابل‌توجهی از سلیقه‌ها بودیم و این نشان‌دهنده زنده‌بودن و جوان بودن سینمای ایران است. این نشانه امیدواری هرچه بیشتر به آینده سینمای ایران است.

او درباره موضع وزارت ارشاد درباره برخی هنرمندان معترض و غایبان در جشنواره فجر تأکید کرد: جشنواره و سازمان سینمایی و وزارت ارشاد را خانه همه هنرمندان می‌دانیم. همه هنرمندان با هر سلیقه‌ای جزو خانواده ما هستند و ما آماده شنیدن حرف‌های آن‌ها هستیم. از همه آن‌ها می‌خواهیم این کار را که عشق و علاقه آن‌هاست با همین علاقه ادامه دهند. خانواده سینما دوقطبی شدنی نیست.

وزیر ارشاد افزود: همه سینماگران زیر چتری واحد و معتقد به نظام و قانون هستند و ما هم در خدمت همه سینماگران با لحاظ کردن این دو شرط هستیم.

اسماعیلی درباره آسیب‌های واردشده به معیشت سینماگران در حوادث اخیر گفت: من پیش‌تر این نکته را عرض کرده‌ام که عده‌ای نباید با سیاسی‌کاری معیشت اهالی سینما را به گروگان بگیرند. این خطرناک است و ما با این روش مخالف هستیم و آن را نادرست می‌دانیم. به همین دلیل فضا را برای کار جمعی اصحاب سینما کار و فراهم کرده‌ایم و همین راه را هم ادامه خواهیم داد. ما اجازه نخواهیم داد عده‌ای سینما و اهالی سینما را با بازی‌های سیاسی خود گروگان بگیرند.

او درباره برخی فضاسازی‌ها درباره افت استقبال از جشنواره امسال هم گفت: آمارها مشخص است. امروز آقای خزاعی و آقای امینی با عدد و رقم در جلسات مختلف نشان دادند که میزان حضور مردم در جشنواره به نسبت سال‌های گذشته به‌مراتب بیشتر بوده است. ما باید با عدد و رقم صحبت کنیم. شما در عرصه تئاتر فجر شرایط را دیدید. وقتی من درباره آمار استقبال در حیاط هیئت دولت صحبت کردم، برخی رسانه‌ها گفتند فلانی گفته است جشنواره مملو از جمعیت است و در کنار آن یکی دو عکس از افتتاحیه را منتشر کردند، بعد که مشخص شد چه استقبال فزاینده‌ای از اجراها صورت گرفته، آمدند و تئاتر را بایکوت کردند.

اسماعیلی ادامه داد: الان هم شرایط جشنواره فیلم فجر همین است. اکران شهرستان‌ها از دیروز آغازشده است و شاهد موج استقبال مردم هستیم. در سینماهای مهم تهران هم آمار اشغال صندلی‌ها بسیار بالاست و در مواردی با آمار اشغال بالای ۹۰ درصد مواجه هستیم. این نشان می‌دهد مردم ایران اهل قهر با سینما نیستند. با سیاست‌های خوبی که در زمینه تولید فیلم‌های خوب امسال داشتیم فضای وفاق و همبستگی میان خانواده‌ها و سینمای ایران تقویت شده است.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤالی درباره امکان بازگشت برخی سینماگران معترض در حوادث اخیر به میدان تولید و فیلمسازی هم تأکید کرد: من از همان ابتدا اعلام کردم درهای وزارت ارشاد همواره به روی همه هنرمندان باز است. اگر هنرمندی اشتباهی هم مرتکب شده باشد درها به رویش بسته نشده است. ما از بازگشت همه هنرمندان استقبال می‌کنیم. همه هنرمندانی که برای مردم لحظات خوبی را آفریده‌اند حالا اگر در جایی دچار خطا و لغزشی شده باشند، بنای ما در وزارت ارشاد این است که فضا را باز کنیم تا همه علاقه‌مندان بتواند بدون دغدغه کار کنند.

او درباره بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر هم تأکید کرد: بخش بین‌المللی جشنواره فجر امسال درخشیده است. در سال‌های قبل به دلیل تفکیکی که صورت گرفته بود این بخش دیده نمی‌شد. الحمدالله با تدبیر خوب آقای امینی و آقای خزاعی امسال هم مهمانان خارجی قابل‌توجهی داریم و هم شاهد رونق در این بخش هستیم. با این هم‌زمانی، بخش بین‌الملل در سال‌های آینده درخشش بیشتری هم خواهد داشت.

اسماعیلی در پایان درباره اعلام نشدن اسامی هیات داوران جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: اعضای هیات داوران انتخاب شده و داوری در حال انجام است. همچنین اسامی عزیزان به زودی توسط دبیر جشنواره اعلام می‌شود.